Щороку Собор Пресвятої Богородиці припадає на 8 січня, тобто відразу після Різдва Христового. За новоюліанським календарем Собор Пресвятої Богородиці святкується 26 грудня.
Історія свята
Собор Пресвятої Богородиці — прадавнє свято. Його встановили ще за ранніх часів Християнської Церкви. Назву свою воно отримав через те, що саме цього дня відбувається загальне, тобто соборне, вшанування всіх людей, які близькі Ісусу Христу та Діві Марії. Тобто, крім Богоматері, 8 січня віряни також згадують царя Давида, святого Йосипа Обручника (чоловіка Діви Марії), святого Якова (брата Христа). Останній, до речі, супроводжував подружжя разом з маленьким Ісусом під час їхньої втечі до Єгипту.
Які традиції існують на Собор Пресвятої Богородиці
Церква звертається до Богоматері із хвалебними та вдячними піснями. Адже саме вона народила Спасителя. Жінки традиційно моляться перед іконою Пречистої Діви Марії, щоб вона подарувала їм здоров'я та щастя, а вагітні просять легкі пологи. А ще віряни цього дня підносять свої молитви до святого царя Давида. Він вважається заступником музикантів. А ще цей святий допомагає впоратися з лютті та гнівом, які отруюють душу.
Здавна Собор Пресвятої Богородиці вважали жіночим святом. Наші предки називали 8 січня "Бабині каші". А все тому, що цього дня жінки варили кашу, пригощали нею гостей, породіль, повитух та вагітних. Їм дарували різноманітні подарунки (особливо часто хліб та пироги), за їх здоров'я молилися. Вагітним та їхнім чоловікам цього дня заборонялося працювати. В народі вірили, що так дитина народиться здоровою. Взагалі цей день намагалися провести весело — грали музики, співали, танцювали і всіляко розважалися.
Народні прикмети
Співає зяблик на відлигу;
Мороз та сніг означають, що буде холодне літо;
Полум'я в печі біле, а не червоне, чекайте на потепління;
Вранці тепло і сонячно на хороший урожай проса;
Літають зграї ворон над головою, буде хуртовина.
Молитва, яку потрібно промовити в день Собору Пресвятої Богородиці
Прийдіть, і звеличаймо Матір Спасителя, яка і по Різдві залишилася Дівою.
Радуйся, живий городе Царя й Бога, в якім Христос бувши, доконав спасення.
З Гавриїлом вихваляймо і з пастухами прославляймо, кажучи: Богородице, моли з тебе воплоченого за наше спасення.
Нагадаємо, з нагоди Різдва предстоятель ПЦУ Епіфаній відслужив у Свято-Успенському соборі Києво-Печерської Лаври.
Коментарів немає
Залишити коментар