ТОП-10 найцікавіших та найдивніших закупівель 2023 року на Волині

image
Еля Коротинська / 05.01.2024 / 0 Коментарів

Закупівлі за бюджетні кошти чи то державної, чи місцевої казни завжди привертають увагу громадськості, адже людей завжди цікавить: на що влада витрачає їхні податки! З початку повномасштабного вторгнення Кабмін та Верховна Рада прийняли низку змін до законодавства, яким регламентується сфера публічних закупівель. Так, після введення військового стану прийняли рішення про те, що оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, однак усі такі процедури, які відбуваються без тендерів і навіть після підписання угод, – мають оприлюднювати в системі «ProZorro».

23 лютого 2022 року КМУ прийняв постанову, якою заборонив витрачати місцевим бюджетам кошти на будь-що, окрім захищених статей видатків. Та попри усе органи місцевого самоврядування продовжили проводити капітальні ремонти доріг, дворів і об’єктів, які не належать до критичної інфраструктури. Зрештою, громадськості за півтора роки війни набридло таке відношення до розподілу бюджетних коштів, а фактично – коштів платників податків. Тож Україною прокотилася хвиля протестів, після яких багато міських, селищних та сільських рад вирішили збільшити фінансування потреб військових і зменшити видатки на інші товари та послуги, які наразі не є критичними, як, наприклад, барабани, овочерізки чи стадіони.

Журналісти видання «Insider Media» постійно моніторять майданчик публічних закупівель і публікують статті про найбільш дороговартісні, важливі та недоцільні тендери і закупівлі, які проводять у всіх громадах Волині. Протягом року ми збирали найцікавіше. Так, у шухляді накопився ТОП-10 абсурдних, нераціональних та курйозних закупівель за 2023-й рік, які викликають подив, а також багато запитань до розпорядників коштів. Йдеться не про мільйони бюджетних грошей. Здебільшого це невеликі суми, однак предмети закупівлі відверто викликають подив.

Отож, ТОП-10 незвичайних та дивних закупівель на Волині у 2023 році:

1. Організація та проведення обрядової послуги шлюбу.

КП «Луцькреклама» наприкінці червня 2023 року закупило в оператора Володимира Домбровського 5 послуг з організації та проведення обрядової послуги шлюбу на загальну суму 10 000 грн. Як свого часу пояснив журналістам видання «Insider Media» директор комунального підприємства, таку закупівлю вони оголосили для проведення урочистих подій у Центрі надання адміністративних послуг. Цікаво й те, що шампанське КП «Луцькреклама» закупило завчасно – ще за рік до того. У лютому 2022-го року вони придбали через ProZorro 12 пляшок шампанського «Французький бульвар» для «організації проведення державної реєстрації шлюбу у скорочені терміни згідно меморандуму». На це витратили 1 440 грн. Однак, якщо зважати на те, що кожну пару наречених перед традиційним «розписом» просять самих подбати і взяти з собою пляшку шампанського, хліб та мед, то для кого проводили ці урочисті заходи з шампанським – лишається здогадуватись.

2. Акваріум 180 л.

Тут без коментарів. Дуже нагальна та важлива закупівля у час війни. За придбання нового акваріуму на 180 літрів Волинський академічний музично-драматичний театр ім. Тараса Шевченка заплатив 13 552 грн.

3. Поминальні харчові продукти (поминальні кульочки)

Поминальні заходи, звісно, не тема для спекуляцій чи критики. Тим паче у час війни, коли на Волині щодня відспівують воїнів, які поклали своє життя, захищаючи територіальну цілісність України від загарбників. Традиції під час поховання у кожному регіоні свої. Місцева влада з військоматами (нині ТЦК і СП) ще з 2014 року взяла на себе зобов’язання по наданню допомоги родинам загиблих військових в організації доставки тіл Героїв, похорону, відспівування, придбання домовини, хреста та встановлення надмогильного пам’ятника. Часом органи місцевого самоврядування також після поховання бійця влаштовують та оплачують поминальні обіди. І, що традиційно для Волині, після прощання з Героєм усім, хто прийшов віддати останню шану і оплакати загиблого, роздають «коливо»: освячену пшеничну кашу з медом і сухофруктами, часто з просфорою, сухим печивом, мармеладом або цукерками. На Волині ж у кількох громадах вирішили, аби не морочитись з цим, закупити усе централізовано за бюджетні кошти. Зокрема, з 54-х волинських ОТГ - Заболоттівська та Забродівська громади з початку повномасштабного вторгнення систематично проводять процедури закупівлі «поминальних харчових продуктів», або, як їх ще називають в офіційних документах, «поминальні кульочки». Загалом 18 закупівель на загальну суму 217 527 грн. У сусідній Велимченській громаді також практикують придбання за бюджетні кошти поминальних продуктових наборів.

У Ковелі до цього питання підійшли інакше. Окрім організації поховання загиблого Героя, Ковельський міськвиконком на поминальний обід за полеглим воїном практично щоразу виділяє рівно 10 000. У Камінь-Каширській громаді «коливо» не закуповують. Тут влада на оплату Послуг з організації поминального обіду загиблого військовослужбовця виділяє значно більше. Суми коливаються від 32-47 тис грн. і навіть 72 тис грн. за один такий обід.

4. Халат жіночий.

Липень виявився у Луцьку дуже спекотним для комунального підприємства «Центр розвитку туризму». Тому тут вирішили придбати через ProZorro новий «форменний одяг» у кількості 1 шт. Принаймні так зазначають у класифікаторі предмета закупівлі. Вартість халату жіночого невелика – всього 399 грн. Перемогу в закупівлі здобула популярна мережа гіпермаркетів «Епіцентр К». На сайті ми знайшли тільки 2 моделі такого «форменого одягу» за аналогічну ціну, які вже давненько висять на знижці. 

Не беремось судити про «форменний одяг» працівників комунального підприємства, але предмет закупівлі виявився дещо пікантним.

5. Парфуми, засоби гігієни та презервативи.

Згідно класифікатора публічних закупівель такі товари часто купує Луцький геріатричний пансіонат. Цей комунальний заклад - соціально-медична установа області для постійного проживання громадян похилого віку, ветеранів війни та праці, інвалідів, які потребують  стороннього догляду, побутового і медичного обслуговування  і не мають працездатних родичів, які зобов’язані  згідно з чинним законодавством здійснювати за ними догляд. Станом на серпень там перебувало 178 підопічних осіб. Окрім продуктів харчування, взуття і одягу, електрики та газу, побутової хімії, будматеріалів і побутових приладів, адміністрація закладу для своїх підопічних купує піну і лак для волосся, а також одеколон. У цьому закладі доглядають за людьми, які потребують особливого піклування, адже більшість мають інвалідність, немічні і покинуті рідними. Геріатричний пансіонат також надає і платні послуги з денного стаціонару, тож керівництво дбає про комфорт своїх підопічних, які потребують особливої уваги.

6. Ліпка для мух і спіралі від комарів.

Також Луцький геріатричний пансіонат закуповує через ProZorro і спеціалізовану хімічну продукцію. Так, у загальному переліку є ліпка для мух (1 600 грн) та спіралі від комарів (3 000 грн.).

7. Послуги з обслуговування блокпоста біля с.Чевель.

Старовижівська селищна рада у серпні 2023 року вирішила замовити у місцевого ВУЖКГ (комунальна структура) послуги. Згідно з класифікатором вони іменуються як «Прокат вантажних транспортних засобів із водієм для перевезення товарів». В описовій частині чітко ж вказали - Українська визвольна війна. Які ж саме послуги з обслуговування блокпоста надавали, з документів по закупівлі дізнатися нереально: чи то клінінг, чи ландшафтний дизайн, прибирання, будівництво, обрізка дерев – незрозуміло. Але в умовах цієї війни усі методи хороші. А втім, з бюджету громади на це витратили 4 035 грн. Варто відмітити, що на Волині це єдина громада, яка так серйозно підійшла до питання обслуговування блокпостів. Адже з початку повномасштабного вторгнення більше жодна з сільських, міських чи селищних рад не взяла на себе відповідальності по закупівлі послуг з обслуговування таких стратегічних об’єктів у віддалених поліських селах.

8. Послуги надання довідки про щомісячну кількість опадів у 2023 році в смт Маневичі.

Єдина громада на Волині, яка досі ретельно слідкує за кількістю опадів в своєму територіальному окрузі і навіть замовляє у Волинському обласному гідрометеорологічному центрі довідки. За це з бюджету громади у 2023 році через окрему закупівлю на ProZorro заплатили 5 924 грн. Комунальному підприємству обласного центру «Луцькводоканал» ці послуги обійшлись значно дорожче – 9 172 грн.

9. «за вірьовку», «за ізолєнту».

Саме таку назву закупівлі Велимченської сільської ради ми знайшли у системі ProZorro. За 100 метрів мотузки з бюджету громади заплатили всього 800 гривень. А от «за ізолєнту» під час окремої закупівлі Велимченська сільська рада заплатила лише 10 грн. Однак формулювання назв закупівель зачепить за живе будь-якого філолога.

10. Попкорн СТАКАН МІКС «BOOMZA».

Волинський національний університет імені Лесі Українки вирішив централізовано через бухгалтерію закупити аж 36 стаканчиків з попкорном. За це з бюджету автономний та самоврядний заклад вищої освіти державної форми власності витратив 305 грн. Чи то для якогось кіносеансу, чи для експериментів у лабораторії – лишається тільки здогадуватись.

 

 

 

 

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *