Додано о 19:00 8 серпня: Зауважимо, що наші запитання скеровані до людей, які формували та забезпечували батальйон. Піднята тема не стосується рядових учасників цього підрозділу, які щиро прийшли в лави "Луцька", щоб захищати Батьківщину. Сьогодні багато з цих людей пішли з батальйону, наприклад, в ЗСУ, або зайнялися іншими справами і рядовим учасникам батальйону, можливо, варто запитати в цих людей, чому вони так зробили.
******************************
Тероборона… На сьогодні більшість наших громадян слово «тероборона» використовує для означення будь-яких формувань, що стоять на захисті свого населеного пункту. З початку повномасштабного вторгення росії в Україну це поняття оповило багато чуток. Про одних представників територіальної оборони, які вже показали себе як повноцінні бойові організми – ходять легенди, про інших же – анекдоти. Про чисельність війська, напевно відомо лише одному Залужному і Богу святому. Бо нині кожен чоловік, якщо не в «десантурі» чи ССО, то точно в місцевій ТрО.
Де межа між офіціозом і гумором – важко сказати, тож ми вирішили розібратись хто на Волині представляє справжню територіальну оборону, а хто… під її виглядом офіційно створив приватну територіальну армію.Відразу ж варто наголосити на тому, що далеко не всі люди зі зброєю, які несуть службу на блокпостах по всій Україні, належать до Сил ТрО ЗСУ. І в Луцьку з цим вийшла справжня колізія. Отож, розберемось з усім по черзі.
ТРО — ВІД ТЕОРІЇ ДО ПРАКТИКИ
У 2021 році Верховна Рада України прийняла Закон «Про основи національного спротиву» і в областях почали активно формувати підрозділи ТрО.
Нині є лише 2 види територіальної оборони –Сили територіальної оборони Збройних Сил України та ДФТГ – добровольчі формування територіальних громад.
На Волині у складі ЗСУ перебуває100-та окрема бригада територіальної оборони. Бригада нині перебуває у складі оперативного командування «Захід» і несе службу на північних рубежах області. Ті, хто підписав контракт саме з 100-ю бригадою забезпечення — грошове, продовольче, речове тощо — отримує від Збройних Сил України.
У випадку з ДФТГ —цевоєнізованіпідрозділи, сформованідобровольцями, якіпроживаютьнатериторіїпевноїгромадидлятеробороницієїгромади.Вони діють надобровільнійоснові, підписують контракт, але неєвійськовослужбовцями. На членів ДФТГ під час служби за контрактом поширюються пільги, гарантіїсоціальногоіправовогозахисту, передбаченіЗУ «Просоціальнийіправовийзахиствійськовослужбовцівтачленівїхсімей» та гарантіїпередбаченіКонституцієюУкраїни, КЗпП, ЗУ «Проосновинаціональногоспротиву». Командир ДФТГ діє за згодою командира місцевого батальйону Сил ТрО ЗСУ і перед призначенням його перевіряє СБУ та Національна поліція. ЗабезпеченняДФТГіндивідуальноюштатноюзброєютабоєприпасамиздійснюєтьсяЗСУ. У кожного члена формування є посвідчення, в якому вписаний номер його особистої зброї. Утримуються ці формування за кошти територіальної громади.
У всеукраїнських ЗМІ оприлюднено вже багато фактів про легендарні подвиги тероборонівців у Гостомелі, Ірпені, на Чернігівщині та Сумщині. На Волині ж чи не найбільше мови у березні-квітні в медіа було не стільки про 100 бригаду тероборони, як про батальйон «Луцьк».
БОР «ЛУЦЬК» – ПІДРОЗДІЛ ТЕРОБОРОНИ ЧИ РЕІНКАРНАЦІЯ ГФ «ВАРТА ПОРЯДКУ»?
У Вікіпедії можна знайти про цей підрозділ таку інформацію: «Батальйон оперативного реагування «Луцьк» — добровольче формування територіальної громади міста Луцьк, яке входить до складу Сил територіальної оборони Збройних сил України у Волинській області».
Вперше про новий підрозділ тероборони зайшла мова на четвертий день активного вторгнення – 28 лютого. Міський голова Луцька Ігор Поліщук анонсував створення добровольчого батальйону оперативного реагування «Луцьк», числельністю понад 800 бійців. Основне завдання – підтримка безпеки та порядку, виконання бойових завдань з оборони міста й сіл.
Організатори розповіли, що батальйон засновують на базі громадського формування «Варта Порядку», і запевнили, що абсолютна більшість членів якого з 2014 року брали участь у війні на сході України. Зауважимо, що «Варту Порядку» неодноразово називали «приватною армією Палиці», а голову організації Олександра Тиводара - керівником цієї армії.
У батальйоні опинилося багато представників патріотичних і добровольчих організацій, які діяли від 2014 року. За одним столом з ГФ «Варта порядку» сиділи і бійці «Айдару», «УНСО», Національні дружини – Волинь, «Самооборони Волині» і навіть громадяни, яких судили за вчинення кримінальних злочинів.
Вже 1 березня в одному з видань, яке належить до медіа-пулу нардепа Ігоря Палицівиходить матеріал головними героями якого стають очільник ГФ «Варта порядку» Олександр Тиводар і ексочільник благодійного фонду «Тільки разом» Олександр Товстенюк.
У публікації йдеться про те, що саме громадське формування «Варта порядку» мобілізувало підрозділ з півтори тисячі бійців. Мовляв – вони підготовлені, злагоджені, озброєні та мають бойовий досвід.
Вже 4 березня у ЗМІ повідомили, що згідно з протоколом зборів ініціативної групи про утворення добровольчого формування Луцької міської територіальної громади №1 від 28.02.2022 під час позачергової сесії міської ради депутати міської ради погодили кандидатуру Олександра Тиводара на посаду командира добровольчого формування Луцької міської територіальної громади №1.
Тож згідно з наказом Командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України, генерала Юрія Галушкіна від 5 березня, очолив батальйон оперативного реагування «Луцьк» – військовий з досвідом, підполковник Олександр Тиводар.
«Свого часу він пройшов пекло Афганістану в найгарячіших точках і не з брошурок знає, що таке війна. Такий досвід – безцінний в нинішніх умовах, коли потрібно бути готовим самому і навчити цьому інших», – йдеться у публікації.
У тексті єдиним реченням згадується про те, що наразі місця в ЗСУ й у теробороні (100 бригада) зайняті. Однак чому ж тоді таких підготовлених бійців «Варти порядку» туди не взяли – лишається загадкою. Та це не завадило їм провадити масштабну інформаційну кампанію.
«Ми підсилюємо правоохоронні органи, долучаємось до охорони об’єктів критичної інфраструктури. Також разом з працівниками Нацполіції ми патрулюємо місто», – запевняли творці батальйону.
Луцький міський голова Ігор Поліщук у кожному своєму виступі розповідав про перспективи та масштаби розвитку БОР «Луцьк». Мовляв, члени батальйону мають необхідну зброю, прилади нічного бачення, зокрема протитанкові ракети NLAW.
«Ми цілком забезпечені стрілецькою, протитанковою зброєю. У нас є кулемети, автомати, міномети. Ми також маємо ПЗРК – пересувні ракетно-зенітні комплекси, тож можемо збивати ворожу авіацію – літаки і вертольоти» – підтакував Олександр Тиводар.
Вже 6 березня, у ЗМІ знову ж таки виходить великий іміджевий матеріал про «батальйон «Луцьк».
«Вони – добре підготовлені, забезпечені сучасною зброєю та засобами ведення війни, а головне – вмотивовані знищити кожного, хто посягне на їхню рідну землю. Вони – бійці батальйону оперативного реагування «Луцьк», який віднедавна діє в обласному центрі Волині», - йдеться у матеріалі.
На початку березня така інформація сприймалася однозначно позитивно, однак і тоді вже виглядало дивним незначна увага до, наприклад, 53-го батальйону 100-ї бригади Тероборони Волині, який формувався переважно з жителів саме міста Луцька.
До слова, на той час ситуація з добровольними тероборонівцями стала дещо неконтрольованою і командування ТРО 100 бригади 6 березня дає роз'яснення.
В свою чергу командування БОР активно через медіа Ігоря Палиці розповідає про те, як активно розвивається батайльон, чисельність якого зросла з 800 до 2000 осіб.
Вже за кілька днів, 8 березня 2022 року з'являється інформація, що кількість бійців батальйону «Луцьк» сягнула 4000 бійців. Слова Тиводара у вечірньому зверненні підтверджує і сам міський голова Луцька Ігор Поліщук.
«Активно розвивається батальйон оперативного реагування «Луцьк». На сьогодні він повністю легалізований. Понад 4000 людей входять до складу цього батальйону, переважна більшість з них має військовий досвід, необхідні знання та навички», – сказав Ігор Поліщук.
Олександр Тиводар, 7 березня, як керівник батальйону оперативного реагування «Луцьк», дає інтерв'ю білоруському Радіо.Рація. Він розповів про формування батальйону, перші дні війни та зв’язок із білоруським народом. Заявивши про таку чисельність луцького добровольчого формування, Олександр Тиводар додає:
«Ще трохи – і ми дійдемо до дивізії»
А вже 18 березня 2022 року він оголосив, що кількість добровольців у підрозділі перетнула позначку у 8 000 осіб. І тут виникає логічне питання – як озброїти, утримати та профінансувати таку велику кількість людей?
БЛАГОДІЙНИКИ І ВОЛОНТЕРИ ПОСПІШАЮТЬ НА ПОМІЧ
Наприкінці березня на арені благодійництва знову з'являється Палиця Ігор Петрович. 30 березня у ЗМІ з'являється публікація про те, що нардеп закупив і передав бійцям батальйону захист і амуніцію. Так би мовити – озброїли «до зубів». Загалом Ігор Палиця закупив для бійців батальйону «Луцьк» 93 бронежилети на 42 тисячі євро та комплект радіообладнання загальною вартістю понад 400 тисяч гривень.
Того ж дня Ігор Поліщук вручив батальйону оперативного реагування «Луцьк» ключі від 34-місного автобуса MERCEDES, який отримали подарунок від Великобританії.
Вже за кілька днів 2 квітня вперше з початку повномасштабного вторгнення дає інтерв'ю телеканалу «Аверс» і сам нардеп Ігор Палиця.
Він зазначає, що: «у Луцьку був створений добровольчий батальйон «Луцьк», вперше в Україні. Розроблена документація, підписані всі документи, ми цим всім займалися на вищому рівні. Батальйон повністю забезпечений усією зброєю для зупинки танків, БТРів».
І знову ж таки командир БОР «Луцьк» Олександр Тиводар не втримався «підспівати» патрону:
«Нашому підрозділу допомагають на всіх рівнях. Від міського голови, голови облради, депутатів різних рівнів. Але є, як я кажу, «батьки-засновники» нашого підрозділу, зокрема, депутат Верховної Ради Ігор Палиця. Завдяки йому всі наші потреби забезпечені. Амуніція, спорядження, різне забезпечення ми отримали завдяки злагодженій роботі і під його керівництвом».
6 квітня Ігор Палиця передав для добровольців батальйону «Луцьк» шість броньованих КрАЗів, а литовські партнери – шість ендуро-мотоциклів і два квадроцикли.
І знову небувалий акт щедрості – вже 12 квітня бійці батальйону оперативного реагування «Луцьк» отримали 70 бронежилетів та 300 касок від ФондуІгоря Палиці«Тільки разом».
Ще 200 касок благодійний фонд напередодні передав волинським поліцейським.
Саме тоді очільник батальйону вперше заявив, що бійці підрозділу є на кордонах Київської області. Вони виявлять ДРГ та забезпечують охорону населених пунктів, які залишилися без керівництва.
«Також ми забезпечуємо розмінування, охорону конвоїв та захист від мародерів», – поінформував Олександр Тиводар.
А вже 15 квітня Олександр Тиводар у інтерв'ю тим же «Волинським новинам» розповідає про те, що батальйон оперативного реагування «Луцьк», який нараховує вже понад 8 000 добровольців – виконує бойові завдання не лише у Луцьку та на Волині, а й у різних точках нашої держави, де відбуваються бойові дії.
І тільки тоді він згадує про тих, хто стояв в основі створеннябатальйону оперативного реагування «Луцьк» – «Національні дружини – Волинь», «Спілка воїнів АТО Волині», «Самооборона Волині», які спільно з ГФ «Варта порядку» утворили зведений батальйон оперативного реагування.
Тут же Олександр Тиводар розповідає про фінансування та «зарплату» бійців, а також відповідає на критику волинян, які не володіють інформацією про завдання, які виконує батальйон «Луцьк».
Командир БОР «Луцьк» запевняє, що це фактично військова частина, яка була створена у полі. Всі бійці батальйону підписали контракти та прийняли присягу. Всі контракти були здані у військкомат відповідно до чинного законодавства. Тиводар додає, що батальйон оперативного реагування Луцької міської територіальної громади – добровольче об'єднання, а тому просить не плутати з луцьким батальйоном територіальної оборони.
А оскільки на функціонування цього підрозділу фінансування не передбачене, то одяг, елементи захисту і спорядження допомогли закупити народні депутати, зокрема Ігор Палиця, Степан Івахів. Мовляв саме вони забезпечують бійців харчуванням, транспортом, паливом, базами проживання. Також нам допомагає голова міської радиІгор Поліщук та голова ОВА Юрій Погуляйко, - додає Тиводар.
Він наголошує, що бійці виконують бойові завдання, але не отримують державного фінансування. Щоправда бійцям держава гарнтувала соціальний захист: тобто якщо під час виконання бойових завдань воїн отримав поранення чи загинув, сім’я буде забезпечена виплатами.
«Не розумію ось цих диванних експертів, які запитують, чому ми не на передовій. Після війни наш батальйон дасть відповіді кожному: що ми робили, де були, які завдання командування виконували та виконуємо зараз. Наразі діє воєнний стан, тому про ці речі не можна говорити. Лучани будуть дуже здивовані, дізнавшись, які бойові завдання ми виконували», - каже Тиводар.
Командир запевняє, що бійці його підрозділу виконують завдання за межами області – дуже далеко від Волині.
Щодо цієї тези зауважимо, що в приватних розмовах учасники БОР «Луцьк» не підтверджують цієї інформації. Мовляв, несли службу лише на території Волині.
«У нас є стрілецька зброя: автоматичні, снайперські гвинтівки, кулемети. Наші бійці нещодавно повернулися з полігонів, де отримали чи підтвердили ліцензії на роботу з ПТРК та ПЗРК. Тож волинське небо ми закриємо. Ми маємо комплекси Starlink для швидкого оперативного зв’язку з підрозділами», - резюмує він.
Разом з тим, Олександр Тиводар запевняє, що для того, аби екіпірувати 1 бійця необхідно близько 31 тисячі гривень. Одягнути бійців БОР «Луцьк» допомогли нардепи, міська та обласна ради, ОВА.
З огляду на те, що за словами Тиводара в батальйоні налічується понад 8000 бійців – то сума колосальна.
У квітні Олександр Тиводар вперше розповідає, що з БОР «Луцьк» йдуть кадри.
«За минулий тиждень в нас у різні підрозділи ЗСУ пішли 86 людей, у тому числі й у підрозділи ССО»
Чому з БОР «Луцьк» почали масово звільнятись бійці, куди поділись броньовані КрАЗи і амуніція та яким чином міська рада освоїла на «Варту порядку» мільйони бюджетних коштів – читайте у ІІ ЧАСТИНІ.
А чого мовчите про те шо Тиводар і його одесити продавали місця в батальйоні, щоб відмазувати від мобілізації?! Коли вже журналісти почнуть правду писати
А чого мовчите про те шо Тиводар і його одесити продавали місця в батальйоні, щоб відмазувати від мобілізації?! Коли вже журналісти почнуть правду писати
Палиця це якась головна біль нашої області. Весь час його люди мутять
Саша Тиводар приїду на Волинь і буде тобі тяжко :))))))
Поцілуй мене в мою волохату дупу, Пітровіч)
На передову. Хай доведуть які вони воїни
Цей батальйон зараз діє для піару Палиці і його фонду Тільки разом
Толку з цього всього нема. Русня пре і буде перти. Хоч 100 батальйонів зробіть