«Кожна п’ята жінка хворіла на коронавірус до, або під час вагітності», - луцький лікар

  • Головна
  • НОВИНИ
  • «Кожна п’ята жінка хворіла на коронавірус до, або під час вагітності», - луцький лікар
image
Оля Коновалова / 17.11.2021 / 0 Коментарів

Чи можна вагітним вакцинуватись та, чи ізолюють новонароджених від хворих на коронавірус мам – питання, які чи не найбільше хвилюють багатьох.

Відповіді на ці питання під час вебінару озвучили завідувачка поліклінічного відділення Волинського обласного перинатального центру Надія Щурук та в.о. медичного директора центру Андрій Загребельний. Модераторкою онлайн-заходу була депутатка Луцької районної ради, координаторка відомого жіночого руху на Волині Ольга Максимяк.

Станом на 16 листопада в стаціонарі перинатального центру перебували 10 жінок з коронавірусом, з низ 3 – після пологів, а 7 на різних термінах вагітності.

Андрій Загребельний каже, що в умовах пандемії складно щось прогнозувати, та все ж кількість вагітних жінок прямо пропорційно залежить від того, скільки вагітних жінок хворіє в регіоні.

«Максимально в нас було 16 жінок, тобто зараз ситуація трохи стабілізувалась по кількості. По важкості не можемо судити. На обліку в нас перебуває 1 700 вагітних і кожна 5 жінка, або мала Covid до вагітності, або перенесла його під час. В основному це легкий перебіг».

Вакцинація і вагітні

Питанням вакцинуватись чи ні задається кожна жінка, яка заходить в кабінет до акушер-гінеколога.

Завідувачка поліклінічного відділення Волинського обласного перинатального центру Надія Щурук каже, що минулого року вагітних не включали в групу ризику, мовляв, жінки молоді і легко перенесуть інфекцію.

«Але вагітні повинні бути в цій групі ризику, адже виношуючи дитину вони мають знижений імунітет. 6% жінок потрапляють в стаціонар і потребують і кисневої підтримки, і штучної вентиляції легень. Є навіть летальні випадки в Україні, коли вагітні вмирають від пневмонії».

Медики радять вагітним щепитись від коронавірусу вакцинами Pfizer, AstraZeneca та Moderna, адже виробники цих вакцин провели дослідження, в яких взяли участь 200 000 вагітних жінок.

«Ці жінки були на ранніх термінах вагітності, вони успішно виносили і народили дітей, тому зараз питання вакцинації навіть не стоїть. Вагітність – це не протипоказ до вакцинації. Ми можемо вакцинувати жінку в будь-якому триместрі вагітності».

А от розробники CoronaVac за участю вагітних жінок дослідження не проводили, тому в інструкції до цієї вакцини вагітність є протипоказом до щеплення.

Андрій Загребельний наголошує, що вакцинуватись треба будь-якою дозволеною сертифікованою ліцензованою вакциною від коронавірусу.

«Навіть якщо наслідки будуть, то, повірте, вони будуть набагато легші, ніж від самого ковіду».

Якщо у вагітної варикоз, то треба в два рази швидше бігти вакцинуватись, адже коронавірус сприяє утворенню тромбозу і це вдвічі небезпечніше. Коли ми говоримо про ризик для вагітних, то вони не вищі, ніж для всіх інших. Не впливає вагітність на вакцинацію, а вакцинація на вагітність. Наша імунна система це своєрідна база даних, в якій немає інформації про коронавірус. З’явитись вона може лише в двох випадках – коли людина хворіє, або після вакцинації.

Але у випадку захворювання – поки організм зрозуміє, що відбувається і вибудує тактику боротьби з хворобою – вірусу в організмі буде вже стільки, що з ним буде набагато важче боротись і він не завжди справляється», - зазначив Андрій Загребельний.

Надія Щурук наголосила, що вакцинація не викликає ускладнень уже існуючих хвороб та вад розвитку плода.

Чи виробляються антитіла в дитини якщо вакцинується вагітна жінка?

«Антитіла виробляються у вагітної, через пуповину потрапляють до плода і захищають його. Тому в дитини перші три місяці від народження є пасивний імунітет. Саме завдяки йому новонароджені рідко хворіють на інфекційні хвороби. Але в організмі дитини вони не виробляються. Тобто мамині антитіла захищають і дитину, але просто іншим шляхом», - пояснила Надія Щурук.

За скільки часу до вагітності треба зробити вакцину?

«Якщо ви плануєте вагітність, то робити щеплення треба за два місяці до. Лікарі радять вакцинуватись і від грипу. Вірус дуже «б’є» по легенях і викликає тромбоз, а дитинка отримує кисень лише через пуповину. Від вірусу страждає і матка, і плацента, і пуповина.

При тяжкому перебігу фіксували випадки завмирання плоду і передчасні пологи», - каже Андрій Загребельний.

Чи ізолюють дитину після пологів від інфікованої мами?

«В перинатальному центрі ніхто не ізолює. Так, лікарі в захисних костюмах приймають пологи, але дитину одразу кладуть мамі на груди, адже з материнським молоком вона отримує антитіла від коронавірусу. Цього не робить майже ніхто в Україні. Ми навіть дозволяємо партнерські пологи. Ми обмежуємо відвідування, але самі партнерські пологи не скасовували. Батькові треба мати негативний ПЛР-тест. Чоловік, або живе біля жінки ці кілька днів, або якщо хоче піти, то ми його не тримаємо», - пояснив в.о.медичного директора Андрій Загребельний.

 

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *