На непрацюючий додаток SmartLutsk муніципали витратять ще 1,5 млн

image
Назар Тарадюк / 08.08.2024 / 1 Коментарів

Департамент муніципальної варти Луцької міської ради вирішив вчергове полегшити життя автомобілістам, яких карають за неправильне паркування. На функціонал, який дозволить нарешті бачити усі штрафи – витратять з бюджету громади ще 1 500 000 грн. І це завдяки новій програмі «Інспекція», яку інтегрують у додаток SmartLutsk. Однак про все по черзі.

ЯК З'ЯВИВСЯ «ХАЛЯВНИЙ» ДОДАТОК «SMARTLUTSK»

У 2021 році у Луцьку заговорили про паркомати, безготівкову оплату і розробку застосунку для цієї сфери. Попри те, що платними комунальними парковками у Луцьку займається окреме комунальне підприємство «АвтоПаркСервіс» - цим питанням зайнявся Департамент муніципальної варти, який «нагородили» функціями притягнення до відповідальності водіїв за неправильне паркування у місті.

Очільниця структури Юлія Сиротинська (нині Юлія Чіпак) розповідала, що у 2021 році луцькі муніципали відвідали українські міста, в яких почали відходити від оплати за парковку через паркувальні автомати, адже зрозуміли, що це незручно для жителів міст. Паркомати брали не всю готівку і здебільшого на велику парковку був встановлений лише один такий пристрій.

«Тоді у Луцького міського голови виникла ідея, аби перейти на альтернативний варіант оплати за паркомісце. Це співпало з ухваленням нормативно-правового документу, який дозволяв здійснювати безготівкову оплату за місце парковки», - йдеться у матеріалі одного з місцевих провладних видань.

Майже рік тиші і вже у червні 2022 року ЗМІ зарясніли заголовками про те, що у Луцьку запустили мобільний застосунок «SmartLutsk».

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ: У Луцьку запустили додаток для оплати паркування

Це – новий мобільний додаток для здійснення безготівкової оплати вартості послуг з паркування на платних парковках. Як розповідали ініціатори проекту, програма у телефоні - це зручний спосіб для лучан та гостей міста розрахуватися за платну парковку, не шукаючи паркоматів та оплатити штраф у разі порушення. Наприклад, якщо людина на зустрічі, їй приходять сповіщення, що час потрібно продовжити.

«З міського бюджету на застосунок не витратили жодної гривні. Його безплатно створили для Луцька, як пілотний проєкт», – запевняла директорка Департаменту муніципальної варти Юлія Сиротинська (нині Юлія Чіпак).

Директор компанії-розробника Сергій Сигловий розповідав, що у застосунку можна внести свої дані, інформацію про автомобіль та прив’язати банківську картку. Додаток містить декілька розділів, зокрема: «погодинне паркування» і «штрафи», натомість розділи «штрафний майданчик» та «абонемент на парковку» знаходяться в процесі розробки і досі. При оплаті за паркування додатком стягується комісія 3,25 грн за один платіж. Проплата відображається в муніципальних інспекторів з паркування.

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ: Нова «схема» від луцьких муніципалів, чи легальний заробіток?

Вже наприкінці 2023 року директорка департаменту Юлія Чіпак запевняла, що запуск додатку посприяв тому, що лучани почали сплачувати більшу кількість штрафів, відповідно менше справ про несплату передано Державній виконавчій службі.

РОЗПІАРИЛИ, А ДОРОБИТИ ЗАБУЛИ

Фактично з самого запуску додатку SmartLutsk у соцмережах користувачі постійно нарікають на слабенький інтерфейс, непродуманий функціонал, збої в роботі і відсутність інформації про штрафи, які виписують муніципали водіям.

Досить неочікувано це питання гостро постало у липні 2024 року. Перед проведенням чергової сесії Луцької міськради на засідання постійної депутатської комісії з питань бюджету і фінансів запросили керівництво Департаменту муніципальної варти. Проте розповідати результати роботи структури за перше півріччя замість Юлії Чіпак прийшов її заступник Роман Кулик, який працював на посаді начальника відділу демонтажів та евакуації. Однак тепер - вже у статусі виконуючого обов’язки директора Департаменту муніципальної варти.

«За І півріччя інспекторами з паркування внесено 21 724 постанови за порушення в режимі фотозйомки, щодо порушень правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів на 9 573 720 грн. Станом на 1 липня оплачено 90,8% постанов на 6 972 452 грн, в тому числі у пільговий період – 66,4% на 3 244 279 грн. До органів виконавчої служби передали 1975 Постанов до примусового виконання на 1 685 912 грн. 3 цих боржників буде стягнуто подвійний розмір штрафів, а також виконавчий збір та витрати на виконавче провадження. Уже виконали 1666 постанов на 1 444 052 грн»,  - повідомив Роман Кулик.

У деяких членів комісії виникли супутні питання з приводу виписування і сплати штрафів.

«Стосовно вашого додатку… чудо-додатку, на який ми потратили 1,6 мільйона. Чому там не працює, ну принаймні мені там не вдалось жодного разу побачити мій штраф за паркування? Я вводила номер постанови, просто шукала. Чому цей функціонал не працює, якщо ми за нього заплатили?», - звернулась з запитанням до муніципала депутатка Алла Доманська.

Роман Кулик, вочевидь не очікував таких запитань.

«Коли був створений цей додаток SmartLutsk там були певні проблеми і зауваження. Вони були враховані і цей додаток пройшов оновлення. Тепер знову є певні зауваження і побажання від людей. Ми беремо ці зауваження і плануємо що додаток буде оновлений», - запевнив в.о директора Департаменту муніципальної варти.

Алла Доманська уточнила, чи доведеться знову з бюджету витрачати кошти і платити за оновлення, однак, Роман Кулик лише знизав плечима. Мовляв – він не знає.

«Мені здається, ми вже з першого разу заплатили забагато за недороблений додаток», - констатувала Алла Доманська.

До обговорення цієї теми доєдналась ще одна депутатка міської ради Оксана Руднік, яка розповіла свою ситуацію.

«Якимось чином я в машині ловлю штраф ваших працівників. Дивлюсь в цей штраф, а там в мене вже 2 судових засідання про які я «ні сном, ні духом не знаю». Чого я не бачила попередніх штрафів? В мене їх в машині не було. Може їх вітром здуло, може вони десь пропали, чи їх взагалі не було. А тут третій штраф і в третьому штрафі написано, що розгляд постанови вже відбувся», - повідомила Оксана Руднік і попросила представника Департаменту муніципальної варти прояснити ситуацію.

Роман Кулик розповів, що в таких випадках розгляд постанови про адмінправопорушення через незаконне паркування відбувається в системі автоматично. За його словами фотофіксацію порушення по кожній постанові можна знайти в додатку SmartLutsk або звернувшись до Департаменту муніципальної варти. Якщо протягом приблизно 10-15 діб після винесення постанови про неправильне паркування водій не сплачує штраф – він надсилається поштою рекомендованим листом за місцем проживання власника транспортного засобу.

Однак Оксана Руднік запевнила, що жодних листів зі штрафами не отримувала. Мовляв вона, як і інші пересічні люди також отримують штрафи вже від виконавчої служби, оскільки не знають, що інспектори муніципальної варти їм виписували їх. Тож Оксана Руднік і Алла Доманська поцікавились коли врешті додаток SmartLutsk запрацює нормально і в ньому можна буде бачити і оплачувати усі штрафи.

«Єдине що працює в додатку – функція оплати за паркомісце на платній парковці. Від додатку, в який вклали стільки грошей – тепер маємо більше проблем, ніж користі», - резюмувала Алла Доманська.

Однак у Романа Кулика не знайшлось на ці претензії та зауваження жодної конструктивної та обґрунтованої відповіді, тож на тому дискусія завершилась.

І ось чудо: відразу ж після того, як в.о. директора Департаменту муніципальної варти отримав від депутаток словесного прочухана за непрацюючий додаток – знаходиться рішення.

НОВА ПРОГРАМА «ІНСПЕКЦІЯ» ЗА 1,5 МЛН, ЯКУ ТИШКОМ-НИШКОМ ІНТЕГРУЮТЬ В ДОДАТОК SMARTLUTSK

Днями Департамент муніципальної варти замовив пакет програмного забезпечення для автоматизації офісу через закупівлі на ProZorro без використання електронної черги. І відразу ж обрали виконавця робіт.

Предмет закупівлі: «Послуги з конфігурації та впровадження автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) на базі наявного ліцензійного програмного забезпечення, що забезпечуватиме автоматизацію процесу діяльності департаменту муніципальної варти Луцької міської ради з інформаційної взаємодії з органами державної виконавчої служби та забезпечення онлайн-сплати заборгованості за виконавчими провадженнями».

На це Департамент муніципальної варти витратить 1 500 000 грн бюджетних грошей.

Вже 7 серпня 2014 року назвали переможця – київське ТОВ «ТУМС», засновником і директором якого є Сергій Сигловий, знайомий лучанам завдяки Юлії Чіпак (Сиротинській). У тендерній пропозиції, ми відшукали документи і виявили, що договір з цією фірмою було укладено за тиждень до того – 01.08.2024 р.

Фактично через 2 дні після того, як депутатки Алла Доманська та Оксана Руднік почали висловлювати претензії з приводу роботи додатку – муніципали вже підписали договір з фірмою, яка розробляла застосунок SmartLutsk, однак вже на предмет іншого програмного забезпечення.

Згідно домовленостей, ТОВ «ТУМС» в особі директора Сергія Сиглового надає Департаменту муніципальної варти ліцензійний договір на використання об’єкта авторського права. Мова йде про комп’ютерну програму «Інспекція», на яку Сергій Сигловий та Віталій Абасов 23 червня 2023 року отримали свідоцтво про реєстрацію авторського права. Договір на використання програмного забезпечення складає 5 років.

Отож, основним завданням проекту є: впровадження АСВП (автоматизованої системи виконавчого провадження) на базі наявного програмного забезпечення а також розробка та доопрацювання наявної комп’ютерної програми «Інспекція».

Цікаво, що ані в закупівлі, ані в договорі на використання ліцензії, ані в самому договорі між Департаментом муніципальної варти з ТОВ «ТУМС» жодним словом не згадується про додаток SmartLutsk.

Мова йде про окреме програмне забезпечення, фактично окрему цілісну комп’ютерну програму «Інспекція».

І лише в додатку до договору зазначено, що це потрібно для:

«Забезпечення онлайн-сплати заборгованості за виконавчим впровадженням із використання застосунку «SmartLutsk» виявлення порушень правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів в режимі фотозйомки (відеозапису)».

Цікавим фактом є те, що наприкінці лютого Департамент муніципальної варти вже замовляв послуги з використання модуля комп’ютерної програми «Інспекція» на суму 800 000 грн у тієї ж самої фірми «ТУМС».

Предмет закупівлі: «послуги з використання (обслуговування, адміністрування) програмного забезпечення Міської цифрової системи (МСЦ) Програмного модуля Система інспектування за виконанням правил дорожнього руху відповідно до КУпАПу (комп'ютерна програма "Інспекція")». Обсяг – 31 974 послуги. Фактично за створення 1 повідомлення в системі з бюджету витрачається 25 грн.

СКІЛЬКИ НАСПРАВДІ ВИКОРИСТАЛИ ГРОШЕЙ НА «ХАЛЯВНИЙ» ДОДАТОК

Журналісти вирішили порахувати скільки коштів на програмне забезпечення та розробку додатку SmartLutsk вже освоїв Департамент муніципальної варти з 2021 року, відколи з’явилась ідея впровадження цих інформаційних процесів в роботу структури.

Отож за цей період структура провела 40 закупівель послуг, що пов’язані з програмним забезпеченням, включаючи: M.E.Doc, пакети програмного забезпечення, обробку даних, веб-додаток SmartLutsk, МСЦ (міську цифрову систему) та комп’ютерну програму «Інспекція».

На це загалом Департамент муніципальної варти витратив з бюджету Луцької громади 4 184 448 грн.

З цієї суми понад 90% освоїло ТОВ «ТУМС». Фірма виграла всього 9 закупівель на надання послуг Департаменту муніципальної варти на загальну суму 3 810 725 грн.

Під виглядом придбання додаткового програмного забезпечення, яке інтегрують в застосунок та інші закупівлі послуг, муніципали продовжують освоювати мільйони бюджетних грошей на «халявний» додаток SmartLutsk. І при цьому ніхто не надає жодних гарантій, що лучани та гості міста матимуть нормальний функціонал не лише для сплати за паркування а й для погашення штрафів. Без відповідних знань у програмуванні та ІТ – пересічній людині в цьому не розібратись, що грає на руку мерії Луцька і муніципалам.

Коментарі (1):

  1. Мунварта - це чийсь кишеньковий свічний заводик. В місті стало модно обвішувати дороги знаками зупинка заборонена та стоянка заборонена, і в цих місцях випасати муніків. Чудова бізнес ідея - створити заборону, не надати альтернативної можливості виконати цю заборону, і поставити там продавців квиточків. Якби бог існував - він би вже затопив нахрін цей світ з його підлістю та брехнею. Ненавиджу цю державу!

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *