БОР «Луцьк»: ДФТГ чи «приватна армія» Палиці-Поліщука? ЧАСТИНА ІІІ

image
Наш Інсайдер / 01.09.2022 / 2 Коментарів

Від редакції: Перед публікацією першої статті про БОР «Луцьк» ми вагалися чи варто починати працювати над цією темою, адже в Україні – воєнний стан і жоден орган влади не надасть навіть мінімальної інформації щодо фінансування формувань, пов’язаних з теробороною. Резон у цій «секретності» є, але як показують останні скандали з тероборонами, зокрема, й на Волині, інколи бюджетні гроші витрачають недобросовісно.

І під час підготовки третьої публікації наші сумніви щодо недоступності інформації підтвердилися. Проте після першої, і особливо після другої статті, до нас звернулися колишні учасники формування з різною інформацією щодо батальйону. Тож, ми вирішили опублікувати ті дані та факти, які можемо офіційно підтвердити. 

Нагадаємо, що перша стаття стосувалася історії формування БОР «Луцьк», в другій ми вмістили деякі інсайди щодо його забезпечення, а в третій йтиметься про справи фінансові.

ЧИТАТИ ЧАСТИНУ І

ЧИТАТИ ЧАСТИНУ ІІ 


Про забезпечення підрозділів територіальної оборони у Луцьку активно заговорили ще у 2021 році. Саме тоді батальйону ТО при ЗСУ вирішили передати в підпорядкування навчальний комплекс на околицях Луцька. Виявилось, що матеріально-технічної бази недостатньо для належного розміщення штабу та особового складу бригади територіальної оборони.

Таким чином, в Луцькій міській раді заговорили про необхідність суттєвішої підтримки підрозділу. Зокрема, депутати від громадського руху «Свідомі» активно взялися за розробку окремої програми. Вже наприкінці січня рішенням сесії Луцької міської ради на потреби Луцького підрозділу територіальної оборони ЗСУ військової частини А7062 виділили 100 000 грн.

Вже 16 лютого Волинська обласна рада на позачерговому засіданні також виділила 2,6 млн грн на потреби сил територіальної оборони області, зокрема, й луцького тербату ЗСУ. Відповідне рішення запропонував голова Волинської ОДА Юрій Погуляйко і усі фракції ради одноголосно його підтримали.

Але це усе ще було до початку повномасштабного вторгнення. Після 24-го лютого у Луцьку фінансова риторика по відношенню до забезпечення підрозділів територіальної оборони  відчутно змінилась. Чому – зробите висновки самостійно, прочитавши цей матеріал до кінця.


На сьогодні у Луцьку місцева влада прийняла вже 3 програми, якими передбачено кошти на такі цілі.

Одна з перших – це Програма розвитку цивільного захисту Луцької міської територіальної громади на 2021-2025 роки, ухвалена ще два роки тому в грудні 2020 року (рішення №2/12  м. Луцьк). Загальний обсяг фінансування на той час передбачався в розмірі 21 100 000 грн.

Рішенням від 4 березня 2022 року Луцька міська рада збільшила фінансування до 59 020 000 грн. І зокрема, понад 42 мільйони вирішили освоїти вже у поточному 2022 році.

Друге, що нас цікавить - це Програма покращення матеріально-технічного забезпечення військових частин, проведення заходів територіальної оборони та мобілізаційної підготовки на території Луцької міської територіальної громади на 2022 рік. Її було прийнято рішенням Луцької міської ради №24/67 наприкінці минулого року - 22.12.2021 

Серед учасників - Виконавчий комітет Луцької міської ради, відділ оборонно-мобілізаційної і режимно-секретної роботи, Луцький об’єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, Волинський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, військові частини А0959, А0383, А4623-Г, А4554, 1141, 9971, А2466 та А7062. На реалізацію цієї програми запланували всього 700 000 грн.

Програмою було передбачено закупівлю речового майна, придбання ПЕОМ, спортивного обладнання для занять з фізичної підготовки, паливно-мастильних матеріалів та інших матеріально-технічних засобів.

Вже на початку березня Луцька міська рада рішенням №27/1 внесла до Програми зміни, збільшивши загальний обсяг фінансування до 3 000 000 грн.

 

А 27 квітня загальний обсяг витрат збільшують ще на 700 000 грн – до 3 700 000.

Третій потік бюджетного фінансування – це Програма заходів територіальної оборони Луцької міської територіальної громади на 2022-2024 роки. 23 лютого у переддень вторгнення за ініціативою фракції «Громадянський Рух «СВІДОМІ» у Луцькій міськраді затверджують Програму заходів територіальної оборони Луцької міської територіальної громади на 2022-2024 роки основне завдання якої – підтримка 100-ї бригади  в/ч А7062. Програма передбачала 3 000 000 грн.

Передбачалось виготовлення навчально-матеріальної технічної бази для проведення занять, перевезення навчальної бази та особового складу на полігон, організація харчування, розміщення, оплата комунальних послуг, забезпечення паливно-мастильними матеріалами, придбання ІР телефонних апаратів, обладнання та матеріалів для обладнання пункту прийому особового складу військової частини та техніки; виготовлення стендів, плакатів тощо у клас навчання; обладнання внутрішнього зв’язку (комутатор шлюз, базовий блок тощо); обладнання відеонагляду чергової служби та пункту управління тощо. Здійснення закупівлі матеріальних цінностей для функціонування підрозділів ТрО: речове майно: каремати, спальні мішки, палатки армійського типу УСБ, розпізнавальні знаки для резервістів тощо;

засоби розвідки: квадрокоптер, тепловізор, спорядження для підготовки підрозділів ТрО (резервістів): тактичні ліхтарі, компаси, мотузки, карабіни, аптечки, сокири, пили, казани, триноги тощо;

Засоби життєзабезпечення: дизельні агрегати для вироблення струму, подовжувачі на котушках по: 25 м та 50 м, печі обігрівальні польові з трубами тощо.

облаштування місць проведення навчань (тренувань), облаштування  кімнати зберігання зброї та встановлення відеоспостереження.

Закупівля засобів радіозв’язку (портативні радіостанції трекінгового зв’язку з режимом шифрування) тощо:

1 березня міська рада приймає рішення про внесення змін до Програми заходів територіальної оборони Луцької міської територіальної громади на 2022-2024 роки збільшуючи фінансування до 12 715 000 грн. Значну частину коштів вирішили освоїти відразу ж у поточному році.

Найцікавіше те, що при збільшенні бюджету під час сесії міської ради 4.03.2022 в обидві програми паралельно внесли зміни – в учасники програм ввели громадське об’єднання «Варта порядку» і добровольче формування Луцької міської територіальної громади №1. Ймовірно, для того, щоб офіційно витрачати бюджетні кошти на закупи для БОР «Луцьк».

В якому пропорційному співвідношенні розподіляються кошти з тексту програм і бюджетного розпису дізнатись наразі нереально, адже в країні продовжили воєнний стан і влада не надасть відповідь на запити.

Цікаво також і те, що громадське об'єднання «Варта порядку» ввели в учасники ще однієї програми - Програми забезпечення особистої безпеки громадян та протидії злочинності на 2021-2023 роки. Її прийняли рішенням міської ради № 2/6 від 23.12.2020.

Цією програмою також передбачено фінансування, однак про територіальну оборону – мова навіть не йде. Натомість поряд з патрульною поліцією, Нацгвардією, службою судової охорони серед учасників згадується ГФ «Варта порядку» та департамент муніципальної варти. У чому полягає участь громадського формування в реалізації програми – з тексту документа зрозуміти важко. Тим не менше, на «Варту порядку» передбачили майже 1,5 мільйони гривень фінансування. 

Після того, як у ЗМІ, соцмережах та наші джерела почали повідомляти про те, що з БОР «Луцьк» у великій кількості йдуть бійці – ми звернулись до міського голови Луцька Ігоря Поліщука з проханням прокоментувати питання належного фінансового та матеріального забезпечення бійців тероборони. Адже неприпустимо, аби обласний центр Волині зовсім залишився без власного підрозділу територіальної оборони. Однак він відповів, що:

Добровольче формування територіальної громади «Луцьк» ми в законодавчому полі не можемо фінансувати, тому що є ряд обмежень. Ми можемо купувати продукти харчування, оплачувати перевезення, що ми і здійснюємо, тому що виділяємо кошти. Можемо закуповувати інші речі матеріально-технічого характеру. Але сьогодні в Україні відсутній механізм фінансування ДФТГ. Не тільки в Луцьку, а й в цілому по Україні. Мінфін тиждень тому буквально надіслав роз'яснення, що ми можемо оплачувати ті чи інші речі, крім заробітної плати»

Варто зауважити, що не лише через програми фінансують місцеву тероборону. Зокрема, 23 лютого, розподіляючи кошти вільних залишків, депутати міської ради виділили  1 000 000 на підтримку територіальної оборони Луцька.

Більше того, у Луцькій громаді створили офіційний благодійний фонд допомоги Збройним силам України - «Стоп російській агресії. Разом до перемоги». Його основне завдання - акумулювати необхідні ресурси і спрямувати їх на нагальні потреби українських захисників. Для цього на базі КП «Луцькводоканал» відкрили мультивалютний рахунок, на який кожен небайдужий може надіслати фінансову допомогу.

«На рахунок вже поступають кошти, які будуть використані для забезпечення українських захисників, оснащення Луцького військового госпіталю, закупівлі медикаментів, обладнання, бронежилетів, захисного спорядження, проведення ремонтних робіт у медичних шпиталях тощо.

У подальшому КП «Луцькводоканал» оприлюднить інформацію про обсяги фінансових надходжень і їх розподіл», - йдеться в офіційному повідомленні Луцької міської ради.

Однак за 5 місяців – ніхто так і не прозвітувався чи скидали туди якісь кошти. Офіційно перевірити кому виділялись і на що безпосередньо витрачались кошти – виявилось дуже важко. Редакція видання «Інсайдер Медіа» звернулась до міського голови Ігоря Поліщука з запитом на доступ до інформації. Ми просили очільника Луцька повідомити ЗМІ та громаду про те, скільки коштів виділено на фінансування підрозділу БОР «Луцьк», чи то пак – добровольчого формування Луцької міської територіальної громади №1. У відповіді за підписом заступниці міського голови Ірини Чебелюк – нашому виданню фактично відмовили в наданні такої інформації.

«Доступ до такої інформації в період дії правового режиму воєнного стану може становити істотну шкоду національній безпеці, а головне – загрозу життю та здоров'ю громадян», - йдеться у відповіді.

Ще цікавіше у міській раді аргументували відмову прозвітуватись про надходження коштів на рахунок благодійного фонду  «Стоп російській агресії. Разом до перемоги», про який ми писали вище.

І це в той час, як благодійні фонди та волонтерські організації систематично публічно звітуються про надходження та витрати коштів (і не доведи Господи не зійшлося 5 копійок, або згубився чек). Тож, пославшись на пункт 6.3 Положення «Про цільовий благодійний фонд допомоги Збройним силам України від Луцької територіальної громади «Стоп російській агресії. Разом до перемоги» вони відповіли:

«Інформація про кошти Фонду оприлюднюється впродовж 30 днів після закінчення або скасування воєнного стану, у зв'язку із чим запитувана інформація може бути надана після закінчення або скасування воєнного стану в Україні».

 

 


Сподіваємося, що після завершення воєнного стану виділення та витрата бюджетних коштів для БОР «Луцьк» стане предметом перевірки компетентних органів. І ми таки зможемо побачити звіт від фонду  «Стоп російській агресії. Разом до перемоги».

І ще раз наголошуємо, що ця публікація не стосується рядових бійців батальйону, а саме керівного складу добровольчого формування територіальної громади БОР «Луцьк», яке відповідає за розподілення та витрату ресурсів.

Коментарі (2):

  1. Давно пора перевірити це ( начальство) хлопці за пів року і по гривні не отримали,ходять на голому патріотизмі

    1. Найгірше, що таким ставленням знищують той патріотизм

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *