Станом на 24 січня Велика Британія та США відкликають співробітників своїх посольств в Україні та членів їх родин. Франція та Австрія поки «в режимі очікування» спостерігають за розвитком подій, хоча й підготували вже план евакуації співробітників своїх посольств в Україні. Німеччина розробляє кризовий план дій для своїх громадян, які перебувають в Україні.
Такі події зумовлені доволі напруженою ситуацію біля українських кордонів, куди активно стягуються російські війська.
Кілька тижнів тому у New York Times оприлюднили мапу, створену на основі даних від українських і західних джерел, незалежних військових експертів й супутникових знімків, на яких видно, що російські війська оточують Україну з трьох сторін, зокрема у районі легкої досяжності Києва.
З початку 2021 року Росія перекинула у райони неподалік Луганська й Донецька ще 5 батальйонних тактичних груп, в тому числі 5 тисяч військових для посилення позицій дислокованих окупаційних сил.
Також значна кількість військових РФ відправлена у північні райони неподалік кордону України, зокрема в Клинці – у місці, де сходяться український, білоруський і російський кордони. Ці позиції розміщені у межах легкої досяжності Києва.
Ще три групи розташовані неподалік Воронежа. Ці війська можуть становити серйозну загрозу у разі проведення військової операції. Ще одна – в районі Волгограда і дві – біля кордону з окупованими територіями на Донбасі.
У Краснодарському краї розмістили артилерію, ще частину – в окупованому Криму.
В той самий час Президент України Володимир Зеленський звернувся до українців з проханням не панікувати, мовляв, не треба «бігти скуповувати сірники та гречку».
Таку заяву президента, на фоні останніх подій, заступник декана факультету з виховної роботи, старший викладач кафедри політології та державного управління ВНУ ім. Лесі Українки, учасник бойових дій Тарас Літковець вважає недоречною.
«Коли країна відкликає своїх дипломатичних представників з іншої держави – це передбачає якийсь конфлікт, найчастіше – війну. Якщо трошки менший конфлікт – то відкликають тільки членів сімей посольського корпусу в країні перебування. Коли в 1941 році за тиждень до 22 червня Німеччина напала на Радянський Союз, то якраз таки з німецького посольства були відкликані майже всі окрім кількох чоловік. Так само в Афганістані, так само в Іраці, коли воювали з Саддамом Хусейном. Тобто така практика в дипломатичному світі існує – якщо забрали уже всіх, то з дня на день можна чекати якихось провокацій чи військових дій. Те, що з України росіяни та деякі інші країни забрали членів сімей працівників своїх консульств нічого хорошого не прогнозує, хоча я думаю що повномасштабної агресії проти України з боку Росії не буде.
В 2013 році, коли почалась анексія Криму то посла Росії Зурабова відкликали офіційно для консультації.
Заява Зеленського недоречна, адже весь світ готується, не дай Бог, до війни і керівники західних країн та Сполучених Штатів говорять про агресію набагато більше, ніж сама Україна.
Та інформація, яку нам показують в ЗМІ про ситуацію на передовій, в принципі, відповідає дійсності. Але бойові події коли готуються, то їхнє мистецтво якраз і в тому, що вони непомітні. А якщо все роблять так демонстративно, то гріш ціна такому маскуванню.
Якщо подивитись на карту, то ми бачимо кілька тисяч російсько-українського кордон, а Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська та Чернігівська області межують з Білоруссю, яка є прямим союзником Росії. І саме в Білорусь вчора-сьогодні перекидаються військові частини для чергового російсько-білоруського навчання. Всі розуміють, що військові, яких перекидають на навчання, там і залишаються.
Наприклад населення Криму зросло на мільйон з 2013 року. 950 тисяч людей переїхали жити в Крим і це в основному це військовослужбовці-бюджетники. Це плацдарм, це такий згусток військової сучасної техніки на півдні, що нам і звідси треба очікувати агресію. І не забуваймо, що між Молдовою і Одеською областю знаходиться ніким не визнана «Придністровська молдавська народна республіка», де з 1992 року знаходяться так звані «російські миротворці» і там також є серйозні військові частини.
Виходить, що Україна оточена підковою російських військ і нам нічого не загрожує тільки зі сторони Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії. Якщо врахувати, що Румунія до українсько-російського конфлікту взагалі байдужа, то в нас із союзників лишається тільки Польща і Словаччина, тому що Угорщина в російському фарватері, адже їхній президент – друг Путіна. А якщо пригадати наші непорозуміння на Закарпатті, коли Угорщина заявляє, що вона буде блокувати вступ України в НАТО і ЄС через те, що ми не даємо повного права розвиватися угорській національній меншині плюс при владі у них партія проросійська. Тому наші зовнішньополітичні союзники, ті що біля нашого кордону, дуже і дуже слабенькі.
Ну і може виникнути питання – чи захистить захід Україну? Але ми мали 8 років на те, щоб підготуватись захищатись самим. Ми все чекаємо, що хтось за нас вирішить наші проблеми.
На жаль нам не вистачить сил та потужностей гідно захищатись тому що в нас в рази менше техніки. Наприклад бронетехніки в нас в 7 разів менше, бойових гелікотперів в нас кілька десятків, а в Росії 6,5 тисяч і цей список можна довго продовжувати. Росія останніх 30, а по великому рахунку останніх 70 років тільки те й робила, що озброювалася. А ми з 1991 року тільки роззброювалися. Тому повномасштабну війну ми не зможемо витримати.
І санкції, які після цього введуть вже нам нічим не допоможуть, адже санкції були після анексії Криму, але нам після цього легше не стало ніяк. Єдине на що залишається уповати це на те, що Росія не ризикне окупувати всю Україну, бо в неї банально не вистачить для цього ресурсів. Може на Харківщині Росію ще зустрінуть якщо не з квітами, то позитивно, на Київщині – так собі, ну а про Галичину і Волинь я взагалі не говорю.
Як сказав голова НАТО, оскільки Україна не є членом альянсу, то на неї не розповсюджується стаття 5, в якій йдеться, що напад на будь-яку країну, яка є членом НАТО, це автоматичне оголошення війни всім 30 країнам-учасникам альянсу. Відповідно, за нас на нашій землі воювати ніхто не буде.
В разі війни буде багато жертв і доля наша буде сумнівна і плачевна, але я думаю, що в результаті історичного розвитку, партизанський рухів та дій світу Україна знову стане незалежною. Але жертв буде уже не 15 тисяч як за 8 років війни на Донбасі, а значно більше.
Волинянам треба готуватись до опору, але виникає питання – де взяти зброю. Останні 8 років ми тільки те й робили, що чекали коли воно саме закінчиться, а президент казав, що достатньо подивитись в очі Путіну.
Ми втратили дуже багато часу. Маючи можливості для виготовлення бронетехніки в Києві, Харкові, Львові ми за 8 років зробили всього 16-20 танків, не кажучи вже про інше озброєння. Ми не маємо грошей з бюджету, немає чим платити. Зате ми чекаємо поки нам зброю дадуть британці.
Американці не спішать, тим більше що вони давали зброю афганцям на мільярди доларів… а це вже прогалини в зовнішній політиці, яку курує президент. Нам весь свій кричить, що буде вторгнення, але Україна, каже ні-ні такого не буде. Це мені нагадує 40-ві роки коли всі перебіжчики, розвідники і комуністи казали Кремлю, що готується напад і навіть казали якого числа, а тільки Сталін і Молотов казали «не бійтесь нічого на нас не нападуть, поки Гітлер не розправиться з Великобританією». А потім німці напали і за кілька місяців зайняли більше ніж всю Європу. Тому це дивує і іноді обурює, ми мусимо перші бити в набат і перші говорити про небезпеку».
Зрештою, після заяв деяких країн про відкликання послів Володимир Зеленський скликав засідання Ради нацбезпеки та оборони. За результатами засідання голова РНБО Олексій Данілов відзначив, що Україна наразі не залишилась сам на сам із ворогом, у нас є партнери. Водночас партнери, за словами секретаря Радбезу, поділяються на дві групи — партнери, які допомагають, і партнери, які співчувають.
Відповідаючи на питання, чи розглядає Україна варіант запрошення іноземних військових у разі загострення ситуації, Данілов зазначив: «Ми можемо попросити все, що завгодно. Наскільки це реально — це інша справа».
Данілов також повідомив, що кількість російських військ на кордоні з Україною не збільшується, водночас вони постійно здійснюють маневри.
«Це їхня територія, вони мають право там соватися вліво, вправо. Чи неприємно це для нас? Так, неприємно, але для нас це не новина», - підкреслив секретар Радбезу.
Нещодавно наше видання публікувало Військовий прогноз на 2022 рік, в якому ми поспілкувались з експертами про те, чи готуватись волинянам до війни, а також спробували розібратись чи доцільно запроваджувати обов'язковий військовий облік для жінок.
Щоб не пропустити найважливішого – підписуйтесь на наші новини у зручному для вас форматі:
Коментарів немає
Залишити коментар