«Буковель», ТРЦ по всій країні, тисячі гектарів землі: що міг би задекларувати Ігор Палиця

  • Головна
  • РОЗСЛІДУВАННЯ
  • «Буковель», ТРЦ по всій країні, тисячі гектарів землі: що міг би задекларувати Ігор Палиця
image
Наш Інсайдер / 30.12.2021 / 0 Коментарів

Більше року минуло відколи народний депутат із Волині, лідер політичної партії «За Майбутнє» Палиця Ігор Петрович в інтерв’ю «Українській правді» публічно пообіцяв задекларувати усе майно і бізнес, який зареєстрований на членів його сім’ї. Всі очікували, що це станеться навесні 2021-го, коли політики подають щорічні декларації про майно та доходи. Однак, політик не дотримав слова. Декларація Палиці знову виявилася досить скромною, як для 44-го місця в списку найбагатших українців за версією журналу «Forbes». 

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» уклав власну версію того, що міг би задекларувати Ігор Палиця в Україні, якби виконав свою обіцянку. Це майже півсотні компаній, яким належать 2,8 тисячі гектарів землі та щонайменше 278 тисяч квадратних метрів нерухомості. 

Про них – у першій частині дослідження, а в другій – про те, як волинянин цього досягнув.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та аналітичної системи «YouControl» «Сила правди» проаналізувала бізнес, який в Україні належить Ігорю Палиці та його родині. Тобто, компанії, де вони офіційно є засновниками, бенефіціарними власниками, або власниками істотних часток.

До аналізу також додали кілька компаній, засновниками яких є компанії із Кіпру, або ж підставні особи, однак, вплив на діяльність яких родини Палиці вже був публічно засвідчений до цього. Йдеться, зокрема, про ТОВ «Футбольний клуб «Волинь», ТРК «Аверс» та компанії, яким належить спортивна інфраструктура ФК «Волинь».

Це дослідження українського бізнесу та майна родини Палиці не претендує на абсолютну повноту, адже спирається переважно на офіційні дані з державних реєстрів. У тому числі і на сумлінність менеджменту компаній у поданні та оновленні інформації про бенефіціарних власників компаній. Не виключено, що є певна частина бізнесу, який де-факто пов’язаний з Ігорем Палицею, але де-юре це не відображено в офіційних державних даних.

Нездійснені обіцянки

У своїй декларації за 2020 рік посадовець вказав подаровану батьком квартиру вартістю 2,7 млн грн та 21,4 мільйона гривень готівкових заощаджень. Серед нерухомості нардеп вказав, що орендує квартиру площею 626,80 кв. м у Києві у своєї колишньої дружини Оксани Палиці. Це житло розташоване в елітній багатоповерхівці на вулиці Грушевського, 9а, де до обрання на посаду Президента України мешкав Володимир Зеленський

Також в Оксани Палиці він орендує п’ять паркомісць у Києві загальною площею 72,3 кв. м. Задекларував він і квартиру у Луцьку площею 423,1 кв. м, вартістю 2,7 млн грн. Раніше Центр журналістських розслідувань «Сила правди» уже писав про те, що її у 2020 році Ігор Палиця отримав у подарунок від свого батька Петра Палиці.

Також у нього є право користування офісом у Києві площею 318,2 кв. м, який належить ПрАТ «БФК «Глобал Естейтс». Окрім того, Ігор Палиця орендує офіси у Луцьку площею 93,11 кв. м у ТОВ «Інвест-Контур» та площею 212 кв. м у приміщенні Волинської обласної ради.

Ігор Палиця досить рідко декларує доходи, відмінні від зарплати. Інколи – від продажу майна та подарунки. Жодного бізнесу, жодних дивідендів від нього, та й навіть автомобіля у його декларації немає. Проте це не заважає політику періодично потрапляти у ТОП-100 найбагатших людей країни. Завдяки чому?

У вересні 2020 року в інтерв’ю «Українській правді» Ігор Палиця розповів, що його ексдружина Оксана Палиця (яку він продовжує називати дружиною, – ред.) та донька Марія повертаються жити в Україну. Він пообіцяв після Нового року задекларувати усе майно і бізнес, який зареєстрований на членів його сім’ї. Але цього не сталося.

Який бізнес приносить Ігорю Палиці гроші, а який – збитки

Впродовж 2021 року найближче оточення Ігоря Палиці – його родина та бізнес-партнери – офіційно значилося засновниками, бенефіціарами, або власниками істотних часток у 47 українських компаніях. Частка пов’язаних осіб у цих компаніях коливається від 42 до 100%. У 31 із 47 компаній вона становить 90% і більше. Однак, у частини компаній їхня частка не відома.

Наприклад, ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» та ПАТ «Нафтопереробний комплекс – Галичина» до 2020 року подавали інформацію про кінцевих бенефіціарних власників, серед яких були колишня дружина та син Ігоря Палиці – Оксана та Захар Палиці. Вони здійснювали вплив на компанії через ряд компаній з Британських Віргінських островів. Однак, пізніше ці фірми перестали надавати інформацію про бенефіціарів.

Сукупний розмір статутного капіталу усіх цих компаній становить більше ніж 1,3 мільярда гривень. Проте майже половина з них – статутний капітал ТОВ «Буковель» – найбільшого гірськолижного курорту України. І сукупна частка в ньому Оксани та Захара Палиці сягає 85%. Майже 324 мільйони гривень – статутний капітал ТОВ «Біла акація». Це компанія, на якій зав’язано багато іншого бізнесу та майна родини. Частка колишньої дружини у ньому становить 98,46%. Третій за розміром статутний фонд має ТОВ «ФК «Волинь» – 121,2 мільйона гривень. Решта компаній – із статутним капіталом від однієї тисячі до 40 мільйонів гривень.

Цікаво, що великі компанії, частка родини Ігоря Палиці в яких менше 85%, показують гірші фінансові результати, ніж ті, частка в яких 90-100%. Так, гіганти ПЕК «Нафтохімік» та «НПК – Галичина», чимала частка в яких також належить державі, впродовж 2019-2020 років офіційно стабільно працювали у збиток – від 15 мільйонів до 1,3 мільярда гривень на рік. При обороті у 5-15 мільярдів гривень у рік.

Курортний «Буковель» теж, виявляється не надто прибутковий. Офіційно. 17 мільйонів гривень збитку у 2019-му і лише 3,5 мільйона гривень прибутку у 2020-му. Сукупний дохід компанії на рік становив 227-298 мільйонів гривень.

А от ПрАТ «Універмаг «Луцьк», частка Оксани Палиці в якому майже 94%, декларує від 83 до 131 мільйона гривень доходу на рік. 2019-й рік видався мегаприбутковим для такого обороту – понад 74 мільйони гривень. А от карантинний 2020-й позначився на компанії – 12,7 мільйона гривень збитку. 

Уже згадана компанія «Біла акація» останні два роки завершує із непоганими прибутками – від 11 до 92 мільйонів гривень. Натомість футбольний клуб «Волинь» поринає у збитки зі швидкістю польоту м’яча. Мінус 7 мільйонів у 2019-му і цілих 104 мільйони гривень збитку у 2020-му.

Дзеркально протилежними виявилися попередніх два роки для київського ПАТ «Центрелеватормлинбуд». Від 41 мільйона гривень прибутку до 44 мільйонів гривень збитку.

Решта компаній з переліку, інформація про доходи яких відома, показували результат в межах від 36 мільйонів гривень збитку до 32 мільйонів гривень прибутку на рік.

Однак, закладаємося, що левова частина назв компаній з цього переліку вам не відома і ні про що не говорить. Саме тому «Сила правди» зібрала дані про нерухомість, яка належить їм та безпосередньо членам сім’ї Ігоря Палиці. Деякими об’єктами ви будете здивовані.

Квартири на 970 квадратів біля Верховної Ради, два будинки, котеджі в «Буковелі», житло у Львові і Одесі: особисте майно родини Палиці

Описати все майно, яке належить родині Ігоря Палиці та їхнім компаніям словами практично неможливо. Тому «Сила правди» підготувала інтерактивну карту того, що вдалося дізнатися. На ній позначені два типи майна: земля та нерухомість. На вмонтованих віджетах можна різним чином фільтрувати відображені дані, а лічильник вгорі показує кількість об’єктів, яка залишається в полі зору при масштабуванні карти. Рекомендуємо переглядати карту та працювати з нею із комп’ютера, а не смартфона. 

Розпочнемо із особистої нерухомості сім’ї Ігоря Палиці. Як зазначалося вище, його декларація досить скромна: батьківська квартира в Луцьку та й усе… А от у так званої колишньої дружини та сина, яких він не декларує, все значно цікавіше. По-перше, на Оксану Палицю та батька Петра Палицю зареєстровано десяток земельних ділянок на острові у селі Плюти поблизу Києва. Загалом – 1,8 га землі та два житлові будинки: 398 та 131 кв. м. 

Оксані та Захару Палиці належить дві квартири на 627 та 347 кв. м. у будинку на Грушевського, 9а, п’ять паркомісць та нежитлові приміщення тут же. Їх і декларує на праві оренди політик в своїх деклараціях.

Також у колишньої дружини і сина є по котеджу для сімейного відпочинку з землею у «Буковелі» площами по 249,5 кв. м., квартира у Львові на вулиці Котляревського на 172 квадрати та квартира площею 221,5 кв. м. в елітному районі Одеси – за 300 метрів від моря і пляжу «Ланжерон».

Паливно-енергетичний комплекс, «Буковель», комерція від Львова до Сум, земля біля моря…

Що ж до майна компаній, то чи не найбільше його із вказаного вище переліку – у ТОВ «Буковель». Фактично, це велика частина нерухомості, яка є на курорті: майже 594 гектари землі і щонайменше 98 тисяч квадратів іншої нерухомості. Це і котеджі та вілли комплексу, парковки, комерційні центри, база відпочинку «Едельвейс», магазини, офісні приміщення, деякі гірськолижні траси і витяги, ресторани, кафе, прокати спорядження і багато іншого. 

Більшість цього майна до середини 2016 року належало ТОВ «Скорзонера». Це компанія, яка і будувала впродовж років курортний комплекс. Компанію відносять до групи «Приват» і небезпідставно пов’язують з олігархом Ігорем Коломойським. Ще тоді ТОВ «Мавекс», яке пов’язували з Палицею, у «Скорзонері» належало всього 6,5%. Сьогодні ж бачимо, що частка сім’ї Палиці в компанії, яка володіє «Буковелем», становить 85%.

Але чому ж у 2016 році «Скорзонера» віддала більшість свого майна щойно зареєстрованому ТОВ «Буковель»? Коломойський і компанія щось передбачали? 

Кількасот об’єктів, які сьогодні належать ТОВ «Буковель», просто передані йому на підставі рішення загальних зборів учасників ТОВ «Скорзонера», які відбулися 2-го серпня 2016 року. В цей час конфлікт між Президентом України Петром Порошенком та Ігорем Коломойським уже був у розпалі. НБУ уже бачив проблеми в «ПриватБанку», який також належав групі «Приват». Цей банк був кредитором для розбудови комплексу в попередні роки, а його майно було у заставі. Наприкінці 2016 року уряд націоналізував «ПриватБанк» і почалися кримінальні провадження та судові справи про виведення коштів із банку попередніми власниками. В процесі частина «Буковелю» відійшла уже державному банку. На початку 2020-го фінустанова заявила, що збирається продати свою частку комплексу. 

Не можна оминути увагою і майнові комплекси гігантів ПЕК – ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» та ПАТ «Нафтопереробний комплекс – Галичина». Наразі частка Оксани та Захара Палиць у них невідома. Вдаватися у деталі і перераховувати усе майно промислових гігантів із оборотом у кілька мільярдів на рік немає сенсу. Це сотні об’єктів, тисячі квадратів різної нерухомості переважно у Дрогобичі на Львівщині та Надвірній на Івано-Франківщині. 

А от землі на Одещині можна приділити більше уваги. Загалом 1,8 тисячі гектарів на березі Чорного моря, поблизу Грибівки та Санжійки, закумулювало в оренді Сільськогосподарське товариство «Маяк». Переважно це землі колишнього колгоспу «Маяк», які зараз розпайовані між кількома сотнями людей. За даними реєстру речових прав, майже пів тисячі ділянок перебуває в оренді компанії, яка належить колишній дружині Ігоря Палиці. 

Та це ще не все. Майже 96 гектарів землі на березі моря в Грибівці нині належить ТОВ «Ліга рент», яке записане на сина Ігоря Палиці. На цю компанію вона оформлена на підставі договорів купівлі-продажу влітку 2021-го. Ймовірно, усі ці землі в майбутньому можуть бути використані для реалізації так званого проєкту «Морський Буковель», який Палиця анонсував ще у 2014 році, будучи головою Одеської облдержадміністрації.

Серед активів компаній сім’ї Ігоря Палиці є цілий ряд відомих комерційних об’єктів. Один із найбільших серед них – ТРЦ «Мануфактура» у Сумах – більше 25 тисяч квадратних метрів. Об’єкт належить луцькому ПрАТ «Універмаг «Луцьк». 

Цій же компаній належить і будівля луцького ЦУМу, разом із прилеглою землею, трансформаторною підстанцією, квітковим павільйоном, офісним приміщенням поруч з універмагом, а також нежитлове приміщення у сусідньому будинку на Винниченка, 2. 

ПрАТ «Універмаг «Луцьк» володіє офісно-готельним комплексом «Noble» на вулиці Кривий Вал у Луцьку та майже 2 тисячами квадратних метрів комерційної нерухомості у ТЦ «Львів» на вулиці Княгині Ольги, 106. Наприкінці 2021 року також заговорили, що компанія, пов’язана з готелем «Noble» та нардепами Степаном Івахівим і Ігорем Палицею, купила ресторан «Корона Вітовта» у Луцьку. Однак, наразі відповідних оновлених даних на момент публікації у реєстрах ще немає.

