Невдала провокація чи системна робота? Що зараз відбувається з резонансною справою від СБУ Волині

  • Головна
  • ВІДЕО
  • Невдала провокація чи системна робота? Що зараз відбувається з резонансною справою від СБУ Волині
image
Наш Інсайдер / 24.06.2022 / 0 Коментарів

15 квітня Управління СБ України у Волинській області та речник СБУ Артем Дехтяренко анонсував про «блокування незаконного збуту партії бронежилетів і касок, ввезених на територію України, як гуманітарну допомогу».

В офіційному повідомленні вказано, що «схему організував» один з посадовців Підгайцівської сільради. І в той же день ІА «Волинські новини», яке входить до медіа-пулу олігарха Ігоря Палицізаявило, що цією людиною є екс-очільник відділу благоустрою Підгайцівської сільради  —  Микола Король.

Цю новину підхопили інші ЗМІ та телеграм-канали. Зокрема, в соціальній мережі «Фейсбук» допис про продаж гуманітарної допомоги на Волині набрав більше тисячі репостів та коментарів, серед яких велика кількість негативних. В адрес Миколи Короля пролунали сотні звинувачень, його пропонували відправити «на передову» без броніка і каски, «розстріляти на місці» тощо.

Також лунали непоодинокі погрози життю та здоров’ю як особисто Миколі Королю, так і його сім’ї. Дивує, з якою легкістю тисячі людей готові довіряти інформації без жодного критичного аналізу та об’єктивних питань, які виникають при більш детальному вивченні нібито продажу гуманітарної допомоги.

Як кажуть адвокати Миколи Короля, великі питання викликає й «інтенсивність» розслідування цього кримінального провадження. За їхніми словами, за більш ніж два місяці слідства ні Королю, ні іншій особі, яка фігурує в рапортах СБУ, як причетних до вчинення кримінального правопорушення, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками нібито виявлення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, не оголосили підозру.

Адвокат Констянтин Татарченко наголошує, що Ковельське районне управління поліції здійснює досудове розслідування нібито вчиненого кримінального правопорушення щодо можливого факту продажу товарів (предметів) гуманітарної допомоги або використання благодійних пожертв, безоплатної допомоги або укладання інших правочинів щодо розпорядження таким майном, з метою отримання прибутку, вчиненого під час воєнного стану.

Між іншим, санкція цієї статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна, тобто є тяжким злочином.

«При цьому, єдиним документом в матеріалах кримінального провадження, який вказує на продаж гуманітарної допомоги із зазначенням конкретних анкетних даних осіб, нібито причетних до вчинення кримінального правопорушення – є лише рапорт оперуповноваженого Управління СБ України у Волинській області А.Коця від 11.04.2022», - заявив адвокат Дмитро Александров.

 

Що каже Микола Король

Донедавна інформація про цю резонансну справу розповсюджувалась тільки з повідомлень СБУ та прокуратури. Наразі правоохоронні органи не дають коментарів, адже триває слідство. Тож видання InsiderMedia звернулося за коментарем до головного фігуранта цього кримінального провадження - Миколи Короля.

Він підтверджує той факт, що бронежилети і каски, які 14.04.2022 вилучені після його затримання співробітниками СБУ, не є і ніколи не були гуманітарною допомогою. 

Микола Король каже, що це обладнання придбане за особисті кошти волонтерами та небайдужими громадянами України, які перебуваючи за кордоном, тривалий час допомагають як Збройним Силам України, так і волонтерам, в тому числі значними фінансовими вливаннями (наприклад, окрім військового і медичного обладнання, нещодавно перераховано 100 000 грн на потреби ЗСУ).

«І один непідтверджений рапорт співробітника Управління СБ України у Волинській області перекреслив все, що логістично вибудовувалося місяцями», - заявив Микола Король.

Щодо цієї ситуації він також розповідає, що бронежилети та каски призначались для однієї з бригад, яка йшла на ротацію в зону бойових дій. Однак, через те, що замовлена військова амуніція йшла по часу набагато довше, ніж очікувалося, бригада відбула на ротацію раніше, ніж прибуло обладнання і вже там, на позиціях, військові були забезпечені бронежилетами та касками.

Тож потреба у бронежилетах та касках відпала, проте була гостра необхідність у тепловізорах, дальномірах, прицілах нічного бачення тощо. 

Після узгоджень відповідних позицій з власниками бронежилетів та касок вирішили, що військове обладнання можна реалізувати або обміняти на вищевказане обладнання.

Микола Король каже, що отримав дзвінок від особи, яка виявила бажання купити бронежилети і призначила зустріч у Ковелі. Саме там його і затримали працівники СБУ, поклали на землю «обличчям у асфальт», одягнули кайданки та відвезли до Ковельської окружної прокуратури.

«А ось тепер починають виникати закономірні питання. Для початку найголовніше – правоохоронці за 60 днів слідства не повідомили ні Миколі Королю, ні іншим особам про підозру у вчиненні злочину! Як так? Все ж очевидно і встановлено! Більш того, в суді при розгляді питання про арешт вилученого майна Микола Король мав статус власника вилученого майна, а поліцією у кримінальному провадженні він викликався і допитаний в якості СВІДКА!» - пояснює адвокат Костянтин Татарченко.

 

 

Затримання для картинки?

Адвокати Костянтин Татарченко та Дмитро Александров розповідають, що СБУ заперечує факт затримання Миколи Короля.

Вказують на те що, протокол про затримання останнього прокурором, який особисто проводив огляд місця події, не складався.

«Це, до слова, є порушенням вимог Кримінального процесуального кодексу України та в подальшому може мати негативні наслідки для самого кримінального провадження і всіх доказів, які збиралися обвинуваченням», - зауважує Дмитро Александров.

На відео з місця події, яке також було оприлюднено в багатьох новинах, видно, що Миколу Короля фізично затримано, покладено обличчям на землю, а двоє силовиків притискають до землі і одягають кайданки.

 

«Для чого було вдаватися для таких брутальних та не потрібних дій з людиною, яка не чинила опір? Тим більше, як бачимо, за два місяці підозру так і не оголосили. Тому якими були підстави для таких дій оперативників?» – висловлюються адвокати.

Більше того, як вони стверджують, 15 квітня за місцем проживання родичів Миколи Короля СБУ проведено обшуки та вилучено всі грошові кошти, які належать його тестю – людині поважного віку, що потребує наразі тривалого курсу лікування, проте не може його пройти через необґрунтоване визнання вилучених грошей речовими доказами і накладений у зв’язку з цим слідчим суддею арешт.

Адвокати називають ці дії «лайфхаком від правоохоронців» – все вилучене визнавати речовими доказами, не залежно від того, має воно відношення до кримінального провадження чи ні.

Отримавши рахунки-фактури на вилучені бронежилети та каски, тобто документи, які, за словами адвокатів, підтверджують, що ці речі не є «гуманітарною допомогою»,  правозахисники звернулися до слідчого судді з клопотанням про зняття арешту з вилученого майна і його повернення власнику.

«Адже замість того, щоб зберігати їх в приміщеннях СБУ, бронежилети і каски можна було вже зараз використовувати як допомогу нашим солдатам», - каже Костянтин Татарченко.

Слідчий суддя не підтримав таку ініціативу, аргументуючи це тим, що таке клопотання є передчасним і у кримінальному провадженні не проведені всі необхідні слідчі дії.

 

Відсутність документації про те, що вилучене майно є гуманітарною допомогою, кажуть адвокати, поки що залишилося поза увагою як слідчого судді Ковельського міськрайонного суду Волинської області, так і суду апеляційної інстанції.

«Прокурор Вадим Антонюк заявив, що найближчим часом доведе, що бронежилети та каски були гуманітарною допомогою. Проте в судовому засіданні сам же надав документи з Волинської митниці про те, що ані Микола Король, ані інші особи – фігуранти кримінального провадження, не отримували у своє розпорядження гуманітарної допомоги у 2022 році», - розповів Дмитро Александров.

Проте, в апеляційній інстанції рішення слідчого судді підтримано не одностайно.

«До честі судді Волинського апеляційного суду Олега Клока – ним висловлено окрему думку, в якій зазначено, що в клопотанні прокурора про арешт вилученого майна (бронежилетів, касок, грошових коштів та іншого майна) треба відмовити, адже для його задоволення не вистачає головного – документального підтвердження, що це майно є гуманітарною допомогою, як її називають у прокуратурі та СБУ», — каже Александров.

Копія документу надана адвокатами Миколи Короля

Скрін окремої думки судді наданий адвокатами Миколи Короля

 

А де ж докази?

Як говорив раніше Микола Король, підставою для внесення відомостей про нібито вчинення кримінального правопорушення в ЄРДР (Єдиний реєстр досудового розслідування) став рапорт підполковника СБУ Андрія Коца.

Одного документу, за словами його адвокатів, із загальними фразами, вистачило, щоб прокуратура дала старт слідчим діям і затриманню, які так швидко винесли на публіку.

«У цьому випадку вражає оперативність дій правоохоронців. Як громадяни звертаються до правоохоронних органів, то отримують відписки про недостатність даних для початку досудового слідства  і відсутність підстав для внесення в ЄРДР, а тут – один рапорт співробітника СБУ – і все достатньо», - констатує адвокат Костянтин Татарченко.

Крім того, додає він, нинішній стан справи – а саме не оголошення підозри та низка інших факторів – вказують на те, що у правоохоронців немає доказів, які б доводили причетність Миколи Короля до реалізації гуманітарної допомоги.

«Більше того – відсутній сам факт злочину, а правоохоронці спрямовують свої зусилля тільки на розтягування процесу розслідування, щоб відтягнути у часі прийняття єдиного можливого рішення у цій справі – її закриття за відсутності події або складу кримінального правопорушення. Адже вже розтрубили про «блискавичну операцію» та відзвітували на Київ, а тепер незручно вийде… Можуть постраждати посади та звання, а також кар’єрні перспективи, а вони вищі за закон та права громадян і об’єктивну істину», - зауважив Татарченко.

******************

«Ми впевнені, що це кримінальне провадження є ніщо іншим, як «показник в роботі», адже саме на початку квітня 2022 року у Кримінальний кодекс України внесли зміни і з’явилась відповідна стаття, яка передбачає кримінальну відповідальність за продаж гуманітарної допомоги та ще і у воєнний час…», - наголошують адвокати.

«Сподіваємось, що правоохоронці не вдадуться до фальшування та перекручення фактів і доказів заради штучного збереження перспективності розслідування цього кримінального провадження, але вже на цей час цілком очевидно, що судової перспективи воно не має», - заявляють захисники.

За словами Миколи Короля, він продовжує займатися волонтерською роботою, допомагати військовим та переселенцям і вірить у своїх адвокатів та у верховенство правди і закону, які поставлять крапку в цій історії.

«І хочу попередити всіх, хто допомагає нашим військовим і везе речі, обладнання через державний кордон без відповідних митних формальностей. Врешті решт, оформлення папірців на митниці для прокурора важливіше, ніж здоров’я та життя бійців на передовій. Ви всі під загрозою удару з боку силовиків, адже, як свідчить мій випадок, вони готові до будь-яких провокацій заради показника в роботі і збереження своїх посад з владними повноваженнями», - каже він.

 

InsiderMedia готове опублікувати коментарі правоохоронних органів щодо цієї справи. Електронна скринька для зв’язку insidersmg@gmail.com

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *