Взаємини з власним бюджетом – доволі складне явище, до якого варто ставитися серйозно. На жаль, у нас так мало присвячують уваги саме фінансовій грамотності, що часто ми не розуміємо, звідки наш бюджет з’являється і куди зникає. Однак планувати його потрібно повсякчас, особливо в нестабільні часи. Про формування персонального бюджету на 2022-ий рік розповідаємо
З ЧОГО ПОЧАТИ?
Якщо ви робите це вперше, то відкривайте таблиці Excel, діліть колонки на місяці і внесіть такі дані: доходи, витрати та заощадження. Фінансове планування – це одна з передумов ефективного керування та контролю за фінансовим станом кожної людини, проте воно неможливе без чіткого визначення пріоритетів та формування етапів його реалізації. Фінансове планування – це процес аналізу ситуації та складання плану діяльності, пов’язаної з доходами та витратами, спрямованої на досягнення певної фінансової мети. Перший крок до бажаного матеріального стану – чітке визначення мети. Якщо людина знає, що вона хоче отримати та чого хоче досягти, вона планує власні дії, активно діє та мобілізує всі доступні ресурси. У веденні будь-якого бюджету, найголовніше – це вміння довгостроково мислити. Відсутність цього досвіду є коренем усіх проблем. Люди погано вміють планувати, тому що звикли жити в сьогоденні. Однак виправити це не так складно, адже зараз є безліч перевірених підходів і методик.
ДЕ І ЯК ФІКСУВАТИ?
Усі суми можна фіксувати у сучасних мобільних застосунках, наприклад, Spendee, Monefy. Якщо ви звикли працювати з таблицями, то вам підійде і звичайний Excel. Намагайтеся вносити витрати в цю таблицю для того, щоб фіксувати суми, які ви витрачаєте, принаймні упродовж одного тижня, а згодом вам вдасться зробити підрахунки і за місяць. Зазвичай додаток синхронізує виписки з банківських карток та розподіляє їх за категоріями. Вам залишається перевірити записи наприкінці тижня, скорегувати та зафіксувати витрати готівкою. Звісно, користуватися додатком зручніше, якщо більшість покупок ви оплачуєте картою. Готівкові витрати краще вносити кожен день, щоб нічого не забути. Можна робити це один раз, наприклад, ввечері. Або у вільні хвилини, скажімо, під час робочої перерви, поїздки у транспорті тощо.
ДОХОДИ
Щоб розпочати цей процес, відкривайте таблиці, а в колонку з доходами враховуйте заробітні оплати, фріланс, депозити та пасивний дохід. Навіть якщо вам подарували гроші на день народження чи інше свято, то ці суми все одно варто вносити саме в цю когорту фінансів.
ВИТРАТИ
Усі витрати ми фіксуємо і сортуємо. Спершу визначаємо суму, яку ми витрачаємо на одяг, їжу, оренду квартири, комунальні рахунки та пальне для авто. Для початку визначте 10-12 категорій витрат. Поділіть їх на регулярні та емоційні (розваги, подорожі, благодійність, техніка тощо). Це відокремлення потрібне, щоб побачити свій прожитковий мінімум на місяць. Бо витрати другої групи можуть викривлювати статистику одного місяця і створити плутанину у бюджеті, якщо змішати їх з регулярними витратами. Легше економити на емоційних покупках (наприклад, на нових туфлях чи вечері у дорогому ресторані). Але зовсім без них обходитись складно. Подумайте, як зробити такі «маленькі задоволення» дешевшими.
Щоб трохи полегшити процес, введіть ліміт для записів. Наприклад, дозвольте собі не записувати витрати менше певної суми, наприклад для когось це 20 гривень.
Великі покупки та відпустку також варто планувати заздалегідь і вносити у цю групу. Якщо ви знаєте, скільки коштує покупка мрії (телефон чи авто), то розподіліть суму на пів року. В деяких банках є зручні «скарбнички», куди можна відкласти гроші власне на конкретну покупку чи відпустку.
ЗАОЩАДЖЕННЯ
Фінансисти та експерти рекомендують заощаджувати 20% від доходів. Існує ще одна формула, завдяки їй можна розподілити 50% на базові витрати, 30% – на власні забаганки, а решту відкладати. Разом зі зменшенням витрат приходить можливість більше відкладати. Крім того, ви знатимете, скільки саме заощадили кожного місяця, а також зможете прогнозувати великі покупки.
«ПОДУШКА БЕЗПЕКИ»
Не забуваймо і про «подушку безпеки», яка складає суму від 3-х до 6-ти місяців витрат. «Подушка» потрібна на випадок, якщо вам деякий час доведеться не працювати.
ЯК МОТИВУВАТИ СЕБЕ СТЕЖИТИ ЗА ФІНАНСАМИ?
У вас повинна бути певна фінансова мета. Якщо ви не розумієте, чому витрачаєте час на контроль своїх фінансів, то дуже просто зазнати поразки. Але якщо у вас є мета (відкласти на відпустку, купити новий ноутбук, розрахуватися з боргами тощо), то ваші витрати матимуть інше значення.
Перевіряйте ваші підписки. Якщо ви користуєтесь певними сервісами, за які кожного місяця з вашої картки списується певна сума, хоча б раз на рік проаналізуйте, чи потрібні вони вам і чи існує необхідність анулювати підписку.
Відстежуйте все, на що ви витрачаєте. Неважливо, яким саме додатком ви користуєтесь, вам потрібно перетворити на звичку записувати ваші витрати відразу після того, як ви щось придбали.
Облік особистих фінансів – одна із найважливіших сучасних навичок. Тому його освоєння лежить на ваших власних плечах, лише ви обираєте, чи потрібен він вам на цьому етапі життя, як ви складатимете план і чи дотримуватиметеся завдань, які поставили перед собою. План бюджету – це тільки перший крок на довгому шляху до контролю особистих фінансів.
Коментарів немає
Залишити коментар