Зупинимось детальніше на нерухомості, яка належить родині політика на Волині. ПрАТ «Енко» (колишній Луцький електроапаратний завод), частка сім’ї Палиці в якому становить принаймні 75%, володіє 33,6 тисячами квадратних метрів виробничих та офісних приміщень та понад 10 гектарами землі на вулиці Електроапаратній у Луцьку. Уже в найближчому майбутньому ці території можуть чекати кардинальні зміни, адже в проєкті оновленого генерального плану міста 10 гектарів землі вже відносять до території житлової багатоквартирної забудови. 

До бізнесу Палиці на Волині належить ще кілька об’єктів. Його колишня дружина долучилася до реконструкції торгово-розважального комплексу «Імідж» на вулиці Рівненській, 89, частина якого належить сім’ї одногрупника Ігоря Палиці Олександра Лазорка. Компанія «Три Л» володіє приміщенням готелю «Лучеськ» на проспекті Відродження.

Також із сім’єю Палиці пов’язані компанії, які володіють інфраструктурою футбольного клубу «Волинь». Це, зокрема, саме ТОВ «ФК «Волинь» та ТОВ «Грін ріелті». Останнє орендує землю під стадіоном «Авангард» та спортивним комплексом на вулиці Мамсурова у Луцьку. Ця ж компанія орендує і володіє 15 гектарами землі у селі Дачне, де розташована тренувальна база клубу. Цим двом компаніям належить і вся нерухомість на цих ділянках – стадіон, спортивно-оздоровчий комплекс та інше.

Продовжуючи тему спортивного напрямку – компанії «Біла акація» Оксани Палиці належить приміщення оздоровчого центру «SportLife» у Луцьку площею майже 3,7 тисячі кв. м.

Підсумовуючи перелік активів Палиці на Волині варто згадати іще про кілька об’єктів. По-перше, це майно компанії «Торговий дім «Любарт» – колишнього луцького молокозаводу. Це майже 6 тисяч квадратних метрів нерухомості на вулицях Електроапаратній, Підгаєцькій та Трункіна. 

Згадана вище компанія «Біла акація» володіє також численною нерухомістю в Одесі. Це і ТРЦ «Європа» на Дерибасівській, 21 площею 8,6 тисячі кв. м., і сусідній із нею будинок на Красному провулку, 3 із землею, яку віддали компанії в оренду у 2018-му. Його нині демонтують. У ЗМІ писали, що тут можливе розширення ТРЦ. Також в Одесі компанії належить і закинутий будинок учбового корпусу професійно-технічного училища №34 площею 1341 кв. м. на вулиці Отамана Головатого, 96.

Іншій компанії родини – ТОВ «Лесор Одеса» – належить готельний комплекс «Palace Del Mar» на березі Чорного моря. 

На вулиці Гоголя в Одесі ще одній компанії ТОВ «Старий город» належить занедбаний будинок з двома десятками квартир на 4,5 тисячі кв. м. Поки невідомо, що із ним збираються робити, але він в аварійному стані. 

Підсумовуючи частину про одеське майно родини Палиці, необхідно згадати і про 2,5 гектари землі неподалік Аркадії, де з 2018 року компанія «ПІІ «Саут парк» зводить 24-поверховий житловий комплекс «Еллада» на 1656 квартир. 

У цьому місці логічно буде переміститися до Києва, адже там у родини Палиці ще залишилося кілька цікавих об’єктів. Для початку це пам’ятка місцевого значення – колишня садиба Івана Терещенка – відомого українського мецената. Будівля із нежитловими приміщеннями уже багато років належить ПАТ «Центрелеватормлинбуд». Раніше ця компанія належала іншому партнеру Ігоря Коломойського Тимуру Міндічу, а тепер – Оксані Палиці. Останній рік за повернення цієї споруди в комунальну власність тривали суди, але поки безуспішно.

Буквально через дорогу, на вулиці Коцюбинського, 12, ще одній компанії Оксани Палиці «Форент-інвест» належить велика нежитлова будівля з гаражними боксами. Загалом – 5,3 тисячі квадратів.

Завершити цю екскурсію бізнесом родини Ігоря Палиці, який не потрапляє до його декларацій, пропонуємо знову на території «Буковелю». Тут у родини політика є спільний бізнес із сім’єю відомого луцького ресторатора Олега Бровіна. Це ресторан «Курінь» та піцерія «Фелічіта». А іншій компанії – ТОВ «Бугіль» – належить однойменне кафе у самому центрі курорту.

Отож, «Сила правди» структурувала офіційно належний і відображений в державних реєстрах у 2021 році бізнес і майно компаній родини народного депутата, представника Луцька у Верховній Раді Ігоря Палиці. Не виключено, що частина цього бізнесу зареєстрована на родину Палиці лише номінально, а насправді ж контролюється усім оточенням його партнера Ігоря Коломойського. Тим не менше, можливо це мотивує політика нарешті, вперше за майже 15 років у політиці, задекларувати належний йому і його родині бізнес та майно. Далі буде…


Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *