Реклама авторинку і закриті відео: що знімав «Аверс» за бюджетні гроші

image
Наш Інсайдер / 24.05.2023 / 0 Коментарів

Як писало Insider Media раніше з початку повномасштабного вторгнення росії ЗМІ з медіа-пулу політсили Ігоря Палиці «ЗА майбутнє» виграли або отримали в Луцькій міській раді тендерів або замовлень  на суму 2 142 000 грн. Переважно серед закупівель – телевізійні, інформаційні, рекламні і маркетингові послуги, виготовлення і розміщення в ефірі сюжетів. Фаворитами органів міської ради і виконавчого комітету стали ТРК «Аверс», ІА «Волинській новини» і трішки бюджетних коштів встигло освоїти «Слово Волині» («12 канал»). Більшість цієї суми (понад 1,7 млн грн) отримав саме «Аверс».

Insider Media детальнішо розібралося з цією тему і проаналізувало контент, виготовлений в рамках закупівель органів міської влади після 24 лютого 2022 року. Через систему Доступ до правди по кожному окремому тендеру ми надіслали 39 запитів з проханням надати акти виконаних робіт та посилання на відповідні матеріали розміщені в інтернеті. У разі ж якщо закупівля передбачала лише виготовлення відео- чи аудіоконтенту – надати усе у форматі файлу на зовнішній носій, наданий нами.

Майже 2 тижні ми збирали відповіді, оскільки деякі структурні підрозділи міської ради не поспішали надавати запитувану нами інформацію в повному обсязі. У багатьох відповідях на запити, якщо і надавали акти виконаних робіт за укладеними договорами, то не вказували посилання де саме розміщений виготовлений контент. Тому нам довелось надсилали повторні запити та уточнення, і фактично – витягувати необхідну інформацію з багатьох управлінців. 

 

ТО ЩО ЗНІМАЛИ

Так, до прикладу з початку повномасштабного вторгнення Управління соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Луцької міської ради провело 2 закупівлі на послуги телекомпанії «Аверс» на суму 49 000 грн і 99 000 грн. Кошти по цьогорішній закупівлі, освоєно ще не всі і нині телекомпанія випустила лише 3 сюжети на суму 26 тис.грн. Зокрема, в ефірі телеканалу «Аверс» розповідали про новий проект – хаб «Вона» та випікання 300 пасок для військових. Торік же вони виготовили згідно актів виконаних робіт про Управління соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 7 сюжетів.

Переважна тематика - допомога ВПО, майстер-класи для діток з інвалідністю, роздачу тривожних наплічників дітям громади, навчання жінок кондитерській справі і психологічна допомога. В той же час один з сюжетів під назвою «ЛУЦЬКА МІСЬКА РАДА ІНФОРМУЄ РОКИНІ+logo» взагалі розміщено на ютуб-каналі одного з працівників ТРК «Аверс» - оператора відеомонтажу  Олега Франчака. Донині він опублікований з обмеженим доступом і має всього 47 переглядів. І це при тому, що з бюджету на його виготовлення витратили аж 8 288 грн.

Цікаво також і те, що торік структурний підрозділ міської ради за кошти платників податків оплатив телекомпанії «Аверс» трансляцію звичайного подієвого сюжету про виступ гурту «Танок на майдані Конго», під час якого збирали гроші для захисників.

Кількість переглядів цих сюжетів на ютуб-каналі ТРК «Аверс» коливається від 100 до 680. Тож за приблизними підрахунками фідбек від такого висвітлення діяльності становить в середньому 21 грн за 1 перегляд.

Однак, це не враховуючи кількість переглядів в ефірі самого телеканалу. Тим не менше, загалом за 10 сюжетів на ТРК «Аверс» Управління соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді з початку повномасштабного вторгнення витратило майже 76 000 грн бюджетних коштів.

 

І ЗНОВУ 49 000

Схожа ситуація і з контентом, виготовленим телекомпанією «Аверс» по двом закупівлям, які провело Управління охорони здоров’я Луцької міської ради на 49 000 грн і 99 000 грн. Цьогоріч журналісти встигли зробити з другої закупівлі лише 2 сюжети, тож освоїли тільки 20 342 грн. Тематика сюжетів стандартна: дитяча стоматологія, сімейна медицина в умовах війни, сезонні захворювання і планові огляди дітей, робота реабілітаційного центру, а також розширені інтерв’ю з топ-менеджерами медичної галузі громади. На послуги з виготовлення і трансляції 9 одиниць відео-контенту з бюджету громади вже витратили майже 70 тис. грн.

Також «інформаційні послуги у формі виготовлення та/або розміщення в ефірі телеканалу та/або радіостанції "АВЕРС" інформаційних матеріалів» торік закуповувало і управління капітального будівництва Луцької міської ради. Загалом за 49 000 грн телекомпанія виготовила 6 сюжетів. Тематика сюжетів - ліквідація руйнування перекриття будинку на вулиці Соборності, гуртожиток для переселенців у Луцьку, а також декілька інтерв’ю з Леонідом Карабаном про капітальне будівництво в умовах воєнного стану, заплановані проєкти і містобудівну діяльність міськради.

Популярність такого відеоконтенту не надто висока адже кожну публікацію всередньому переглядає від 160 до 490 людей. Щоправда один з сюжетів телеканалу «Аверс» у ютубі набрав аж 13 переглядів.

Значно більшою популярністю користуються відео про роботу Луцького ЦНАПу. З початку повномасштабного вторгнення Департамент «Центр надання адміністративних послуг» провів 2 закупівлі. Торік – на 49 000 грн і на 70 000 грн у 2023 році, однак їх ще не всі встигли освоїти. Усі сюжети та інтерв’ю – на важливі для суспільства теми: нові адмінпослуги, вартість паспортів, одруження в умовах війни, відділ реагування 15-80, центр гуманітарної допомоги, реєстрацію бізнесу, заміну посвідчення водія за один день, видачу документів і ситуацію з чергами. Загалом на це витратили понад 62 тис.грн. Про актуальність цих тем свідчать високі перегляди у ютубі.

Чого не скажеш про відео, виготовлені телеканалом «Аверс»для Департаменту освіти. Торік в рамках закупівлі послуг з висвітлення діяльності структурного підрозділу з бюджету Луцької міської ради витратили на 6 сюжетів 49 000 грн. Переважно у інтерв’ю, освітяни розповідали про навчальний процес в умовах війни, нагородження на День вчителя, випускні іспити, шкільні канікули, навчання дітей з числа ВПО і освіту без світла. А заразом, телекомпанія «Аверс» під виглядом контенту по закупівлі департаменту освіти - поставила сюжет про виступ Олександра Педана перед луцькими школярами.

 

УТОЧНЕННЯ ВІД СОЦПОЛІТИКИ

А от у Департаменті соціальної політики Луцької міської ради вирішили підтасувати не сюжети, а акти виконаних робіт. На наші обидва запити з приводу торішньої закупівлі на 49 000 грн і цьогорічної на 99 000 грн нам люб’язно надали навіть зайві акти виконаних робіт до того ж – з усіма медіапланами, які особисто затвердила депутатка Луцької міськради від парії «ЗА майбутнє» і за сумісництвом – очільниця цього структурного підрозділу Вікторія Майборода. Зокрема, торік в рамках закупівлі телевізійних послуг, телеканал «Аверс» виготовив для Департаменту соцполітики 6 одиниць контенту як сюжети, так і інтерв’ю у прямому ефірі. Тематика досить важлива: допомога ВПО, пільги, компенсації, субсидії на комуналку, як оформити опіку, піклування чи догляд за старенькими.

Цікаво й те, що сюжет, в якому розповідається як у Луцьку американські благодійники роздавали переселенцям допомогу і по 150 доларів – теж подали як роботу департаменту. Топ-спікер в усіх відео – незмінна Вікторія Майборода.

Та вочевидь, торік у документах допустили якусь помилку і ймовірно, коли на кінець року довелось підбивати залишки – в департаменті вирішили законно підтасувати акти. Попри те, що в рамках закупівлі «Аверс» випустив в ефір 6 відеоматеріалів – Департамент соцполітики прислав нам у першій відповіді відразу аж 8 актів виконаних робіт за надані послуги і 6 медіа-планів, суми в яких – дещо відрізнялись. Більше того – нам не надали підтверджень (посилань, або відеофайлів) того, що роботи були дійсно виконані і телекомпанія виготовила ці матеріали. Ми звернулись з повторним запитом з проханням надати посилання на сюжети та інтерв’ю і таки отримали відповідь з уточненням дат їх трансляції в ефірі телеканалу «Аверс».

Аналізуючи усі документи, Insider Media звернуло увагу на те, що в медіаплані №235 вказано випуск інтерв’ю у програмі «На часі», вартість якого 8 772 грн.

Однак актів виконаних робіт на цю суму нам не надали. Натомість є 2 невідповідні акти (№190 від 14.11.2022 і №254 від 27.12.2022 р) на суми 6 593 грн і 158 грн.

 

Але навіть у сумі це аж ніяк не 8 772 грн. Детальніших роз’яснень з приводу цього ми так і не отримали, а це наводить на думку про те, що документи підтасовували.

Також про уточнення ми просили керівництво департаменту молоді та спорту з приводу того, чому сюжети «У Луцьку відбувся черговий рейд з ліквідації реклами наркотиків» та «У Луцьку змагалися
кращі дзюдоїсти України»
мають по 2 різні акти виконаних робіт, чи можливо оплачені двічі. Керівник департаменту Володимир Захожий надіслав нам повторну відповідь, у якій оновили перелік посилань. У ньому додалось ще 2 сюжети: інтерв’ю з очільником департаменту про молодіжну політику і спорт в умовах війни та сюжет про боротьбу з наркозалежністю серед молоді. Ще 2 сюжети про новий проект для волонтерів і громадських активістів, виготовлених у рамках закупівлі проведеної у 2023 році. У бюджеті Луцька на це передбачили 99 000 грн, однак встигли освоїти поки лише 16 000 грн.

У департаменті культури теж відзвітувались про закупівлі. Зокрема, після повномасштабного вторгнення у рамках закупівлі послуги з виготовлення і розміщення інформаційної продукції у ЗМІ, телекомпанія «Аверс» виготовила 8 сюжетів на суму 49 000 грн. Це - привітання бібліотекарів, сюжети про концерти музшкіл, художні виставки, книжкові аукціони та інші культурні заходи. Ще 3 аудіоролики нам надіслали файлами у форматі mp3. Цьогоріч же управління культури в межах закупівлі на 70 тисяч гривень встигло випустити лише 1 сюжет вартістю 6 781 грн на телеканалі «Аверс» - про встановлення великодніх арт-інсталяцій. Тож загалом з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну телекомпанія на висвітленні культурно-масових заходів, які знімаються для випусків новин у звичайному форматі безкоштовно, заробила майже 56 000 грн з міського бюджету.

А от керівництво КП «Луцькводоканал» у відповіді на наш запит одразу намагалось поставити «жирну крапку» в офіційній переписці. Нам надіслали акти виконаних робіт і посилання на ютуб-канал телекомпанії «Аверс». Мовляв – самі шукайте відеоконтент, виготовлений в рамках закупівлі. Більше того – відразу повідомили, що з бюджету міста не взяли на це ні копійки.

 

ЕКОНОМНИЙ СПЕЦКОМУНТРАНС ТА ОПЕРАТИВНІ МУНІЦИПАЛИ

Загалом за 49 237 грн в рамках закупівлі ТРК «Аверс» зробив для КП «Луцькводоканал» 3 сюжети та провів 4 прямі ефіри програми «На часі» у форматі розширеного інтерв’ю. Тематика – нові платіжки на воду, робота МСЦ «EVODA» співпрацю зі споживачами та роботу комунального підприємства у воєнний час.

Щодо КП «Луцькспецкомунтранс», то вочевидь підприємство торік неабияк економило. В рамках закупівлі комунальна структура випустила про свою діяльність лише 2 відеоматеріали: сюжет та велике інтерв’ю про облаштування центру управління відходами. На все про все у рамках закупівлі вони витратили 16 792 грн.

Також досить оперативно і без варіацій нам надали відповідь на запит у Департаменті муніципальної варти. Торік там провели закупівлю послуг у телекомпанії «Аверс» на суму 44 250 грн. Журналістам видання завчасно зателефонували і надали копії усіх актів і всі виготовлені відео у форматі файлів на CD-дисках.

Досить цікаво на цьому фоні виглядають і закупівлі телевізійних послуг у ТРК «Аверс» Департаментом фінансів. Здавалося б, що там рекламувати – цифри і папери? А ж ні. Торік головні луцькі фінансисти закупили у них послуг на 47 000 грн. А це – аж 6 сюжетів. Тут і розширені інтерв’ю про бюджет з Лілією Єловою у прямому ефірі програми «На часі», і про сплату податків за землю і нерухомість, і про облаштування пунктів обігріву. А ще – про закупку зимової форми та взуття військовим. Фактично виходить, що за бюджетні кошти Луцька міська рада замовила у телекомпанії «Аверс» рекламний сюжет про те… як міська рада, за кошти тих же платників податків, допомагає ЗСУ.

Дуже схожа ситуація і з наданням ТРК «Аверс» послуги з висвітлення діяльності Луцької міської ради, які цьогоріч закупив виконавчий комітет. Сума тендеру – 61 830 грн. І що цікаво – у відповіді на запит, яку нам надіслали з підписом Ігоря Поліщука, а не його заступниці Ірини Чебелюк, прикріпили одразу 3 акти виконаних робіт на всі послуги.

А ще – нам надіслали одразу усі 25 записів, які вийшли в ефірі на радіо «Аверс».

Тематика різна – придбання тролейбусів і сміттєвих баків, зміни в русі транспорту, розподіл залишків коштів, затвердження інвестиційних програм і звернення депутатів Луцькради щодо заборони московського патріархату.

Разом з тим, серед 25 роликів – 6 про волонтерську діяльність влади під егідою Луцького міського голови: передача квадрокоптерів, автомобіля та іншого обладнання. Якщо проаналізувати усі аудіозаписи, то стає очевидним, що майже 62 тисячі гривень з міського бюджету в рамках цієї закупівлі пішло на PR мера Ігоря Поліщука на радіо «Аверс».

 

РЕКЛАМА АВТОРИНКУ? БЕЗ ПРОБЛЕМ

Одним з найбільш цікавим на фоні усіх виявились закупівлі КП «АвтоПаркСервіс». Цьогоріч підприємство провело 3 окремі закупівлі на досить таки невеликі суми – 6781 грн, 4066 грн, 11450 грн. У відповідь на наш запит КП «АвтоПаркСервіс» надіслало акти виконаних робіт, 2 посилання на відео розміщені у соцмережі Facebook аудіозапис в незрозумілому форматі.

Що варто було б відзначити – основний вид діяльності підприємства: функціонування інфраструктури автомобільного та міського транспорту, утримання стоянок, евакуація транспортних засобів, які стоять не в спеціально відведених місцях, послуги з паркування автомобілів. І зокрема, до сфери компетенції цього комунального підприємства входить діяльність луцького авторинку. Наврядчи когось здивує той факт, що це – один з найбільших авторинків західної України, куди за придбанням авто з’їжджаються покупці з усієї України і де крутяться просто шалені гроші.

Тим не менше, КП «АвтоПаркСервіс» вирішило за державні кошти – зробити і так популярному авторинку рекламу – 2 іміджеві рекламні сюжети про те, що це краща платформа для купівлі/продажу авто.

Ось один з сюжетів

 

 

ЗАМІСТЬ ВИСНОВКІВ

В результаті усіх закупівель послуг, проведених міською радою, комунальними підприємствами та структурними підрозділами з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну – ТРК «Аверс» виграло тендерів на суму 1,7 млн грн, хоча поки освоїло майже 1,3 млн грн. Решту грошей раніше чи пізніше "Аверс" має освоїти, адже закупівлі затверджені, договори підписані. А куди можна було б спрямувати ці кошти замість виготовлення згаданого вище контенту - запитання риторичне.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *