Касаційний господарський суд Верховного суду України постановив, що Антимонопольний комітет України законно і підставно оштрафував компанії «Інтерколесо» та «Град Інвест Ріал Істейт» за змову під час аукціону з продажу права оренди 27 гектарів землі Любомльською міською радою. Відповідну постанову вищий орган Феміди
Нагадаємо, 20 грудня 2023 року Антимонопольний комітет викрив ТОВ «Інтерколесо» та «Град Інвест Ріал Істейт» у змові і оштрафував обидві фірми на 50 тисяч гривень та включив їх до «чорного списку». Під час проведення аукціону з продажу права оренди 27 гектарів землі, що належить Любомльській міській раді, ці дві компанії змовилися між собою, аби гарантовано отримати землю під будівництво «сухопутного порту».
ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ: Підконтрольні Палиці та Івахіву фірми оштрафували за змову
Мова йде про землю поблизу МАПП «Ягодин», де ТОВ «Інтерколесо» вирішило збудувати масштабний логістичний комплекс з прокладанням залізничних колій і спорудженням мостів.
Планується, що на території логістичного хабу розміщуватимуться п’ять терміналів, а саме: зерновий, олійний, холодильний, нафтовий та термінал для зберігання бітуму. Планується, що логістичний хаб, яким управлятиме ТОВ "Інтерколесо" забезпечуватиме здійснення діяльності із:
- зберігання зерна (кукурудзи, пшениці, соняшнику, сої) в межах Волинської області;
- зберігання заморожених ягід (малини, смородини, порічки, полуниці, лохини) в межах Волинської області;
- зберігання рослинних олій;
- зберігання світлих нафтопродуктів (бензин, дизель);
- зберігання бітуму.
Логістичний центр – це новий спільний бізнес Ігоря Палиці та Степана Івахіва. Підтвердженням цього є той факт, що серед бенефіціарів ТОВ «Інтерколесо» — донька Степана Івахіва – Тетяна, та колишня дружина Ігоря Палиці – Оксана.
ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ: Як біля «Ягодина» будують логістичний центр фірми, пов'язані з Палицею
Якщо детальніше, то - товариство «Інтерколесо» заснувало підприємство «Град Інвест Ріал Істейт» на початку 2022 року. Кінцевими бенефіціарами обох підприємств були Ігор Хмельов та Андрій Шабаєв. Наразі засновниками «Інтерколеса» є Закритий недиверсифікований венчурний інвестиційний корпоративний фонд «Капітал Груп Компані», який належить до фінансово-промислової групи «Континіум» Степана Івахіва, і ТОВ «Буковель» з групи родини Ігоря Палиці.
Бенефіціарами «Інтерколеса» є донька нардепа Степана Івахіва Тетяна Бутерлін і колишня дружина іншого парламентаря Ігоря Палиці Оксана Палиця. Ігор Хмельов та Андрій Шабаєв лишаються бенефіціарними власниками підприємства «Град Інвест Ріал Істейт».
Представники АМКУ з’ясували, що товариства змовилися під час аукціону у лютому 2022 року, на який Любомльська міська рада виставила право оренди земельної ділянки площею 27 гектарів поблизу села Римачі. Початкова ціна орендної плати становила 518,6 тисячі гривень на рік. У торгах тоді взяли участь троє учасників: ТОВ «Град Інвест Ріал Істейт» з пропозицією 3 мільйони гривень, ТОВ «Інтерколесо», яке мало намір заплатити за ділянку 525 тисяч гривень і ТОВ «Глобус Істейт», яке давало 520 тисяч. Протягом трьохраундного англійського аукціону пропозиція зросла лише у одного учасника – фірми «Інтерколесо». Вона досягла 530 тисяч гривень. Інші не торгувалися.
У результаті перемогу здобуло «Град Інвест Ріал Істейт» з ціною 3 мільйони гривень. Втім, директор фірми-переможниці Ігор Хмельов, який на той час був одночасно співвласником підприємства «Інтерколесо», відмовився від виграшу на аукціоні. Тому право оренди 27 гектарів на держкордоні, згідно з чинним законодавством, перейшло до ТОВ «Інтерколесо», яке, нагадаємо, запропонувало 530 тисяч.
Завдяки цій схемі Любомльська громада втратила можливість додатково заробити на оренді 2,47 мільйона гривень на рік. А за 49 років, на які укладався договір, і взагалі виходить понад 120 мільйонів гривень.
Декілька років на площі у 27 гектарів активно тривали будівельні роботи, однак після втручання Антимонопольного комітету – усе зупинилось.
ТОВ «Інтерколесо» оскаржило рішення АМКУ в суді, запевняючи, що під час аукціону порушень не було допущено.
ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ: З «антимонопольниками» судиться фірма, пов’язана з Палицею та Івахівим
Господарський суд Львівської області рішенням від 13.05.2024, зилишив рішення антимонопольників в силі.
Крім того, раніше на засіданні АМКУ представник «Інтерколеса» сам визнав порушення законодавства.
«Судом береться до уваги також те, що на засіданні адміністративної колегії відділення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, яке відбулося 20.12.2023, представник ТОВ «Інтерколесо» – Кондратенко Євгеній Олександрович та представник ТОВ «Гранд Інвест Ріал Істейт» – Хітько Василь Миколайович, визнали вчинення порушення у справі № 63/1-01-47-2023 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про що безпосередньо зазначено у протоколі засідання № 63/45-ПР від 20.12.2023», – йдеться у рішенні суду.
Відтак, суддя Олександра Запотічняк відмовила у задоволені позовних вимог ТОВ «Інтерколесо».
Західним апеляційним господарським судом постановою від 07.01.2025 у справі №
Таким чином, рішення АМКУ про притягнення ТОВ «Інтерколесо» та «Град Інвест Ріал Істейт» до відповідальності за змову під час аукціону – є остаточно вірним і чинним. А отже вищим органом Феміди було доведено, що власники компанії обманули усіх з метою «прибрати до рук» цілих 27 гектарів цінної комерційної землі. А це є підставою для скасування результатів аукціону.
Злочинці мають сидіти за гратами.
Круто, що нарешті суд був чесний....