Через кілька років луцькі центральні ялини зникнуть: чому так відбувається. ФОТО

image
Яна Горчинська / 18.02.2022 / 0 Коментарів

Після того, як із центральних ялинок зняли новорічні прикраси, лучани помітили, що дерева в плачевному стані: пожовклі та сухі гілки, деякі без голок або взагалі відмирають. Схожа ситуація й з хвойними біля готелю «Україна» та на Меморіалі Вічної слави. 

На жаль, з кожним роком ситуація погіршується. Тож наші журналісти вирішили з’ясувати, що впливає на стан дерев – вікові зміни чи хвороба. 

Заступник начальника відділу екології Луцької міської ради Олег Гелета у коментарі Інсайдер Медіа пояснив, що в місті вже давно досліджують це питання.

«Ми запрошували фітопатолога із київської клініки. Він обстежив луцькі ялини й дав висновок, що на стовбурах окремих дерев є ознаки раку ялин. Також виявили значні пошкодження, які викликані грибками. На хвої можна помітити світло-жовті плями, що з часом збільшуються у розмірах. Хвороба прогресує і через підвищену вологість.

Тріо центральних ялинок в процесі відмирання і його можна тільки призупинити. На це впливає вік (ялинам уже понад 45 років), кліщі, грибок та хвороби. Тому простоять вони лише кілька років.

 

Весною, коли в деревах розпочнеться рух соку — ми їх будемо поливати лікувальним розчином, який приписав фітопатолог. Процедуру потрібно буде повторити через 14 днів і тоді будемо бачити, чи зміниться стан дерев.

Рік тому біля готелю «Україна» ялини хотіли зрізати, бо в них почав всихати нижній ярус гілок. Щоб зрізати дерева – треба якесь проєктне рішення, погоджене архітектурою. Треба зробити генплан, проєкт: що зрізають, а що відразу садять. Тому ми порадили просто зрізати гілки, які відмерли.

У місті уражені не всі ялинки: близько десяти на Меморіалі, а у центральному парку —  одна-дві. Біля заводу «Луцькпластмас» дерева у задовільному стані. Не гірша ситуація з хвойними біля головного корпусу ВНУ ім. Лесі Українки. Хоч дерева там старі, криві, горбаті, але вони ще живі.

Загалом ситуація нормальна, є навіть дерева в ідеальному стані. 

Скільки хворих дерев по місту - дослідити нереально, бо багато із них росте на закритих територіях підприємств.  

Для цих ялин не підходить місцевий клімат. Зазвичай вони ростуть на півночі, люблять більше холодів і сухіше повітря. А в Луцьку вологість - 80%, тому у нас вони живуть 40-50 років і засихають. У тундрі така сама ялина буде рости 80-100 років. Це те саме, що в нас посадити пальму: рости буде, але ж не так, як в Африці. “Наші” дерева - це липи, каштани... 

Схожої думки дотримується й кандидатка географічних наук, доцентка ВНУ ім. Лесі Українки Ірина Нетробчук.

Оскільки ялина – низькокоренева рослина, а через нерівномірність опадів та осушування боліт, зменшується рівень ґрунтових вод, це зумовлює зникнення дерев, з такою кореневою системою.

Раніше ми писали, що останніми роками зміни клімату стали дуже помітними. Природні катаклізми, різкі перепади температури, занадто теплі зими чи так зване «недоліто». До чого варто готуватися планеті, всім українцям, і волинянам зокрема – можна прочитати ТУТ.

Щоб не пропустити найважливішого – підписуйтесь на наші новини у зручному для вас форматі: Facebook та Telegram

 

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *