«МАЙБАХІВСЬКА» БІЛЬШІСТЬ У ЛУЦЬКРАДІ: ЩО З НЕЮ НЕ ТАК

image
Назар Тарадюк / 27.09.2023 / 0 Коментарів

Так склалося, що про створення коаліцій в місцевих радах не роблять офіційних заяв. Проте результати голосувань та дискусії в сесійній залі є тими маркерами, які вказують хто і з ким «товаришує».

Так, партія «За майбутнє» у 2020 році сформувала у Луцькій міській раді політичну більшість. Дійшло до того, що її учасники настільки довіряли «керівникам» коаліції, що взяли собі за звичку проводити пакетне голосування за окремі рішення, називаючи їх «однотипними», часто всупереч думці опозиції.

Та вочевидь, через загальнодержавні процеси, низку викриттів і затримань, навіть у міськраді згас ажіотаж і коаліція на базі «За майбутнє» - відчутно похитнулась. Про це свідчать голосування під час останніх кількох сесій. Зокрема, на серпневій 50-й сесії депутати відмовились приймати рішення про створення при КП «Луцькводоканал» нового дочірнього підприємства «Біоенергетичний стандарт».

Мер  Ігор Поліщук  (партія «За майбутнє») наполягав на тому, що по цьому рішень необхідно проголосувати «ЗА» і декілька разів ставив його на повторне голосування. Також обранців пішли всупереч позиції лідерів «ЗА майбутнє» і не проголосували за низку земельних питань. Тож це можна розцінювати як  підтвердження чуток про те, що авторитет політичної сили, яку очолює  Ігор Палиця  – похитнувся.

РУБІКОН ПЕРЕЙДЕНО?

Адже під час наступної 51-ї сесії, яка відбулась у понеділок, 25 вересня, депутати від тих фракцій, які раніше голосували в унісон з «За майбутнє» - просто провалили низку проектів рішень. Більше того – при голосуванні за окремі проекти рішень не натиснули кнопку «ЗА» самі ж однопартійці Ігоря Поліщука.

Першими про це «заговорили» волинські телеграм-канали, автори деяких навіть «раділи» такому перебігу подій.

«Insider Media» переглянув усі проекти рішень, які винесли на розгляд 51-ї сесії Луцької міської ради і проаналізував хід голосування. Так, після внесення та зняття низки питань з порядку денного, під час засідання депутати розглянули 89 рішень. З них отримали позитивне рішення лише 49. Це переважно питання, прийняття яких – не уникнути: відновлення меж земельної ділянки чи дозвіл на виготовлення технічної документації для пересічних лучан та окремим юрособам, перейменування вулиць, зміни до бюджету і окремих програм.

З 36 присутніх у сесійній залі депутатів здебільшого за проекти рішення голосувало 24-28 обранців, чого цілком достатньо для прийняття. Іншим же, або терміново було необхідно вийти з сесійної зали, хтось утримався, а декому було просто важко натиснути на кнопку в системі рада. Єдине питання за яке проголосували абсолютно усі присутні депутати – виявилось рішення про внесення змін до Програми підтримки ДКП «Луцьктепло» на 2022-2023 роки: 36 з 36-ти. Воно й не дивно, адже попереду опалювальний сезон і обранці прекрасно розуміють: якщо через їхні політичні чвари у квартирах буде холодно – лучани дадуть їм добрячого перцю.

Що ж до решти питань порядку денного, то практично половина рішень – лишились не проголосованими. Якщо проаналізувати хід голосування, то стає очевидним те, що окремі проекти рішень не підтримали навіть ті фракції, які останніми роками голосували в унісон - ВО «Батьківщина», ПП «Слуга народу» та ВО «Свобода».

Враховуючи те, що у фракції партії «За майбутнє» у Луцькій міській раді 13 депутатів, а троє з них були відсутні, то для того аби рішення були прийняті в багатьох випадках Ігорю Поліщуку не вистачало більше половини голосів з  необхідних 22-х. І це саме в той момент, коли його так «підкачала» «Батьківщина» і «Свобода».

Тут варто нагадати, що наприкінці серпня бюро Волинської обласної організації Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» заявило, що зобов’язує депутатів Луцької міської ради від цієї політсили утриматись і не голосувати за частину земельних питань.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У «союзників» Палиці — розкол? Що сталося у «Батьківщині» Волині

Єдине виключення – питання, щодо оформлення землеволодінь під існуючими індивідуальними житловими будинками та нерухомістю фізичних осіб. Депутати міської ради від «Батьківщини» навідріз відмовлялись коментувати це. Проте ще на минулій сесії манера голосування їх значно змінилась. Навіть сама заступниця міського голови  Ірина Чебелюк,  хоч і була майже постійно присутня у сесійній залі – воліла утриматись, або ж просто не голосувати за більшість винесених питань. До таких же методів у багатьох питаннях вдавались і  Андрій Авраменко  та  Олександр Козлюк.

ЯКІ ПИТАННЯ ПРОВАЛИЛИ

Серед питань, які не прийняли - низка земельних питань. Здебільшого вони набрали по 10-15 голосів. Однак майже 20 проектів рішень взагалі не мали підтримки навіть серед депутатів від партії «За майбутнє». Про це свідчить те, що голосували за них лише Ігор Поліщук і декілька його однодумців, як то Юрій Безпятко, Андрій Разумовський та Вікторія Майборода.  Та ще більше вражає те, що за низку питань голосувати довелось міському голові одному. Так, вам не почулось, при розгляді і голосуванні за 6 питань порядку денного навіть найвідданіші однопартійці з фракції «ЗА майбутнє» не підтримали Ігоря Поліщука.

А це вже свідчить про те, що не лише однодумці з інших партій відмовляються голосувати в унісон з політичною більшістю, а й у самій фракції та партії неабияк похитнулись відносини між обранцями і лідерами. Адже піти всупереч рішенню фракції і не проголосувати одноголосно з самим мером Луцька Ігорем Поліщуком – такого у міській раді з початку нинішньої каденції напевно ще не було.

Міський голова протягом сесії намагався не подавати і виду розчарування по відношенню до своїх колег. Однак, попри те, що практично за всі питання він твердо і показово голосував ЗА, то за 2 проекти рішення вирішив і сам не голосувати. Мова йде про 3 проекти рішення:

  1. Про затвердження ТзОВ "КАЗКОВА ОСЕЛЯ" проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (зміна цільового призначення) на вул. Архітектора Метельницького, 4 у м. Луцьку
  2. Про затвердження громадянці Шайко В.М. проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку (03.10) на вул. Святогірській, 10/1 у м. Луцьку
  3. Про надання громадянці Вдовенко Л.Ю. на умовах оренди земельної ділянки для обслуговування спортивного комплексу (03.04) на пров. Галини Коханської, 3 у м. Луцьку

Окремо варто відзначити й те, як голосували обранці про припинення та ліквідацію дочірнього підприємства «Еводатрейд». Директор КП «Луцькводоканал»  Віктор Гуменюк  довго розповідав те, яких успіхів вдалось досягти цьому підприємству за 4 роки існування, наскільки прогресивним воно було і які перспективи відкривались попереду. Однак чому виникла потреба його закрити він пояснив банальною фразою: «втомились, немає підтримки серед депутатів, не бачимо яким чином досягти поставлених цілей».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи перекладуть борги «Е-вода» на плечі Луцької громади

І тут в окремих обранців виникла низка запитань. Адже фактично Віктор Гуменюк ніяким чином не згадав і сам не пояснив багатомільйонні борги, в які погрузло підприємство «Е-вода». Саме це є найбільш очевидною причиною того, що це «успішне» підприємство тепер хочуть ліквідувати.

Ігор Поліщук намагався пояснити депутатам, що часом «успішні» бізнес-проєкти вичерпують себе, однак при голосуванні депутати чітко показали свою позицію. «ЗА» проголосувало лише 12 обранців, тому усі 3 рішення – не прийняли.

Фракції ВО «Батьківщина», «Громадянський рух «Свідомі», «Європейська Солідарність» та ВО «Свобода» - утримались і не голосували. Таким чином – пішовши наперекір пропозиції підтримати рішення і проголосувати «ЗА» ліквідацію ДП «ЕводаТрейд».

Ігор Поліщук спробував поставити питання про передачу майна цього підприємства на баланс КП «Луцькводоканал», адже як пояснив Віктор Гуменюк – офіси закрились. Однак депутати відмовились пристати на пропозицію мера, адже для багатьох є зрозуміло, що борги дочірнього підприємства «Е-вода» - можуть лягти на плечі самих лучан. А перед можливими виборами – це аж ніяк не гратиме на користь авторитету багатьох нинішніх політиків в очах їхніх виборців.

ГОСТРЕ ПИТАННЯ

Опісля цього, депутати продовжили розгляд питань порядку денного і знову ж таки за багато важливих рішень – голосували в унісон. Допоки, справа не дійшла до проекту рішення «Про звернення Луцької міської ради до Президента України та Верховної Ради України щодо недопущення вилучення коштів місцевих бюджетів». Про це не так давно говорив і сам Ігор Поліщук у своєму дописі на публічній сторінці у Facebook. Сотні мільйонів ПДФО, яке сплачують військові – неабияк поповнюють бюджет Луцької громади. Тож міському голові і обранцям громади теж не хочеться втрачати такий шматок надходжень до казни громади.

Він звісно активно розповідає, що луцька влада активно витрачає шалені гроші на закупівлю необхідного для ЗСУ і навіть сам передає допомогу військовим. Однак у порівнянні з видатками бюджету на благоустрій міста, будівництво та капітальні ремонти – це суми у рази менші. Чого тільки вартує тема капітального ремонту бульвару Дружби Народів, на що міська влада хоче витратити близько 50 мільйонів гривень. Навколо цього виник небувалий скандал, адже цей тендер згідно повідомлень у ЗМІ проводиться конкретно під одну фірму, пов’язану з Ігорем Палицею.

Тож громадськість Луцька не підтримала таку «оборудку». Більше того – лучани настоюють на тому, що в період війни, бруківка, саджання квітів чи окремі ремонти – не на часі. А тому просять витрачати бюджетні кошти, і зокрема ПДФО отримане з заробітних плат військовослужбовців, виключно на найбільш необхідні закупівлі, і максимум – на допомогу армії. З цього приводу під стінами міської ради навіть відбувся пікет.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Незалежність замість бруківки»: під Луцькрадою одиночний пікет

Більше того, на сесію прийшов один з відомих луцьких громадських активістів  Сергій Рижков, який мав бажання виступити на цю тему. Однак, як би там нинішня влада не декларувала про свою відкритість до громадськості і готовність до діалогу – заслухати активіста вони відмовились. Ігор Поліщук двічі ставив пропозицію надати слово Сергію Рижкову на голосування, однак «ЗА» проголосувало в обох випадках лише 11 депутатів.

 

 

Проти проголосувало 2 обранці –  Оксана Степанюк та Роман Бондарук. Утримались – Михайло Щур, Віталій Бондар та Оксана Лєщинська. А не голосували – Юрій Безпятко, Андрій Білан, Дмитро Грачов, Юлія Дацюк, Микола Дуда, Роман Кравчук, Вікторія Майборода, Ігор Поліщу, Андрій Разумовський, Юлія Сачковська та Олег Тарасюк. Фактично ті самі депутати, які тривалий час голосують паралельно з лідерами партії «ЗА майбутнє». 

Такі варіації з голосуваннями у Луцькій міській раді вказують на те, що політична більшість дала неабияку «тріщину». На це також вказують і перипетії у Луцькій районній раді, де «фіолетові» на місце свого ж голови-втікача  Олександра Омельчука  поставили однопартійця  Олександра Гурського. Минулого тижня депутати районної ради мали намір ініціювати скликання позачергової сесії, аби прийняти звернення та фактично висловити недовіру міському голові Ківерців Олександру Ковальчуку через необґрунтовані витрати бюджетних коштів. Однак Олександр Гурський відхилив прохання депутатів і тим самим – образив «свободівців» та «свідомих». Так, військовий лікар  Сергій Сівак,  який сам доклав руку до обрання нинішнього голови райради, заявив, що Гурський «пробив дно цинізму».  

Тож якщо проаналізувати останні події на рівні місцевих рад, поглянути на голосування і риторику серед депутатів, то стає очевидним, що вплив партії «За майбутнє» впав, та й авторитет лідерів – Ігоря Поліщука, Олександра Товстенюка та Ігоря Палиці на місцевому рівні, ймовірно, похитнувся. А тому подальша доля «фіолетової» політичної більшості наразі вже під питанням.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *