Фірма з орбіти Палиці освоює мільйони на ремонтах доріг: яким чином

image
Назар Тарадюк / 28.02.2023 / 0 Коментарів

Через повномасштабне вторгнення росії фінансування будівництва, ремонту та обслуговування доріг на Волині у 2022 році зменшилося у понад шість разів. Велика війна внесла серйозні корективи в реалізацію інфраструктурних проєктів у регіоні. Проте дороги на Волині у 2022 році хоч і не будували, та, все ж таки, доглядали і витратили на це понад пів мільярда гривень. 

Втім минулого року продовжились тенденції переділу дорожніх підрядів: відомі дорожні фірми, які у минулі роки отримували основні замовлення, у 2022-му поступились стартапу з орбіти волинських олігархів. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» проаналізував, як під час війни змінилася дорожня галузь в регіоні та хто отримав основні контракти від державних служб.

 

Бюджет ремонту і догляду автошляхів зменшився вшестеро

На Волині основними волинськими автошляхами опікуються дві служби зі схожими назвами. Одна із них – Служба автомобільних доріг у Волинській області Державного агентства автодоріг України (САД) – дорогами державного значення, на зразок Київ – Ковель – Ягодин, або Доманове – Ковель – Чернівці – Тереблече. Інша – це державне підприємство «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» Волинської обласної державної адміністрації (СМАД), яка з’явилася лише у 2020 році і перебрала на себе функції Департаменту інфраструктури та колишнього управління капітального будівництва облдержадміністрації щодо доріг місцевого значення.

Щороку ці служби проводять десятки тендерів на будівництво, ремонти та утримання доріг. У попередні роки ці служби розпоряджалися мільярдними бюджетами, але торік їхні можливості суттєво зменшилися. В січні 2022 року Служба автомобільних доріг у Волинській області ще встигла оголосити два великих тендери на понад 500 мільйонів гривень на капітальний ремонт двох великих автошляхів в області. Проте, через війну їх так і не завершили – скасували навесні.

Природно, після 24-го лютого 2022 року бюджет держави зосередився на оборонному секторі і першочерговому забезпеченні його потреб. Капітальні видатки, до яких відносяться і багатомільйонні витрати на ремонт доріг, заборонили. Програма «Велике будівництво», в рамках якої на Волині і по всій країні солідно оновили деякі шляхи, була зупинена. Тим не менше, питання експлуатаційного утримання доріг і їх дрібних ремонтів залишилося. Цим і займалися місцеві дорожні служби впродовж 2022 року.

Порівняно з попередніми роками витрати на волинські дороги у воєнному 2022-му виглядають мізерними. За даними Порталу використання публічних коштів дві дорожні служби Волині торік використали понад пів мільярда гривень. У попередні роки таку суму могли витратити навіть за місяць.

Загалом, за даними Служби автомобільних доріг, обсяг фінансування на державні автошляхи у Волинській області у 2022 році склав 525,2 мільйона гривень. З цих коштів 481,7 мільйона передбачили на експлуатаційне утримання доріг, а 43,5 мільйона – на оплату робіт з капітального та поточного середнього ремонту, що були виконані у 2021 році. 

У 2020-2021 році фінансування дорожнього будівництва на Волині було значно більшим: у 2020-му – 1,862 мільярда гривень; у 2021-му – 3,12 мільярда гривень.

На обслуговування доріг місцевого значення бюджет був ще скромнішим. Як повідомили у Службі місцевих автомобільних доріг у Волинській області, у 2022 році фінансування склало лише 83,4 мільйона гривень. 

У 2020-му вони спрямували на місцеві шляхи 439,7 мільйона гривень; а у 2021-му – 782 мільйони гривень. 

Хто ж і як доглядав волинські дороги у 2022 році – далі у матеріалі.

Місцеві дороги: ініціативу захопило дітище Палиці-Івахіва

Державне підприємство «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» у 2022 році на ремонт, експлуатаційне утримання доріг і технічний нагляд за ним витратила майже 80 мільйонів гривень. 

У першому півріччі робота практично стояла: лише 34 тисячі гривень у червні, 241 тисяча – у липні. Далі до кінця року з кожним місяцем сума витрат зростала і сягнула 34 мільйонів гривень у грудні.

Хто ж освоїв ці кошти? До робіт Служба місцевих автомобільних доріг залучила 16 підрядників. У першій шістці фірм, які отримали найбільше бюджетних коштів, – ряд компаній, які пов’язані з політиками. Такі фірми торік отримали 63% від усіх розподілених службою бюджетних коштів.

Головним підрядником у 2022 стало ТОВ «Волиньдорбуд», яке пов’язують з народними депутатами із Волині. Три інші компанії: ТОВ «Ідея», «Аміла» та МП «Шлях» – пов’язані з депутатами Волинської обласної ради. Поруч з ними опинились підрядники, які займаються специфічними роботами: «РБП Транс-мост», яке спеціалізується на мостах, та ТОВ «Терразем», яке займається розробкою земельної документації. 

Ковельська фірма «Волиньдорбуд» від Служби місцевих автодоріг у 2022 році отримала 31,5 мільйона гривень. Це 43% усього торік розподіленого державною компанією бюджету.

Цікаво, що «Волиньдорбуд» вийшов у фаворити державної компанії всього лише за рік, залишивши ні з чим кількох місцевих конкурентів, які роками займалися експлуатаційним утриманням доріг на Ковельщині та у сусідніх районах. І це при тому, що перші контракти від ДП «СМАД» фірма отримала лише восени 2021 року. В чому ж секрет успіху? 

Раніше «Сила правди» вже писала про небувалі успіхи цієї фірми у тендерах на ремонт доріг у 2021 році. Тоді їй вдалося за п’ять місяців виграти у тендерах на понад пів мільярда гривень. При цьому вона не мала ні власної техніки, ні офісу. Разом з тим, у фірми простежуються зв’язки з компаніями та особами, які близькі до народних депутатів з Волині Ігоря Палиці та Степана Івахіва

Зокрема, для робіт вона орендувала техніку у фірм, власниками яких є родичі та друзі Ігоря Палиці. А її засновники Руслан Курило та Юрій Романко раніше працювали у компаніях олігархів Степана Івахіва та Ігоря Палиці. 

Тож, увірвавшись у дорожні тендери ДП «СМАД» у 2021 році, «Волиньдорбуд» вийшов на лідерські позиції у 2022-му. При цьому так і не маючи власної дорожньої техніки. У її власності нині зареєстровано лише два авто: легкова «Toyota Camry» 2020 року випуску та вантажний «Renault Master» 2015 року. Натомість усю дорожню техніку для обслуговування волинських доріг фірма орендує. Більшість – у ТОВ «ПБС» із Франківщини. Воно належить нардепу 7-8-го скликань (2012-2019 рр), кандидату в президенти України 2019 року Олександру Шевченку, який є однопартійцем та бізнес-партнером народного депутата від Луцька Ігоря ПалиціХоча й офіційно фірма записана на франківчанку Іванну Непик, свою причетність Шевченко не заперечує.

Крім того, «Волиньдорбуд» орендує техніку і в ТОВ «Буковель», яке безпосередньо пов’язане з сім’єю Ігоря Палиці. Компанії у 2020-2021 роках укладали взаємовигідні договори підрядів.

Минулоріч «Волиньдорбуду» вдалося виграти майже всі найдорожчі тендери з експлуатаційного утримання доріг. Наприклад, тендер на утримання доріг у Любомльському та Шацькому районах, вартістю понад вісім мільйонів гривень, фірма виграла навіть попри те, що запропонувала вищу ціну за конкурентів. 

За утримання доріг Луцького району на 36 мільйонів гривень конкурували аж шість підприємств, проте перемогти вдалося саме «Волиньдорбуду». А на відкритих торгах щодо утримання доріг Ковельського району, вартістю більше 10 мільйонів гривень, фірма була єдиним учасником, а відтак і переможцем. 

Решта підрядників отримали значно менші суми від СМАД. До прикладу, ТОВ «Ідея» з Ковеля отримала майже 10 мільйонів гривень. Фірма належить сім’ї депутата Волинської обласної ради трьох скликань (з 2014 року) та ексголови Ковельської райдержадміністрації (2015-2019 рр.) Віктора Козака. 

Фірма досить відома у дорожній сфері Волині не перший рік. Здебільшого вона працює на Ковельщині та наближених районах. Один із великих виграних підрядів минулого року – це експлуатаційне утримання доріг саме на Ковельщині вартістю понад вісім мільйонів гривень. «Ідея» також конкурувала з «Волиньдорбудом» за утримання доріг Луцького району.

Не полишає дорожньої сфери і ще одна фірма з волинського політичного пулу. Це підприємство «Аміла», яка належить депутату Волинської облради і ексмитнику Роману Микитюку. Фірма зареєстрована у Турійську і зазвичай працює на місцевих дорогах. У 2022-му їй вдалося отримати від СМАД шість з лишком мільйонів гривень.

Раніше «Сила правди» писала про те, як фірма «Аміла» спільно з «Ковельським ШБУ-63» розіграли дорожніх тендерів на 30 мільйонів гривень. Крім того, деякі дорожні ремонти «Аміли» мають скандальні історії. До прикладу, на неякісний ремонт дороги у Володимирі викликали самого Романа Микитюка.

Серед головних підрядників СМАД є іще одна фірма з місцевого політичного бомонду. Це мале підприємство «Шлях», яке торік отримало від служби 2,8 мільйона гривень. МП «Шлях» належить родині депутата Волинської обласної ради від «Європейської солідарності» Івана Мирки.

Наприкінці минулого року фірмі вдалося виграти тендер на зимове утримання доріг у Володимир-Волинському районі вартістю понад дев’ять мільйонів гривень. 

Решта підрядників у 2022 році отримали від Служби місцевих автомобільних доріг від декількох тисяч до 8,5 мільйонів гривень.

Державні дороги: дітище Палиці-Івахіва конкурує з фірмою ексдорожника

У 2022 році Служба автомобільних доріг у Волинській області, що опікується дорогами державного значення, витратила 510 мільйонів гривень.

Як і в СМАД, тут теж у перший рік повномасштабної війни з hосією обмежилися лише експлуатаційним утриманням та поточними ремонтами. У лютому 2022-го САД ще встигла оплатити підрядникам робіт на понад 26 мільйонів гривень. Вже у березні витрати зменшились до 1,8 мільйона. З квітня до жовтня САД щомісяця витрачала на обслуговування шляхів від кількасот тисяч до 37 мільйонів гривень, а в листопаді-грудні – по 140-190 мільйонів.

Головним підрядником Служби автомобільних доріг у Волинській області у 2022-му став той же «Волиньдорбуд» із Ковельщини. Фірма «посунула» з цієї ніші багаторічного лідера – ТОВ «Луцькавтодор-сервіс». У попередні п’ять років саме ця компанія отримувала основні замовлення на дорожніх тендерах. Здебільшого – завдяки багатомільйонним контрактам на капітальні ремонти, тоді як експлуатаційне утримання шляхів компанію не надто цікавило.

Але коли настала велика війна і бюджетів на «Велике будівництво» не стало, ініціативу перехопила фірма, що пов’язана з народними депутатами. За минулий рік «Волиньдорбуд» отримав від Служби автомобільних доріг у Волинській області найбільше коштів – 171,3 мільйона гривень, що становить 33,6% від всього її бюджету. 

Впродовж року «Волиньдорбуду» вдалося виграти чи не найбільші підряди на утримання державних доріг на Волині. Наприклад, траси Київ-Ковель-Ягодин вартістю понад 90 мільйонів гривень, Піща-Шацьк-Любомль-Володимир- Горохів-Берестечко-Козин на суму понад 18 мільйонів гривень, Луцьк-Любешів-Дольськ на 4,6 мільйона.

Велика війна змусила колишнього фаворита САД «Луцькавтодор-сервіс» у 2022 році зосередитися на експлуатаційному утриманні шляхів, замість капремонтів. Впродовж року їм дісталось 119 мільйонів гривень. 

Ще з 2018 року компанія поволі почала втрачати фарт у дорожніх підрядах Служби автодоріг. Тоді в область зайшли великі дорожні компанії з Одеси та Франківщини – ТОВ «Автомагістраль-Південь» та «ПБС». Та все ж восени минулого року «Луцькавтодор-сервісу» вдалося виграти підрядів на експлуатаційне утримання шляхів на майже 85 мільйонів гривень.

Фірма входить до корпорації дорожніх компаній «ЛАД», у якій є виконавцем деяких проєктів із ремонту доріг. Копорацію ще 30 років тому почав будувати місцевий бізнесмен Юрій Ольховий. Він керував шляхо-будівельним управлінням ще в радянський час, а в часи незалежності підприємство акціонувалося. У 2009-2010 роках Ольховий очолював Службу автомобільних доріг у Волинській області, від якої вже котрий рік корпорація отримує великі підряди.

Раніше «Луцькавтодор-сервіс» був дочірнім підприємством «Луцькавтодору», чиїм співвласником до 2011 р. напряму був Юрій Ольховий. Нині ж офіційними власниками компанії є Вадим Заяць та Оксана Смялко.

Порівняно менші суми отримали інші компанії дорожнього ринку. Серед ТОП-підрядників вдалося втриматися філії державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України» – Волинському облавтодору. Від САД торік вона отримала 44,5 мільйона гривень. 

Довгий час компанії вдавалося утримувати першість у дорожніх підрядах області, спеціалізуючись переважно на утриманні доріг. Втім, кілька років тому облавтодор почав програвати у тендерах, з’явилися борги, а нині, за інформацією аналітичної системи «YouControl», фірма перебуває у стані банкрутства. Втім, експерти дорожнього ринку відзначають, що таке виведення Волинського облавтодору відбувається на користь Львівського облавтодору. І це справді так, бо у 2022 Львівський облавтодор від САД отримав понад 25 мільйонів гривень. А сам Волинський облавтодор віднедавна став філією Львівського облавтодору. 

Четверту позицію за сумою отриманих коштів зайняло ТОВ «Унідор Сервіс», яке отримало підрядів на 38 мільйонів гривень. Підприємство належить ексміліціонеру Миколі Лисюку, який у 2004-2005 роках працював заступником начальника ДАІ у Волинській області, а в 2010-2011 – заступником начальника Управління МВС. Вже у 2012 році він заснував «Унідор Сервіс» і відтоді працює на дорожньому ринку. Підприємство вигравало тендери на аварійний ремонт дорожнього покриття та інші. 

Залишається серед головних підрядників САДу і «Ковельське ШБУ-63». Йому торік перепало 29 мільйонів гривень. Підприємство зареєстроване на Ковельщині. Його співвласник Микола Настін – син колишнього начальника Служби автомобільних доріг Миколи Настіна (2000-2007р.).

Решта підрядників отримали торік від САД у Волинській області від кількох тисяч до 16 мільйонів гривень. Серед них – «Луцька ДПМК», «Транс-Дор-Сервiс», «Експодор» та інші.

Отож, у 2022 році «дорожній бюджет» Волині зменшився майже у шість разів. Дорожнім компаніям довелося забути про капітальні ремонти на сотні мільйонів гривень і боротися за порівняно невеликі контракти на експлуатаційне утримання шляхів. Безперечне лідерство тут здобула компанія з олігархічно-нардепівськими зв’язками, яка освоїла понад третину всіх коштів спрямованих на волинські дороги у 2022 році. Це свідчить про продовження тенденції переділу волинського ринку дорожнього будівництва і обслуговування.

Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала, хто освоїв майже шість мільярдів гривень на волинських дорогах впродовж 2015-2021 років. 

 

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *