Обвал курсу, купівельна паніка і антивоєнні дискусії: чим живуть білоруси біля волинського кордону

  • Головна
  • РОЗСЛІДУВАННЯ
  • Обвал курсу, купівельна паніка і антивоєнні дискусії: чим живуть білоруси біля волинського кордону
image
Яна Горчинська / 05.03.2022 / 0 Коментарів

Участь Білорусі у військовій агресії проти України неабияк стурбувала мешканців прикордонних регіонів. Для них це проявилося чергами на заправках та в магазинах, складнощами із перетином кордону, різкими стрибками курсу валюти, проблеми із розрахунком банківськими картами, запровадженням сильнішої цензури. Окремі білоруси, однак, не бояться публічно заявляти, що їм соромно за свою державу, а також критикувати владу за цей ганебний крок режиму Лукашенка.

«Сила правди» проаналізувала соцмережі та новинні медіа білоруських міст Бреста, Кобрина та околиць, які межують із Волинською областю, щоб дізнатися, які настрої у тамтешніх користувачів інтернету.

Ще 24 лютого у місцевих групах почали з’являтися перші відео військової техніки, яка розташовувалася біля кордону. Наприклад, таку техніку зафіксували біля Хотислава, колись відомого Хотиславським кар’єром, що створював загрозу для озера Світязь. Коментатор, що знаходився в автомобілі, припустив, що техніка білоруська.

Також знаходження військ на кордоні підтверджують і самі військові, які необачно публікують свої пафосні фото у соціальних мережах.

Водночас офіційним пояснення посиленої присутності військ було «укріплення кордону», а у війні проти України вони нібито не мали брати участь. Тим не менш, чимало користувачів соцмереж не на жарт злякалися того, що чоловікам почали активніше приносити повістки на фоні таких «навчань» та «укріплення кордону», а тому почали цікавитися і дискутувати із приводу того, чи можна чоловікам виїжджати за кордон.

Ще один привід для стурбованості виник після того, як стало зрозуміло, що з території Білорусі на Україну точно нападають. Принаймні загальновідомим став той факт, що із території Білорусі в Україну летіли ракети. Відповідно, виникла стурбованість через можливу відповідь із боку українців. Зокрема, почали активніше питати, де знаходяться бомбосховища та чи можуть білоруські міста бомбардувати у відповідь.

Частина користувачів помітила невідповідність того, що їм показують по телевізору і реального стану речей, які висвітлюють в українських та інших іноземних медіа. Це вилилося у низку дописів, де люди знімають телеекран і коментують, наскільки неправдивим є побачене.

Проте сильніше на повсякденному житті білоруського прикордоння позначилися санкції, нестабільність валюти та паніка, через яку почали спустошувати полиці магазинів. Також через санкції та кібератаки відзначали труднощі з оплатою картками й розрахунком на міжнародних платформах.

Також не на жарт злякалися через падіння курсу білоруського рубля, яке вдарило по купівельній спроможності. Не допомогло навіть підвищення пенсій, яке фактично не змогло перекрити втрати для пенсіонерів через падіння курсу.

Також через нестабільність, паніку та кібератаки виникли труднощі із придбанням квитків на потяги, а також медикаментів у аптеках.

Тим не менш, частина користувачів соцмереж виступили не тільки із критикою влади, але і з закликами боротися проти окупантів. Цей протест проявляється у різних формах: в окремих групах поширювали відеопослання від білоруських добровольців, які воюють на боці України, в містах робили антивоєнні написи на стінах. Навіть окремі військові дозволили собі поставити на аватар у соцмережах заклик “нєт войнє”.

Нагадаємо, Російська Федерація напала на Україну уночі з 23 на 24 лютого. З’явилося звернення російського президента, в якому він каже, що буде намагатися «демілітаризувати» Україну. Водночас, впродовж першого тижня війни ситуація на Волині залишалася відносно спокійною, кордони не були порушені. Тим не менш, у Генштабі ЗСУ періодично доповідають, що значні сили білоруських військових продовжують перебувати на кордоні з Україною.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *