ЛУЦЬКІ ДОВГОБУДИ: частина 1. ФОТО

image
Наш Інсайдер / 29.03.2023 / 0 Коментарів

Луцьк – особливий, адже має свою історію, «свої» місця, проблеми та атмосферу.

І хоча місто розвивається та постійно «заростає» новими багатоповерхівками – у Луцьку є такі довгобуди, які вже давно стали частиною його історії. Цілі покоління лучан виростають за період будівництва, як, наприклад, храму упц мп на проспекті Соборності, який зводять уже 25 років.

Землю для його спорудження Луцька міська рада виділила у 1994 році, а через два роки архієпископ Волинський і Луцький Нифонт Солодуха погодив проєктування собору, який повинен вміщувати до 3 тисяч вірян.

Відповідно до проєкту храм складається з п'яти куполів з розмірами 35×36 м. У нижньому (цокольному) поверсі запроєктовано нижній храм з басейном для хрещення дорослих. Діаметр центрального купола — 9 метрів, висота 50,5 м, а до верхів'я хреста 55,5 м. Висота дзвіниці – близько 60 м.

Камінь під цей храм заклали у 1998 році. Враховуючи складні інженерно-геологічні умови і властивості ґрунтів тут збудували пальовий фундамент — 345 паль довжиною 9-11 метрів. Будівництво храму відбувається в тому числі й на пожертви.

Цікаво, що у 2009 році будівництво відвідав московський патріарх кіріл. У 2010 році було завершено всі будівельні роботи в нижньому храмі. Передбачено, що церква матиме три входи: зі сторони проспекту Соборності, вулиць Чорновола і Ветеранів. 

Станом на березень 2023 року, тобто через рік після повномасштабного вторгнення, будівельники зводять 5 купол храму. Цікаво, що впродовж останніх 29 років служіння здійснюють в тимчасовому храмі-модулі, адже будівництво собору московського патріархату здійснюється за рахунок пожертв прихожан.

БУДИНОК ГОЛЄВИХ

Ще один відомий лучанам довгобуд знаходиться у Старому місті. Це – будинок родини ексдепутатки Луцькради Олени Голєвої, що розташований на розі вулиць Кафедральна та Данила Галицького.

Земельна ділянка за адресою Данила Галицького, 5 площею 0,0460 га надана в оренду Миколі Голєву для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, строком на 25 років. У триповерховій будівлі вже вставили вікна, проте внутрішні роботи, схоже, ще не проводять.

Територія будівництва огороджена парканом, і трохи заросла чагарниками.

ЦЕРКВА «ЦАРСТВО БОЖЕ»

Цей об’єкт, що розташований на вул. Конякіна у Луцьку будують з 2000 року. Споруда зводиться, в основному, силами і пожертвами прихожан церкви. Тому будівництво звершується поетапно.

Крім зали для богослужінь, споруда має конференц-зали, школу розвитку для дітей, класи іноземних мов, їдальню, пункт медичної допомоги тощо.

Урочисте відкриття зали для богослужінь у новому храмі відбулося у вересні 2017 року.

Станом на березень 2023 року роботи на об’єкті не завершені.

БУДІВНИЦТВО НА ГРУШЕВСЬКОГО

Цю примітну будову на розі вулиць та Гулака-Артемовського лучани теж знають уже давно. Ще у 2000-х роках тут спочатку планували відкрити бар. Згодом приміщення продали компанії «Гарант-Авто», яка мала на меті облаштувати тут свій офіс. Станом на березень 2023 року, будівля і досі огороджена парканом та не функціонує.

СОБОР ХОЛМСЬКОЇ БОГОМАТЕРІ

Цей храм у сквері напроти гімназії №4 будують вже 10 років. Автором проекту майбутнього собору став директор Волинської філії УДНДІ «Діпромісто» Андрош Бідзіля. Святиня матиме 12 куполів, а висота його (від фундаменту до кінцівки хреста головного куполу) сягне 40 метрів.

У 2009 році на освяченому місці спорудили тимчасовий храм на честь ікони Холмської Божої Матері. Для каплиці виготовлено копію Холмського образа, до якого в спеціальну капсулу покладено часточку оригіналу.

21 вересня 2010 відбулася урочиста церемонія закладання першого каменю Собору Холмської Богоматері за участі владики Михайла. Перший ярус церкви освятили 21 вересня 2015 року. Тоді ж провели в ньому православну службу на честь християнського свята Різдво Богородиці.

Станом на березень 2023 року у храмі зводять другий ярус.

ДІЛЯНКА НА КАФЕДРАЛЬНІЙ, 13

Це скандальна земельна ділянка у Старому місті, де свого часу під час будівельних робіт виявили залишки підземелля XVII століття.

Ця історія тягнеться уже 10 років. Спочатку цю ділянку орендувала фірма, яка хотіла зводити на ній торгово-офісний центр. Але, коли тут виявили залишки підземелля – громадськість вимагала провести археологічні дослідження. Археологи «Волинських старожитностей» тут знайшли чимало артефактів, навіть скарб. 

Проте згодом стало відомо, що руїни зареєстровані як об’єкт нерухомості приватної фірми, тож міськрада не може зараз навіть облагородити ділянку. 

«Це нерухоме майно внесено в реєстр нерухомості. Але на сьогодні ділянка перебуває в дуже поганому стані. І вже тривалий час, протягом якого оренда була оформлена, жодних дій із цією ділянкою не відбувалося. Жодні будівельні роботи не відбувалися, як і консервація цих підвальних приміщень. Фактично вони знищуються, і ми втрачаємо цікавий для Луцька об’єкт», – прокоментувала у ЗМІ заступниця директора департаменту містобудування, земельних ресурсів та реклами Луцької міської ради Софія Гула.

У грудні 2022 року депутати вирішили не продовжувати договір оренди землі. І ТОВ «Луцькміськбуд» подало на міську раду до суду. Наразі – суди тривають.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *