Верховний Суд підтвердив, що компанії «Інтерколесо» та «Град Інвест Ріал Істейт» Антимонопольний комітет України оштрафував законно за розіграні земельні торги.
Пов’язані між собою фірми зімітували конкуренцію на аукціонах, щоб отримати десятки гектарів поблизу митного пункту пропуску «Ягодин» для будівництва сухопутного порту. Таким чином підприємства, що належать родичам нардепів Ігоря Палиці і Степана Івахіва, залишили у «чорному списку». Це передбачає заборону державним і комунальним установам укладати з ними договори за результатами тендерів впродовж трьох років. Відповідну постанову Верховний Суд виніс 1 квітня 2025 року, - пише «
Влітку 2023 року повідомляли, що фірми, повʼязані з нардепами Степаном Івахівим та Ігорем Палицею, зімітували торги, аби отримати ласий шматок землі під держкордоном. На аукціоні, що відбувся у лютому 2022-го за право орендувати 27 га землі впродовж 49 років перемогла компанія «Град Інвест Ріал Істейт» з ціною 3 мільйони гривень, однак згодом вона відмовилася від виграшу. Тож право на оренду перейшло товариству з обмеженою відповідальністю «Інтерколесо», що готове було платити майже в 6 разів менше – 530 тисяч гривень на рік. Окрім того, обидві фірми були тісно пов’язані між собою.
Антимонопольний комітет розпочав провадження, в результаті якого з’ясували, що в обох фірм на момент аукціону були одні й ті ж бенефіціарні власники, спільний працівник, контактний номер телефону, одне підприємство постійно «підтримувало» інше фінансово, в аукціон вони входили зі спільної ІР-адреси, а авансові і реєстраційні внески сплатили в один і той же день. Наприкінці 2023-го обидва підприємства оштрафували загалом на 100 тисяч гривень із занесенням у так званий «чорний список».
Товариство «Інтерколесо» заснувало підприємство «Град Інвест Ріал Істейт» у 2022 році, саме напередодні аукціону щодо будівництва сухопутного порту. Засновниками спершу офіційно були Ігор Хмельов та Андрій Шабаєв, яких називають менеджерами фінансово-промислової групи «Приват». Згодом стало відомо, що засновниками «Інтерколеса» є Закритий недиверсифікований венчурний інвестиційний корпоративний фонд «Капітал Груп Компані», який належить до фінансово-промислової групи «Континіум», лідером якої є Степан Івахів, і ТОВ «Буковель» з групи родини Ігоря Палиці. Бенефіціарами «Інтерколеса», згідно з даними аналітичного сервісу «YouControl», станом на квітень 2025 року, є донька нардепа Степана Івахіва Тетяна Бутерлін, яка мешкає в Об’єднаних Арабських Еміратах, і син парламентаря Ігоря Палиці Захар Палиця з місцем реєстрації в Швейцарії. Директор – Борис Шабалін.
ТОВ «Інтерколесо» спробувало оскаржити дії АМКУ в суді. Вперше цю справу розглядав Господарський суд Львівської області, який у травні 2024 року виніс рішення, яким підтвердив висновки Антимонопольного комітету про те, що скаржник діяв у змові з «батьківською» компанією. Змовники не здалися і подали апеляцію. У січні 2025 року Західний апеляційний господарський суд визнав законним рішення першої інстанції і відмовив «Інтерколесу». Далі компанія пішла до Касаційного господарського суду, де також усе закінчилося невтішно для скаржника.
«Таким чином, Рішення АМК ґрунтується на висновках, зроблених на підставі встановлених фактів та обставин, які є достатніми для висновку про узгоджену поведінку позивача, що стосується спотворення результатів аукціону… Отже, підстави касаційного оскарження, наведені скаржником у касаційній скарзі, у цьому випадку не отримали підтвердження, а тому підстави для скасування оскаржуваних судових рішень та передачі справи на новий розгляд до суду першої інстанції відсутні», – йдеться у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
Керівниця громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак пояснила, що судова тяганина була спрямована не на те, щоб не сплачувати штраф, а радше на те, щоб покращити репутацію компаній.
«Оскарження рішення Антимонопольного комітету – це право суб’єктів, яких притягнули до відповідальності за змову. На це в них є 2 місяці з моменту отримання рішення. Очевидно, фірми, дбаючи про свою репутацію, намагалися через суд скасувати рішення про те, що вони змовники, і вийти з «чорного списку АМКУ». Тобто, штраф тут не настільки визначальний, як три роки позбавлення права бути переможцями у конкурсах», – пояснює Мирослава Примак.
Що ж до сухопутного порту або логістичного комплексу, то відомо, що він слугуватиме для зберігання й подальшого транспортування нафтопродуктів, будматеріалів, зерна, олії тощо. Будівництво передбачало підведення залізничних колій і спорудження залізничних мостів через річку Гапа за 8 кілометрів від митного пункту пропуску «Ягодин» та за 8 кілометрів від міста Любомль. Загалом під комплекс відвели п’ять земельних ділянок. 2,2 га надала підприємству в обмежене користування Укрзалізниця. Ще 5,5 га продала фірмі за 4,2 мільйона гривень Вишнівська сільська рада. А найбільшу ділянку на понад 27 га «Інтерколесо» орендувало у Любомльської міської ради.
Згідно з документами щодо сухопутного порту або логістичного комплексу, оприлюдненими на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, на найбільшій ділянці у 27 гектарів за період 2023–2024 років повинні були звести робочу вежу, 3-поверховий лабораторно-побутовий комплекс з автомобільними вагами, 2-поверхову лабораторію, станцію механічної очистки дощових вод, залізничний навантажувально-розвантажувальний комплекс із вагою та зерновий термінал.
Читайте також: Підконтрольні Палиці та Івахіву фірми оштрафували за змову
Ми писали, Чому Палиця та Івахів припинили будувати сухий порт на Волині.
Читайте також: З «антимонопольниками» судиться фірма, пов’язана з Палицею та Івахівим
Коментарів немає
Залишити коментар