Українські скандали, про які ми даремно забулися

image
Яна Горчинська / 13.01.2024 / 0 Коментарів

Щорічно в Україні відбуваються сотні подій, які привертають як нашу увагу, так і людей за кордоном. Проте, серед усієї цієї маси інформації, є справи, які сильно вплинули на економіку, репутацію та добробут нашої країни. Ми зібрали у список українські скандали, про які нам не можна забуватися.

Убивство Георгія Гонгадзе (2000)

Убивство Георгія Гонгадзе, відомого українського журналіста, відбулося 16 вересня 2000 року. Гонгадзе був засновником і редактором інтернет-газети «Українська правда», яка критично висвітлювала корупційні схеми й політичні проблеми в Україні.

Вважається, що убивство Гонгадзе було політично мотивованим, оскільки він активно критикував урядову владу. Зокрема і тодішнього президента Леоніда Кучму. Відомо, що восени 2000 року Георгій Гонгадзе зник безвісти. Тоді це викликало широкий громадський резонанс.

Уже пізніше виявилося, що Георгій Гонгадзе був вбитий, а його загибель пов’язували зі спецслужбами України. Ця подія викликала справжній скандал в Україні, адже відкрила нас світові, як країну з проблемою свободи преси.

Справа про вбивство Георгія Гонгадзе тривала довгий час. В кінці 2013 року основні підозрювані у справі були затримані. І хоча вбивців засудили, імена всіх замовників такі не назвали.

Скандал з «Кольчугами» (2002)

Українська система пасивної радіолокації літаків під назвою «Кольчуга» була однією з ексклюзивних технологій, розроблених українськими військовими інженерами. Вона мала унікальну властивість «бачити» знаменитий американський літак-невидимку «Стелс». І разом з тим залишалася непомітною для радіоелектронної розвідки.

Скандал в Україні та за кордоном виник, бо з’явилася інформація про те, що українські «Кольчуги» мають намір відправити до Іраку. У квітні 2002 року колишній майор державної охорони Микола Мельниченко надав свідчення Сан-Франциському великому журі, повідомивши, що його записи містили розмову, яка відбулася два роки тому, між президентом Кучмою та експортером спецтехніки Малєвим (він пізніше за дивних обставин загинув в автокатастрофі).

Ця розмова, за його словами, нібито стосувалася деталей «спецоперації» щодо можливого продажу чотирьох станцій «Кольчуга» в Ірак. Скандал негативно позначився не тільки на Кучмі (якого західні політики й так недолюблювали), але й, за словами експертів, на міжнародному іміджі України загалом. Особливо сильно ця подія попсувала відносини з США, які готувалися повалити режим Саддама Хусейна в Іраку.

Хоча цей український скандал згодом вщухнув, бо американці так і не знайшли «Кольчуги» в Іраку, залишився «неприємний осад».

У лютому 2022 року планували розпочати модернізацію «Кольчуги».

Острів Тузла (2003)

Зараз світ активно обговорює російсько-українську війну. Проте вперше про напруження між нашою країною та сусідом-агресором, світ заговорив у вересні 2003 року. Скандал розпочався через території.

Тоді, починаючи з російської станиці Тамань Темрюкського району Краснодарського краю почалося спорудження греблі у бік нашої країни. Метою операції було з’єднання коси з російським берегом.

Україна закликала суворо дотримуватися зафіксованих державних кордонів. Натомість Росія заявляла, що в акваторії Азовського моря, як і в Керченській протоці, чітких кордонів немає, а український острів Тузла, вони вважали частиною російської «коси Тузла». Бо, мовляв, Україні відійшов лише Крим.

Росіяни працювали в три зміни й щодня будували по 150 метрів греблі. Переговори розпочалися після того, як насип досяг українського прикордонного понтона.

Експерти вважають, що організатори цього скандального конфлікту мали дві цілі: по-перше, натиснути на Україну, аби змістити кордон в Керченській протоці та Азовському морі; по-друге, створити можливість тодішньому президенту Кучмі досить ефектно вирішити цю ситуацію.

Шляхом перемовин та домовленостей путіна та Кучми, цей скандал, який відбувся в Україні, затихнув. Проте у 2005 році у МЗС РФ заявили, що правовий статус острова Тузла залишається невизначеним.

Справа «Роттердам+» (2016)

Скандали в Україні найчастіше асоціюються в іноземців зі справою «Роттердам+». Вона стала однією з найбільших корупційних схем вугільної галузі України. Назва виникла через зв’язок цін на вугілля з ринком Роттердаму.

Схема розрахунку вартості вугілля для ТЕС, визначаючи кінцеву ціну на електроенергію, була введена Нацкомісією з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). От тільки задля власного збагачення, у цьому випадку вартість вугілля визначалася, враховуючи не фактичні ціни закупки, а умовну ціну, яка була штучно завищена.

В результаті завищених цін на вугілля, українські енергетичні компанії сплачували занадто великі суми за генерацію електроенергії. Це суттєво і негативно позначалося на економіці країни та вартості електроенергії для звичайних споживачів. Внаслідок цього, у 2016-2017 кінцеві споживачі заплатили на 19 млрд грн більше, а у 2018-2019 роках – на понад 20 млрд грн.

Будь-які корупційні справи збагачують в першу чергу бізнесменів. Кошти з цієї схеми отримали представники групи приватних теплогенерувальних компаній.

За підозрою у зловживанні владою та корупційних діях у справі «Роттердам+» були затримані та засуджені високопосадовці Міністерства енергетики та вугільних компаній. Зокрема, про підозру повідомили ексголові НКРЕКУ Дмитру Вовку та іншим особам.

У жовні 2023 року ВАКС закрив справу у зв’язку з закінченням строку досудового розслідування. Рішення планують вкотре оскаржити.

Дмитро Вовк, головний фігурант у корупційній схемі, у 2019 виїхав з України в Бельгію та більше не повертався.

Розмова Трампа з Зеленським (2019)

Якщо вже згадувати непримиренні події, то слід внести у список, де зібрані найгучніші українські скандали й розмову двох президентів, – Дональда Трампа та Володимира Зеленського. З цієї бесіди стартувала процедура імпічменту проти президента США.

Все почалося, коли став відомим зміст телефонної розмови Трампа з українським президентом. Під час цієї бесіди, Трамп вимагав розслідування щодо Джозефа Байдена, його політичного суперника на виборах, та його сина в обмін на військову допомогу, хоча прямо про це не заявлялося. Попри те, що Зеленський заперечував будь-який тиск з боку Трампа, в США був розпочатий процес імпічменту. Проте сенат постановив, що Трамп невинний за всіма звинуваченнями.

Скандал, який отримав назву «Українагейт», привернув увагу глобальної громадськості до взаємовідносин Сполучених Штатів та України, а також до питань корупції та впливу зовнішніх сил на внутрішні справи нашої держави. Його політичні наслідки продовжують впливати на американську політику та міжнародні відносини й донині.

До слова, Україна була замішана й у світових скандалах. Про це ви зможете почитати у нашій статті: «Політичні скандали, які змінили історію світу».

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *