Як змінилися статки Коломойського за 12 місяців у СІЗО

image
Назар Тарадюк / 03.09.2024 / 0 Коментарів

За попередні 30 років 10 мільярдерів опинялося за ґратами. Серед них виконавчий голова Samsung Electronics Джей Й. Лі, екскерівник Sotheby’s Альфред Таубман.

Їх у 2020-му нарахував Forbes. Рік тому, 2 вересня, перелік поповнив Ігор Коломойський, він і досі перебуває у слідчому ізоляторі СБУ, - пише Forbes.

Які активи залишаються у Коломойського і як змінилися його статки за рік увʼязнення?

У 2019-му перемога Володимира Зеленського на президентських виборах дозволила Коломойському тріумфально повернутися до України після двох років «екзилю». З перезавантаженням на Банковій, в уряді та парламенті Коломойський міг розраховувати на безхмарне майбутнє. На ділі ж бізнесмен, який підтримував Зеленського під час виборів, виявився для нової влади так само незручним, як і для попередньої.

У лютому 2022 року Forbes оцінював статки Коломойського у $1,8 млрд. У листопаді – вже у $850 млн. І справа не лише у війні. У липні 2022-го Зеленський позбавив Коломойського українського громадянства, а у листопаді держава примусово забрала в управління «Укртатнафту» та «Укрнафту».

Частка Коломойського в JKX Oil & Gas перейшла британській короні, а суд відкрив справу про банкрутство колись найбільшої авіакомпанії України МАУ. У квітні 2023-го арештовано акції «Укрнафтобуріння».

Проте найгірше чекало на Коломойського, котрий ніяк не коментував втрату активів, попереду. З 2 вересня 2023-го бізнесмен перебуває в ізоляторі за підозрою Бюро економічної безпеки у махінаціях у ПриватБанку на 5,8 млрд грн. За схожою справою він отримав підозру і від детективів Національного антикорупційного бюро України.

Третю підозру Коломойському вручили 8 травня 2024-го співробітники Нацполіції. Його вважають причетним до замаху на вбивство адвоката Сергія Карпенка у 2003-му через спір навколо «Дніпроспецсталі». Коломойський заперечує звинувачення.

Як рік бізнесмена за ґратами вплинув на його бізнес?

Паливний бізнес

Втрата «Укрнафти» й «Укртатнафти» відчутно вдарила по позиціях паливної імперії неформальної групи «Приват» Коломойського та Геннадія Боголюбова.

«Укрнафта» видобувала нафту, а «Укртатнафта» її переробляла у пальне, яке продавалося через більш як 1000 заправок під брендами ANP, «Авіас», Sentosa, «Мавекс». Втрата вертикальної інтеграції змушувала імпортувати пальне, що збільшувало відпускні ціни. Консалтингова група «А-95» підрахувала, що середньодобові продажі однієї заправки групи у 2023–2024 роках впали на 30% порівняно із 2022-м.

Коломойський намагається залишити за собою бодай частку найбільшої мережі АЗС. Наприкінці 2023-го Центральний апеляційний господарський суд став на бік державного ПриватБанку у справі повернення АЗС, якими на правах лізингу володіли компанії, пов’язані з Коломойським.

На липень 2023-го борг групи «Приват» за лізинговими платежами перед ПриватБанком, за його даними, перевалив за 10 млрд грн.

Банк намагається розірвати лізингові угоди з 2020-го. Втім навіть остаточна перемога навряд чи задовольнить вимоги. На травень 2024-го обладнання демонтоване щонайменше на 137 АЗС, повідомила пресслужба банку.

У не набагато кращому стані й інші заправки мережі, яких залишилося менш ніж 700, каже директор «А-95» Сергій Куюн. «Працюють із перебоями, постачальники скаржаться на проблеми з платежами, магазини мережі порожні багато місяців», – стверджує він.

80% мережі, за прогнозом Куюна, закриються, якщо депутати підтримають урядову нову схему оподаткування АЗС, яка привʼязує авансові платежі податку до місткості резервуарів на кожній заправці.

Мережею АЗС «Привату» керує бізнес-партнер Коломойського Михайло Кіперман, каже топменеджер великої мережі АЗС, який говорив на правах анонімності через сенситивність теми.

На початку 2024-го НАБУ оголосило Кіпермана у розшук. Його підозрюють у привласненні електроенергії «Укренерго». СБУ ж підозрює Кіпермана у привласненні 600 млн грн «Укрнафти». Кіперман це заперечує.

Хімічний бізнес

Доки Кіперман переховується від правоохоронців за кордоном, його батько Юрій із вересня 2023-го став бенефіціаром активу, котрий пов’язують із Коломойським, – хімічного заводу «Дніпроазот».

Завод не виробляє добрива від початку російського вторгнення. Основна його продукція – карбамід – потребує значних обсягів газу. «Щоб закупити газ, потрібно залучити кошти в банку, – каже топменеджер хімічної компанії. – Банки з очевидних причин не поспішають фінансувати бізнес Коломойського».

Ще одна причина простою – домінування на українському ринку імпортного карбаміду. Імпорт добрив у першому кварталі 2024-го, за даними Group DF, на 35% перевищує вітчизняне виробництво.

У першому півріччі 2024-го виторг «Дніпроазоту» впав у 14 разів, до 89 млн грн. «Він досі випускає побутову хімію, наприклад, засоби для чищення труб під маркою «Кріт», – каже співрозмовник.

Метал та інше

Не найкращі часи переживає і металургійне крило групи «Приват» – Нікопольський та Запорізький феросплавні заводи.

У першому півріччі 2024-го Нікопольський завод отримав 1,5 млрд грн збитків, Запорізький – 396 млн грн. Серед причин виконавчий директор Української асоціації виробників феросплавів (УкрФА) Сергій Кудрявцев називає скорочення внутрішнього ринку і перебої з електрикою.

Частка електроенергії у собівартості феросплавної продукції становить приблизно 40%. До 2024 року ці заводи були основним постачальником феросплавів для «Метінвесту». Заводи Коломойського, за інформацією УкрФА, простоювали з кінця 2023-го, а від травня 2024-го працюють на 10%.

У вересні 2023-го припинила польоти колись найбільша авіакомпанія України МАУ. Компанія проходить процедуру банкрутства, не впоравшись із багатомільярдними боргами перед державою.

Коломойському належить низка закордонних активів. Це частка від 500 000 кв. м комерційної нерухомості в Огайо, сталеливарні заводи у Кентуккі, Західній Вірджинії та Мічигані, завод із виробництва мобільних телефонів в Іллінойсі та комнерухомість у Техасі.

Також у нього залишаються чималі обсяги ліквідних активів (яхти, літаки, готівка). Наприклад, йому досі належить 90-метрова супер’яхта Lauren L вартістю $97 млн, що зіставно з оцінкою всієї мережі АЗС «Привату».

Загалом статки Коломойського за останній рік скоротилися на 22% – до $660 млн.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *