Скільки насправді дронів закупили на Волині за бюджетні кошти

image
Еля Коротинська / 09.11.2023 / 0 Коментарів

«Війна дронів». Все частіше саме так у світових та вітчизняних ЗМІ характеризують війну в Україні. З початку повномасштабного вторгнення вона вийшла на новий рівень і це спровокувало справжній бум у сфері аеротехнологій. Тож міжнародні військові експерти у 2023 році констатували: саме в Україні йде найбільша війна дронів у історії людства.

Безпілотники, квадрокоптери, дрони — це очі наших військових. Їх використовують для розвідки, коригування вогню артилерії та пошуково-рятувальної роботи. З появою FPV-дронів, які скидають боєприпаси на певні об’єкти, або так званих «дронів-камікадзе» - активність бойових дій в Україні посилилась. У кожному військовому формуванні, бригаді, батальйону, роті – є власний окремий підрозділ бійців, які спеціалізуються на аеророзвідці та БПЛА. Школи пілотів БПЛА, модулі віртуальної реальності, відео успішного виконання завдань дронами і численні збори волонтерів на квадрокоптери – це те, чим нині заповнені стрічки новин у ЗМІ, соцмережах і телеграм-каналах українців.

Однак, усі вже давно зрозуміли, що безпілотники – це розхідний матеріал. Їх найчастіше закуповують для військових, адже відповідно – вони активно втрачаються. Тисячі і десятки тисяч квадрокоптерів ввезені в Україну волонтерами та благодійними фондами з початку повномасштабного вторгнення знищили не одну тисячу одиниць ворожої техніки і зберегли не один десяток тисяч життів. Та попит на них зростає дедалі більше.

Після хвилі повідомлень про недоцільність витрачання коштів з бюджетів громад, у тому числі ПДФО, отриманого з військових, громадськість обурилася і почала вимагати у влади на місцях виділяти більше коштів на допомогу військовим, а не на благоустрій.

Україну, і зокрема Волинь, сколихнула кампанія «Спочатку дрони – потім бруківка».

Щоправда, торкнула інформаційна хвиля хіба що пересічних людей, в той час, як представники органів місцевого самоврядування почали запевняти, що за кошти місцевих бюджетів закуповується ду-у-у-уже багато квадрокоптерів та інших БПЛА для військових.

Додала «масла у вогонь» інформація, оприлюднена аналітиками майданчика публічних закупівель ProZorro, які підрахували, що на Волині з 1.01.2023 по 21.07.2023 рр. нібито проведено лише 23 закупівлі дронів на суму всього лишень 2,6 млн грн.

Журналісти видання «Insider Media» вирішили також проаналізувати закупівлі дронів, квадрокоптерів, БПЛА та комплектуючих до них, які проводили на Волині за бюджетні кошти з початку повномасштабного вторгнення по 8.11.2023 р включно.

Таким чином ми промоніторили 94 процедури.

 

ЗАКУПІВЛІ КВАДРОКОПТЕРІВ ЗА КОШТИ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ

Загалом з початку повномасштабного вторгнення органами місцевої влади на Волині було проведено 45 закупівель квадрокоптерів за кошти місцевих бюджетів з метою їх подальшої передачі військовим для виконання бойових завдань. Найбільшим попитом користуються моделі DJI Mavic 3T Enterprise, Dji Mavic 3 Fly More Combo і  DJI Mavic 3 Thermal. Так, після 24 лютого 2022 року міські, сільські і селищні ради Волині провели процедури закупівлі і витратили на «пташки» для військових понад... 50 млн грн.

Також на Волині оголошено, але ще не відбулось 2 закупівлі. Зокрема триває прийом пропозицій на тендер оголошений Боратинською сільською радою на суму 1 890 550 грн (20 шт), та Шацькою селищною радою на суму 280 000 (2 шт).

Таким чином, загалом з початку повномасштабного вторгнення місцеві ради Волині провели 45 закупівель, під час яких придбали 378 квадрокоптерів на загальну суму понад 51 316 162 грн.

 

Звертаємо увагу, до переліку увійшли лише ті закупівлі, які провели органи місцевої влади за бюджетні кошти через систему ProZorro напряму в постачальників і не містять даних про обсяг закупівель, здійснених військовими формуваннями за субвенції.

Деякі міські ради під час сесій приймали рішення про виділення на підтримку ЗСУ коштів у вигляді субвенції на потреби конкретних військових частин для придбання необхідного. Зокрема, і квадрокоптерів та іншого обладнання. Серед таких – міська рада Володимира.

«Володимирська міська рада не закуповує дрони через ProZorro. Під час сесії було прийнято рішення про виділення коштів у вигляді субвенції на придбання квадрокоптерів безпосередньо на конкретні військові частини, але я вам не можу сказати на які саме. Органи місцевого самоврядування можуть закуповувати самі квадрокоптери чи іншу таку техніку лише на ДФТГ. В нас була одна така закупівля для місцевого ДФТГ. Ми не можемо закуповувати це напряму, бо в інакшому випадку – це порушення бюджетного кодексу», - пояснила у коментарі виданню «Insider Media» начальниця управління бюджету і фінансів Оксана Субицька.

В такому випадку, коли місцеві ради виділяють субвенції на закупівлю квадрокоптерів конкретним військовим частинам – подальшим освоєнням коштів і закупівлею обладнання займаються виключно військові.

Варто зауважити, що з початку повномасштабного вторгнення силові структури, які діють на Волині, зокрема – ГУНП, ДСНС та НГУ, окремо закупили 18 квадрокоптерів на потреби підрозділів. На це загалом витратили 3,7 млн грн бюджетних коштів.  

ЗАКУПІВЛІ ЗАПЧАСТИН ТА КОМПЛЕКТУЮЧИХ ДО КВАДРОКОПТЕРІВ

Серед тендерів на квадрокоптери часто трапляються і закупівлі запчастин та комплектуючих до дронів. Так, громади найчастіше закуповують акумулятори, пульти дистанційного керування, антени для підсилення сигналу, окуляри віртуальної реальності і навіть – антидронові комплекси.

Зокрема, на Волині 4 громади закупили для потреб військових 4 антидронові рушниці на загальну суму 2 320 000 грн.

 

ЗАКУПІВЛІ FPV-ДРОНІВ

Також цьогоріч на Волині вперше в історії міські ради через ProZorro закуповували FPV-дрони. Це – абсолютно новий вид, або як правильніше кажучи - «предмет закупівлі».

Так, нещодавно Виконавчий комітет Луцької міської ради придбав у ТОВ «ТехАвтоФартПівдень» 100 квадрокоптерів FPV- типу на суму 1 389 000 грн. Другий найгучніший тендер, який оголосила Луцька міська рада для придбання 1 500 таких дронів на суму 30 000 000 грн – не відбувся через відсутність цінових пропозицій.

Ще 150 FPV-дронів на суму 3 000 000 грн планує закупити через ProZorro Ковельська міська рада, яка оголосила тендер і нині приймає цінові пропозиції від постачальників.

Цікавим є також і те, що цьогоріч один «Навчально-тренувальний комплекс FPV» придбала за бюджетні кошти Нововолинська міська рада. Зокрема, управління освіти витратило на це 350 000 грн, аби ще зі школи навчати дітей керувати таким видом квадрокоптерів завдяки тестовим навчальним моделям та окулярам віртуальної реальності.

Також вперше в історії бюджетних закупівель Волині міська рада оголосила тендер на придбання ударного безпілотного літального апарату «Кажан Е-620».

Однак, першопрохідцями у цій сфері стала не Луцька мерія, яка гучно розповідає про масштаби своєї допомоги військовим, і навіть не Володимир чи Ківерці, які є лідерами за обсягом сплаченого до бюджету ПДФО з військових, а невелика Камінь-Каширська громада. Саме ця міська рада нещодавно оголосила про закупівлю унікального ударного БПЛА «Кажан Е-620», на що готова витратити 948 000 грн. Тендер оголошений і нині ще триває прийом цінових пропозицій.

Довідково: Безпілотний літальний апарат «Кажан Е620» розроблено в Україні. Він обладнаний системою скидання боєприпасів та може нести корисне навантаження вагою 20 кг. Максимальна швидкість дрона становить 40 км/год, а висота польоту – 400 м. Дрон отримав камеру з 10-кратним зумом і тепловізор, завдяки чому може працювати як вдень, так і вночі.

До слова, під час останньої сесії Луцька міська рада прийняла рішення про виділення 40 млн грн на придбання БПЛА «Рейдер-2», який розробили конструктори-добровольці БОР «Луцьк» і який станом на 1 листопада 2023 року не пройшов сертифікацію в ДП «Укроборонпром».

 

ЗАКУПІВЛІ, ЩО НЕ ВІДБУЛИСЯ 

З початку повномасштабного вторгнення на Волині через ProZorro оголосили значно більше тендерів. Однак, частина з них були відмінені, або не відбулись.

Основні причини:

  1. відсутність тендерних пропозицій;
  2. відсутність подальшої потреби в закупівлі.

У загальному переліку тендерів на придбання квадрокоптерів ми нарахували 18 таких закупівель на загальну суму 50 745 633 грн.

Деякі закупівлі, що не відбулись, місцеві ради за деякий час оголошували вдруге. Тим не менше, якщо порівнювати обсяг коштів, освоєних через закупівлі на придбання квадрокоптерів та комплектуючих до них, то він практично дорівнює обсягу неосвоєних коштів.

Тож загалом на Волині з початку повномасштабного вторгнення через ProZorro за бюджетні кошти придбали 378 квадрокоптерів. Загалом з місцевих бюджетів на купівлю дронів, БПЛА, комплектуючих до них, а також на антидронові рушниці витратили 60 627 644 грн.

Ще на 6,2 млн грн нині тривають процедури закупівлі. Але понад 50,7 млн грн бюджетних коштів, виділених на придбання квадрокоптерів, FPV-дронів і комплектуючих до них - громади так і не освоїли.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *