У рамках проєкту «Оновлення інфраструктури електротранспорту міста Луцька Волинської області» з 2020 р. по 2022 рік до Луцька поставили 29 нових тролейбусів. Але чи достатньо для Луцька цього громадського транспорту?
Виробляли ці тролейбуси в автоскладальному заводі «Богдан Моторс», що знаходиться теж у Луцьку. Проєкт реалізований спільно з Європейським інвестиційним банком, - йдеться на сайті
За словами керівника КП «Луцьке підприємство електротранспорту» Анатолія Миронюка, тролейбуси – це основний вид транспорту Луцька, що перевозить пасажирів.
«Наше підприємство обслуговує 9 тролейбусних маршрутів, протяжність тролейбусної мережі 109 км. Всі траси маршрутів прокладені по густонаселених мікрорайонах міста, де є великий пасажиропотік. Тому наш вид електротранспорту є основним видом, який забезпечує перевезення пасажирів відповідно до потреб населення», – зазначив у коментарі Анатолій Миронюк.
Як розповів Анатолій Миронюк, зараз є 77 тролейбусів. Щодня на маршрут виїжджає щонайменше 40 тролейбусів. Виїжджають не всі тролейбуси, які є, бо кожен має певну систему технічних оглядів. Кожного дня відбувається огляд перед виїздом, а також ще є огляди через певний час після експлуатації. Тобто через певний проміжок часу або кілометрів пробігу тролейбус має ставати на технічний огляд.
Чому досі разом з новими в Луцьку їздять старі тролейбуси
Керівник КП «Луцьке підприємство електротранспорту» Анатолій Миронюк зазначив, що завдяки новим тролейбусам зараз мінімізовано вихід з ладу транспорту через технічні несправності.
«29 тролейбусів у нас є нових, але це не означає, що вони перебувають щодня на лінії, оскільки кожен тролейбус через 7 днів проходить технічний огляд. Через певний пробіг він змушений по графіку стояти в цеху. Тому на лінії, як правило, щодня експлуатується 25-26 нових тролейбусів і 13-15 старих, які менш технічно готові, але вони так само проходять технічні огляди й працюють на маршрутах тому, що тролейбусів ще не вистачає для забезпечення того об’єму перевезень, якого потребує населення», — додав Анатолій Миронюк.
Колишній директор Луцького підприємства електротранспорту Ігор Грицюк 6 років тому розповідав, що на той час достатня кількість тролейбусів для роботи на маршрутах міста повинна бути щонайменше 97 одиниць транспорту. А технічна готовність – 110 тролейбусів.
Тролейбуси, що були у використанні у Польщі, почали купувати у 2012 році.
Нових тролейбусів для Луцька зараз не вистачає
Луцький міський голова Ігор Поліщук у коментарі зазначив, що тролейбусів для міста Луцька буде вистачати після отримання в рамках проєкту «Оновлення тролейбусного парку міста Луцька» 30 нових низькопідлогових тролейбусів, 6 з яких з автономних ходом.
Відповідно до цього проєкту, постачання 30 нових тролейбусів заплановані на 2024 та 2025 рік. Тролейбуси планують закупити повністю з низькою підлогою (не вище 35 см від землі). Важливо, щоб у тролейбусах була низька підлога, бо тоді буде легше туди заїхати людям з обмеженими фізичними можливостями та батькам з дітьми у візочках.
Нові тролейбуси для жителів Луцька потрібні, адже йдеться не лише про комфорт, а й про безпеку людей та можливість користуватись ними всіма. Справність тролейбусів важлива, щоб нікого не затисло зненацька у дверях, щоб не крапав дощ з даху, як це було декілька років тому в старих тролейбусах.
Наприклад, лучанка Вероніка Каюда їздила новенькими тролейбусами і задоволена, адже швидко можна доїхати до центру.
«Я їздила у нових тролейбусах разом з дитиною. Зручно заходити у транспорт разом з коляскою. У нових тролейбусах більше місця, ніж у маршрутках, не треба високо підіймати коляску, немає високих сходів. Це плюс. У час пік зазвичай таким видом транспорту не користуюсь, бо туди ще треба зайти з коляскою і її десь там поставити. А загалом, у мене позитивний досвід, бо коли я їду з дитиною у новому тролейбусі, там більше простору, ніж у звичайній жовтій маршрутці», — зазначила вона.
Водії нових тролейбусів теж задоволені. Один із них розповів, але не назвався, що це не порівняти з тим, яким транспортом керував раніше.
«Тепер я не хочу їздити на старих тролейбусах. Якщо їздити, то тільки на нових тролейбусах, старих вже час пішов. Новими керувати легше і простіше, немає несподіванок, що щось піде не так», — зазначив він.
Час очікування і гроші: як це пов’язано
Новенькі червоно-білі тролейбуси перевозять чималу кількість пасажирів. Наприклад, за травень 2023 року тролейбуси перевезли 824 тис. звичайних і 685 тис. пільгових пасажирів. Це більше мільйона пасажирів за один місяць. Про це розповів виконувач обов’язків директора КП «Луцьке підприємство електротранспорту» Анатолій Миронюк. Він пояснив, що пасажиропотік росте, бо у Луцьку привабливий транспорт і точні графіки руху.
Експерт з міської мобільності Дмитро Ткачук зазначив, що якщо підприємство велике і має велику кількість тролейбусів, обслуговує велику кількість маршрутів, то воно задає основний тон. А в містах, де переважають маршрутки й підприємства електротранспорту не такі значні, то їхня роль відходить на другий план.
«Для міста обласного центру з населенням 200-300 тисяч мешканців нормальним є інтервал очікування транспорту на рівні 5-8 хвилин. Це базово є оптимально, але це є усереднений показник і звичайно, що на окремих ділянках можна допускати інколи й 15-20 хв, якщо вони не є настільки навантаженими з точки зору кількості пасажирів, щоб раціонально все ж таки використовувати транспорт. Адже транспорт — не громадське таксі, дійсно не має приїжджати, як тільки хтось вийшов з під’їзду одразу, щоб його забрати. Але в центральних частинах міста логічно, що інколи інтервал може бути 2 і 3 хв, на більш віддалених маршрутах, де попит не такий великий, то цілком прийнятно, щоб сягав і до 15 хвилин», – зазначив Дмитро Ткачук.
Що впливає на графік руху тролейбусів у Луцьку
Керівник КП «Луцьке підприємство електротранспорту» Анатолій Миронюк розповів, що графіки руху тролейбусів сформовані вже дуже давно, але вони постійно оновлюються, а за основу беруться графіки попередніх років з урахуванням зміни міграції населення у місті Луцьку.
«Є літні графіки, де менший пасажиропотік. Відповідно, зменшується кількість тролейбусів на цій лінії маршруту, тому що неефективно використовувати порожні тролейбуси, це дуже дорого. Якщо зменшиться кількість тролейбусів, скажімо в липні, бо це найменш пасажиронаповнюючий місяць, то й відповідно змінюються інтервали між тролейбусами», — сказав Анатолій Миронюк.
Година-пік, коли найбільший пасажиропотік — це з 7-9 ранку, другий максимум, де найбільше «навантаження» на тролейбуси — з 16 години.
Це пов’язано з роботою людей на підприємствах, у лікарнях. Наприклад, у Луцьку значна кількість лікарів завершують роботу о 15 годині, в школах теж. Після 17 години вже йдуть робітники з роботи. Анатолій Миронюк пояснив, що графіки формують так, щоб людей забрати «на себе».
«В нас для міського ритму існує правило, де найкращий інтервал в розмірі 10-12 хвилин. Якраз в цей час пасажири приходять, приїжджають і йдуть. Відбувається пасажирообмін. Але так не на кожному трафіку. Якщо ми візьмемо маршрут Ковельська-Гаразджа, то це один тролейбус тому, що пасажиронаповнення таке, що графік інтервалу руху досить великий — вимірюється годинами. А маршрут №15 об’єднує густонаселені райони. І там пасажирообмін дуже великий, інтервал руху скорочений до 7 хвилин. Там працює максимальна кількість тролейбусів тому, що така є потреба. Якщо велике пасажиронаповнення, значить тут треба частіше пускати тролейбуси», — зазначив Анатолій Миронюк.
Які тролейбуси б/у з Польщі є в Луцьку
1 червня цього року в Луцьку виїхали три тролейбуси на маршрути №2, 5 та 12, що раніше їздили в Польщі. Два – SAM MPK Lublin II та один – SOLARIS Trollino 12. Про це повідомляв Луцький міський голова Ігор Поліщук. З його слів, тролейбуси у гарному стані, в них невеликий пробіг.
За інформацією на сайті Prozorro, цього року КП «Луцьке підприємство електротранспорту» підписало договір на закупівлю 4 тролейбусів, які були у використанні в Польщі. У кожного тролейбуса низький рівень підлоги.
Загальна вартість цих тролейбусів з ПДВ — 4 мільйони 452 тис. грн.
Відповідно до договору з сайту Prozorro, за два низькопідлогові тролейбуси 2011 року випуску SAM MPK Lublin II — 1 мільйон 750 тис. грн, за один низькопідлоговий тролейбус Solaris Trollino 12, 2008 року випуску — 980 тис. грн, за низькопідлоговий тролейбус Solaris Trollino 12, але вже 2007 року випуску — 980 тис. грн.
У Луцьку збільшили вартість проїзду в тролейбусах
7 липня у Луцьку обговорювали підвищення вартості проїзду на перевезення пасажирів тролейбусами. З 20 липня ціна зросла із шести до восьми гривень. Причина — підвищення ціни на електроенергію.
Юрист проєкту «Свої люди» Віталій Гусак прокоментував, що під час воєнного стану немає заборони на підняття тарифів на проїзд у міському електричному транспорті, а експерт з міської мобільності Дмитро Ткачук розповів, яким має бути підвищення тарифу без порушень.
«Рішення про підвищення тарифу затверджується виконавчим комітетом Луцької міської ради. Його обґрунтовує і розраховує планово-економічний відділ відповідного комунального підприємства. Подає на виконком в профільне управління чи відділ міської ради й виконком затверджує розмір тарифу і відповідно, з якої дати він набуває чинності. Тому тут якихось варіантів порушень в принципі не так і багато. Крім порушення термінів оприлюднення проєкту цього рішення чи ще щось. Інша ж справа, що стосується економічного обґрунтування — це вже питання розрахунків, які потрібно перевіряти й дивитися, наскільки показники враховані, як по витратах на діяльність комунального підприємства, так і по фактично виконаній роботі», – прокоментував експерт Дмитро Ткачук.
Читайте також: Наголосували — жеріте: реакція лучан на подорожчання проїзду
Коментарів немає
Залишити коментар