Декларацію Івана Рудницького, який очолив Волинську обласну державну адміністрацію у листопаді 2024 року, у відповідному держреєстрі не знайти, адже дані засекречені.
У березні закінчився черговий період звітування про майно та доходи для осіб, які уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Центр журналістських розслідувань «
Голова облдержадміністрації розповів, що декларує свої статки з 2015 року, відколи запровадили електронне звітування, й дотепер. Зокрема, надіслав у Національне агентство з питань запобігання корупції, яке адмініструє відповідний реєстр, декларацію й за 2024-й рік. Проте, вона, як і попередні документи, вилучена із загального доступу. Причини закриття декларацій Іван Рудницький пояснює ризиками для своїх близьких. Каже, що вже під час війни очолював три регіональні управління СБУ, тому інформація про його родину могла б зацікавити ворога.
«Я зараз є на військовій службі у Службі безпеки України. Я виконую завдання, в тому числі по обороні і безпеці Волинської області. Ви думаєте, я буду себе почувати більш комфортно, коли всі будуть знати, де моя сім’я живе? А я не можу не вказати, де вона живе. Я повинен вказати і, де я живу», – розповів Іван Рудницький.
Щоправда, в Єдиному державному реєстрі декларацій адреси декларантів та членів їхніх сімей завжди були приховані. У загальному доступі є лише інформація про область, район і населений пункт, де зареєстроване відповідне майно.
Посадовець припускає, що якби із його звітністю були якісь проблеми, то він не пройшов би перевірку при призначенні на посаду очільника виконавчого органу краю. Врешті Іван Рудницький пообіцяв, що після перемоги України усі декларації будуть опубліковані.
Голова правління ГО «Антикорупційний штаб», заступник голови Громадської ради при Національному агентстві з питань запобігання корупції Сергій Миткалик каже, що на період воєнного стану окремі категорії осіб, зокрема військовослужбовці, поліцейські, особи, які належать до кадрового складу розвідувальних органів, можуть звертатися до НАЗК з метою вилучення своїх декларацій з відкритого доступу.
«Згідно з чинним законодавством, голови ОДА/ОВА зобов’язані подавати декларації до реєстру. Найімовірніше Іван Рудницький скористався правом на вилучення власної декларації з публічного доступу в період роботи в Службі безпеки України, маючи для цього правові підстави. Відповідно, його декларація наразі не оприлюднюється», – припускає Сергій Миткалик.
І дійсно, на підставі Закону України «Про запобігання корупції» НАЗК у жовтні 2023 року видало наказ, яким затвердило Порядок вилучення з відкритого доступу декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до нього, посадовці які підпадають під визначені критерії, можуть звернутися до свого керівника, аби той ініціював перед НАЗК вилучення електронних декларацій із публічного доступу. При цьому саме на керівників державних органів покладається відповідальність за перевірку правових підстав для внесення таких подань, НАЗК їх не перевіряє.
Звільнені держслужбовці, а також декларанти, які припинили виконання повноважень чи несення служби, також можуть ініціювати вилучення їх декларацій з відкритого доступу письмово звернувшись до керівників органів, у яких в них востаннє виник обов’язок декларуватись.
У мережі збереглося кілька версій електронних декларацій Івана Рудницького за час його роботи на керівних посадах у Службі безпеки України до повномасштабного вторгнення Росії. Так, згідно з декларацією за 2019 рік, Іван Рудницький на той час володів земельною ділянкою площею 8 соток у Городоцькому районі Львівської області, мав право користування службовою квартирою 79,1 кв.м в Києві та орендував квартиру 49,1 кв.м в Ужгороді.
Його дружина Юлія Рудницька володіла у Львові квартирою на 91,6 кв.м, будинком на 185,5 кв.м та земельною ділянкою площею 12 соток у Яворівському районі на Львівщині. Крім того, у Юлії Рудницької у Львові задекларована і квартира площею 64,6 кв. м., що належала її матері Надії Наумчук, та складські приміщення площею 247 кв.м, що належали ТОВ «Виробничо-комерційна компанія «Еталон».
У 2019 році подружжя Рудницьких користувалося автомобілем BMW X5 2014 року випуску, що належав громадянину Тарасові Гайдуку, а в 2020-му Юлії Рудницькій у спадщину перейшов і автомобіль Смарт МС-01.
У 2020-му Юлія Рудницька стала власницею ділянки в селі Сокільники поблизу Львова площею 10 соток і вартістю 106 тисяч гривень. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» поцікавився в Івана Рудницького, чому вказана саме така вартість землі, адже вона є значно нижчою ринкової. Посадовець відповів, що дружина отримала це майно у спадок, а тому його оцінка не принципова.
«Якщо би я її придбав, тоді, так, ваше питання було б доречне: чи зменшив я вартість, чи навпаки – збільшив. А тут вона прийшла спадщиною… я вам скажу як правоохоронець, якщо б у мене був умисел, то я б міг підняти вартість, для того, щоб потім відчужити і показати ще якісь додаткові доходи», – зазначив голова ОДА.
Нагадаємо, Іван Рудницький народився 14 січня 1978 року у Дрогобичі на Львівщині. До 2019 року працював на різних посадах в управлінні СБУ у Закарпатській та Львівській областях. З 1-го липня 2019-го до 19-го липня 2022 року очолював управління СБУ у Закарпатській області. З 19-го липня 2022 до 1-го травня 2024 року очолював управління СБУ в Полтавській області, а з 1-го травня 2024 року був призначений начальником управління СБУ Волинської області. 8-го листопада 2024-го року призначений головою Волинської обласної державної адміністрації.
Коментарів немає
Залишити коментар