Обіцяного 3 роки ждуть: чи відкриють у Луцьку ветеранський хаб

image
Назар Тарадюк / 16.07.2024 / 0 Коментарів

Мова про ветеранський хаб у Луцьку йшла давно. Рік тому ідея трансформувалась у конкретну мету, адже людей, які повернулись з війни почало ставати дедалі більше. Ветеранська спільнота спільно з волонтерами почали ставити місцевій владі конкретні вимоги щодо пошуку приміщення та відкриття повноцінного хабу. У міській раді відгукнулись на прохання і фактично рік тому, в період масштабних акцій протесту «Дрони замість бруківки» Ігор Поліщук  публічно задекларував – ветеранському хабу у Луцьку бути. Мовляв, в бюджеті 2023 – максимум уваги приділять закупівлям по потребах ЗСУ, а вже в новому бюджетному році – закладуть гроші, на весну знайдуть підрядника, до кінця весни розроблять крутий проект, проведуть тендери і влітку усі візьмуться за облаштування нового потужного ветеранського хабу у Луцьку.

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ: В бюджеті Волині на 2024 рік вимагають більше грошей на ЗСУ

Та за рік, як то кажуть в народі - «і кіт не валявся». Більше того – досі обіцяного проекту реконструкції приміщення під ветеранський хаб – ніхто й в очі не бачив, як десятків мільйонів, обіцяних мером.

Але про все – по черзі.

Восени 2023 року Ігор Поліщук заявив, що у Луцьку планують створити ветеранський хаб. За словами мера, він має містити великі зали для проведення навчань і майстер-класів, декілька кімнат психологів і для індивідуальної, і для групової терапії, куточки ЦНАПу і департаменту соцполітики для надання послуг на місцях, тренажерний зал, кімнати для тенісу чи більярду, дитячу зону, безалкогольне кафе тощо.

Вимоги до приміщення теж поставили відповідні, тож усі посилено почали шукати підходящу площу. Розглядали різні об’єкти, та зупинились на будівлі за адресою вул.Бенделіані, 7, яку нині перейменували вул.Сергія Климчука. Попри те, що приміщення знаходиться у віддаленому від центру районі ДПЗ – міський голова Ігор Поліщук назвав його оптимальним. Мовляв – зупинка в межах 20 метрів, парковка є і що важливо – площа майже 1000 м.кв. Як тоді повідомив міський голова - за попередніми підрахунками, на реконструкцію приміщення під ветеранський хаб буде необхідно близько 50 млн.грн.

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ: У Луцьку створять ветеранський хаб

Майже у той самий час Ігор Поліщук видає розпорядження про призначення з 24 жовтня 2023 року ветерана Тараса Сасовського на посаду радника міського голови на громадських засадах.

Мовляв – цього бійця 100-ї бригади, який у боях під Бахмутом втратив обидві ноги – знають та поважають усюди. Тарас Сасовський авторитетна людина у ветеранській спільноті і саме йому варто довірити відкриття ветеранського хабу у Луцьку.

Тож вже 29 листопада 2023 року на розгляд сесії Луцької міської ради винесли проект рішення про надання виконавчому комітету Луцької міської ради дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності на вулиці Бенделіані, 7 у Луцьку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЧОМУ ВІЙСЬКОВІ КРИЧАЛИ «ГАНЬБА!» МЕРУ ЛУЦЬКА ПОЛІЩУКУ. ВІДЕО

Під час обговорення цього питання та питання збільшення фінансування допомоги ЗСУ, на сесію завітали військові. 

Депутат Волиньради Андрій Козюра, який з початку повномасштабного вторгнення служить у 100-й Волинській бригаді, акцентував, що війна не завершилася, вона триває і буде довгою. Він запропонував передбачити на наступний рік у бюджеті громади не менш як 1,5 млрд грн на закупівлю техніки для армії і не менш як 40 млн грн на ветеранських хаб. Попри палку дискусію у залі мер Ігор Поліщук запевнив, що передбачать 20,7 млн грн. Ще 30 млн грн буде виділено з залишку коштів, який утвориться станом на 1 січня 2024 року. Загалом на створення хабу за словами міського голови – виділять понад 50 млн грн. Також він запевнив, що нову структуру очолить радник з питань роботи з ветеранами Тарас Сасовський.

Військові намагались висловили сумніви усім обіцянкам міського голови. І тут на захист свого боса Ігоря Поліщука поспішила депутатка Юлія Дацюк. Вона нагадала, що на будівництво ветеранського хабу хочуть залучити грантові кошти чи кошти інвесторів, тому й було запропоновано спершу передбачити на нього саме 20 млн грн. Та далі цієї фразі справа так і не пішла.

Зрештою в структурі капітальних вкладень бюджету у розрізі інвестиційних проєктів у на 2024 рік – Луцька міська рада офіційно задекларувала і прописала пункт:

Реконструкція частини адміністративного приміщення під ветеранський хаб на вул. Сергія Климчука,7 в м.Луцьку – 50 700 000 грн.

Вже в середині січня, після бюджетних баталій у міській раді – Ігор Поліщук вперше вирішив особисто оглянути приміщення під ветеранський хаб і влаштував виїзну робочу зустріч з фахівцями безпосередньо на об’єкті на вулиці Сергія Климчука, 7.

«Днями його оглянули та обговорили з спеціалістами питання зонування приміщення, облаштування кількох входів, ліфтів, радились де краще зробити відпочинкові зони, лекторії, кафе, розбити парковку для транспорту, - писав мер на своїй сторінці у Facebook.

Мовляв, для влади дуже важливо, щоби простір для ветеранів був інклюзивним, зручним та максимально функціональним.

«Найближчим часом також будемо вивчати досвід організації та роботи ветеранських хабів в інших містах, де такі центри вже тривалий час функціонують для того, щоб найкращі практики перейняти собі. Ставимо собі за завдання в найкоротші строки завершити проектування та приступити до будівництва, щоб ветеранський хаб запрацював якомога швидше», - наголосив Ігор Поліщук. 

Під ветеранський хаб обіцяли облаштувати понад 1 тис. м кв. приміщення з функціоналом:

  • зал для тренінгів, зустрічей, майстер-класів, навчань;
  • індивідуальна та групова психологічна допомога;
  • юридичні консультації;
  • куточок ЦНАП та соціального працівника;
  • допомога з працевлаштуванням, освітою, профорієнтацією;
  • спортивний тренажерний зал;
  • кімната ігрових активностей (настільний теніс, більярд, настільні ігри та ін.)
  • безалкогольне кафе;
  • дитяча кімната;
  • зона вуличної рекреації.

Про це міський голова Луцька навіть написав у своєму звіті за минулий рік роботи на посаді:

У 2023 році з метою розширення можливостей соціально-психологічної адаптації та фізіологічної реабілітації військовослужбовців прийнято рішення про створення ветеранського хабу в місті Луцьку.  Визначено приміщення площею понад 1000 м², триває робота над розробкою проєктно-кошторисної документації. У хабі військовослужбовці та члени їх сімей зможуть отримати юридичні консультації, адміністративні та соціальні послуги. Передбачено зали для тренінгів, зустрічей, майстер-класів, навчань, індивідуальної та групової психологічної допомоги, а також спортивний тренажерний зал, кімната ігрових активностей (настільний теніс, більярд та ін.). Бюджет проєкту на 2024 рік передбачений у сумі 50 млн грн. 

А заразом у мерії почались розмови про те, що допоки хаб не запрацює, потрібно знайти тимчасове приміщення для надання базових послуг ветеранам, адже кількість запитів від громадськості – постійно зростає.

Зрештою, не пройшло й року, як 27 лютого на майданчику ProZorro розмістили оголошення про проведення закупівлі робіт без використання електронної системи. Предмет закупівлі: «Виконання розробки проєктної документації по об’єкту: «Реконструкція адміністративної будівлі, А-2 та адміністративної будівлі, Б-2 під адміністративну будівлю на вулиці Климчука Сергія, 7 в м. Луцьку Волинської області» (для влаштування ветеранського хабу). Вартість такого проекту – 1 350 000грн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто розроблятиме проєкт будівлі ветеранського хабу в Луцьку

Того ж дня – оголосили і переможця закупівлі. Розробкою проекту реконструкції приміщення під ветеранський хаб зайзайнялось ТОВ «Шинака-Україна».

І тут знову постало питання: чи довго ще чекати обіцяного хабу і куди діватись ветеранам.

Тим часом, під час сесії Луцької міської ради, що відбулась 27 квітня теж саме питання «поставила руба» депутатка Алла Доманська. Вона звернулась із запитом щодо створення тимчасового ветеранського хабу.

«Через затримку в розробці та реалізації проекту реконструкції приміщення на Бенделіані,7 під ветеранський хаб прошу надати відповідь з приводу того, щоб створити тимчасовий ветеранський хаб в іншому місці. Чи є зараз якесь приміщення це розглядається під використання тимчасового ветеранського хабу», - заявила у сесійній залі Алла Доманська.

Заступниця мера Ірина Чебелюк запевнила що питання піднімалось.

«Одна із вимог окремих депутатів обласної та міської ради була – щодо того щоб очолив цей хаб – Сасовський Тарас, який  на сьогоднішній день на громадських засадах радником міського голови. Для того, щоб призначити Тараса Сасовського керівником установи – він має вже бути звільнений з лав ЗСУ. Тому сьогодні стоїть перше – питання про керівника такої установи. Друге питання, що стосується приміщення – дійсно на розгляді зараз перебуває питання щодо підбору тимчасового приміщення для розміщення хабу і ключове питання – приміщень таких, щоб були придатні щоб туди зайти і працювати – немає», - розповіла заступниця мера.

За її словами - проект хабу начеб то мав бути готовим вже наприкінці травня

Згідно договору - проєкт і дійсно мав бути розроблений та погоджений вже до 6 травня 2024 року. Однак згодом стало відомо, що у травні до проекту внесли зміни: термін виконання розробки проєктної документації по об’єкту продовжили до 31.07.2024 у зв’язку з уточненням вихідних даних.

«Тому ми шукаємо варіанти зараз як зробити з мінімальними витратами якийсь елементарний ремонт для того щоб це приміщення могло функціонувати. Враховуючи те, що з січня місяця жодна проплата за ремонтні роботи не виходить, тому ми шукаємо механізми щоб не тратити бюджетні кошти на ремонти», - заявила Ірина Чебелюк під час квітневої сесії.

Варто відзначити також і той факт, що вперше міська влада прозвітувала про те, що не просто виділила, а реально витратила кошти на ветеранський хаб у пояснювальній записці до проєкту рішення «Про виконання бюджету Луцької міської територіальної громади за І квартал 2024 року». Та ні про які 50-20 чи хоча б 10 млн тут і не йдеться:

За рахунок коштів бюджету розвитку на реконструкцію частини адміністративного приміщення під ветеранський хаб на вул. Сергія Климчука,7 в  м.Луцьку – 405,0 тис. грн. І цю цифру ми відшукали на єдиному порталі використанн публічних коштів.

Коли в міській раді зрозуміли, що створення нормального ветеранського хабу потребує багато фінансових вкладень і це не так усе легко, як на словах Ігоря Поліщука – то взялись за ідею створення тимчасового хабу. І як годиться – на це теж потрібно витрачати з бюджету кошти.

Тож вже під час останньої, сесії 26 червня депутати Луцької міської ради прийняли рішення про облаштування тимчасового хабу на проспекті Волі, 23. Мовляв це — альтернатива, допоки не запрацює ветеранський хаб на вулиці Сергія Климчука. Це дасть змогу надавати ветеранам юридичні послуги та морально-психологічну підтримку. 

Тож відразу на ці потреби передбачили 700 тисяч гривень. Приміщення на просп. Волі, 23 облаштоване для потреб маломобільних груп населення — воно обладнане пандусом, але його ще треба відремонтувати. Як розповів начальник відділу управління майном Євгеній Лущакевич, раніше там перебувала обласна організація Союзу інвалідів України, яка переїхала на вул. Рівненську, 5.

На завершення аналізу історії зі створенням ветеранського хабу в Луцьку ми подали запит до міської рад з проханням надати інформацію про те, на якому етапі розробка ПКД, коли розпочнеться реалізація проекту і скільки коштів витрачено станом на 1.07.2024 року.

Виявилось, що на сьогодні досі проводяться проєктно-вишукувальні роботи. Як повідомив у відповіді на запит заступник міського голови Юрій Вербич: Реалізація проєкту розпочнеться після отримання позитивного експертного звіту щодо проєктної документації, проведення процедури закупівлі будівельномонтажних робіт об’єкту та отримання дозволу на виконання робіт.

Що до коштів, які так пафосно з трибуни виділяв міський голова, то виявилось, що навіть через пів року після прийняття бюджету Луцька із запланованих 50 700 000 грн витратили менше 1/100 частини — всього… 450 948 гривень. І це за фактичні пів року виконання бюджету громади.

Також Юрій Вербич поінформував, що на черговій сесії міської ради буде розглянуто проєкт рішення про створення комунальної установи «ХАБ ВЕТЕРАН» та затвердження її Статуту. Тож (якщо в мерії не придивились собі іншої кандидатури) можливо нарешті Тараса Сасовського оберуть керівником новоствореної структури і справи з ветеранським хабом зрушать з мертвої точки. Місцева влада навідмінно показала свою бездіяльність у вирішенні цього питання, адже вже понад рік «водить за ніс» ветеранів обіцянками про 50 мільйонів на хаб. Якого досі немає навіть на папері. Тож, як каже народна мудрість - «обіцяного 3 роки ждуть».

Далі буде...

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *