ТОП-10 кримінальних справ за участі депутатів від партії «За майбутнє»

image
Назар Тарадюк / 25.02.2025 / 0 Коментарів

З початку 2020 року, відколи на політичній арені з'явилась партія «За майбутнє» зі ЗМІ не зникають заголовки про гучні затримання депутатів від цієї політсили. Їх підозрюють, обвинувачують, судять за різними кримінальними статтями - від привласнення і розтрати майна, до втечі за кордон і навіть замовного вбивства. Журналісти видання «Insider Media» відшукали ТОП-10 найгучніших кримінальних справ, в яких фігурують члени партії «За майбутнє» рад різних рівнів. Серед них - і двоє волинян:

*****

1. ЯРОСЛАВ ДУБНЕВИЧ. Депутата Верховної Ради від партії «За майбутнє» підозрюють у заволодінні майном держави та легалізації незаконного прибутку. Дії підозрюваного кваліфіковано за ч. 3 ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України.  Справа стосується розкрадання газу на ТЕЦ Ярослава та Богдана Дубневичів.

Перша справа щодо розкрадання стосується привласнення 300 млн кубометрів газу у 2013-2015 роках.

Друга стосується розкрадання 151,8 млн кубометрів газу співробітниками компаній "Енергія – Новий Розділ", "Енергія – Новояворівськ" та "Енергія" (кінцеві бенефіціари до 2020 року – брати Дубневичі, потім – їхні сини).

10 жовтня 2023 року Ярославу Дубневичу повідомили про підозру в організації заволодіння майном держави (природним газом) на суму понад 2,1 млрд грн та легалізації незаконно отриманого прибутку. 13 листопада його заочно арештував Вищий антикорсуд. Оскільки слідчі і прокурори не зуміли з ним вийти на зв’язок - 17 жовтня 2023 року він був оголошений у розшук. Виявилось, що Ярослав Дубневич 8 жовтня перетнув кордон між Румунією та Угорщиною, втім даних про те, як він виїхав з України в системі немає.

Як стверджує обвинувачення, Ярославу Дубневичу вдалось «відмити» понад 450 млн грн. Спочатку він вивів ці кошти в офшори, а потім гроші маскували та переводили назад в Україну — ніби іноземні інвестиції в зелену енергетику.

Ярослава Дубневича паралельно обвинувачують у заволодінні 93 млн грн «Укрзалізниці».

Донька депутата-втікача Ярослава Дубневича, 33-річна Роксолана Пиртко, 23 листопада 2022р. за 44,8 млн грн придбала квартиру в районі Бурдж Халіфа, що в центрі Дубаю.

Також донька Ярослава Дубневича є власницею компанії Symbol Consulting DMCC, яка займається в ОАЕ маркетинговими послугами та управлінськими консультаціями. Ліцензію для роботи бізнесу тривалістю на три роки Пиртко отримала у 2022 році.

 

2. СЕРГІЙ ЛАБАЗЮК. Депутат-самовисуванець, який у 2020 році увійшов до складу фракції "За майбутнє" за сумісництвом є власником великого будівельного та аграрного бізнесів. У 2023 році НАБУ викрило його на спробі підкупу Віцепрем'єр-міністра з відновлення Олександра Кубракова та голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафу Найєма. 21 листопада 2023 року детективи НАБУ прийшли з обшуком до Сергія Лабазюка. 28 листопада 2023 року Вищий антикорупційний суд ухвалив рішення щодо обрання запобіжного заходу народному депутату Сергію Лабазюку - взяти під варту та утримувати у Київському СІЗО до 21 січня 2024 року. Також суд визначив альтернативу — внесення застави у розмірі 40 мільйонів 260 тисяч гривень.

У разі внесення застави на Сергія Лабазюка буде покладений обов'язок прибувати за викликом до детектива НАБУ та повідомляти детектива про зміну місця проживання. Суд також визначив, що нардеп може проживати у Києві та Хмельницькій області й вільно переміщатися між цими областями.

При цьому нардепу заборонено спілкуватися із свідками — міністром Олександром Кубраковим та головою Держагентства відновлення Мустафою Найємом, ще одним підозрюваним — керівником ТОВ "Ю Ар Ді Українські дороги" Денисом Назімовим, й водієм, який передавав "китайський подарунок" Мустафі Найєму Богданом Шудрею.

Дії підозрюваного, зазначають у САП, були кваліфіковані за ч. 4 ст. 369 Кримінального кодексу України (Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі, яка займає особливо відповідальне становище, або вчинені організованою групою осіб чи її учасником). Санкцією статті передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої.

За даними слідства, нардеп таким чином хотів отримати для своєї компанії підряди з відбудови інфраструктурних об’єктів на 1 млрд грн. За це пообіцяв винагороду у розмірі 3-5% від вартості кожного підряду.

У травні 2024 року НАБУ та САП передали справу проти Лабазюка про спробу підкупу до суду.

17 липня колегія суддів ВАКС розпочала розгляд по суті у справі народного депутата від «За Майбутнє» Сергія Лабазюка та його спільника Дениса Назімова, яких викрили на наданні 150 тисяч доларів за сприяння в перемозі на тендерах.

У той час, поки бюджетним коштом депутатові від «За майбутнє» Сергію Лабазюку  компенсували проживання в готелі «Київ», Лабазюк придбав люксовий годинник «Rolex Oyster Perpetual Datejust» за майже 400 тисяч гривень. 

У тому ж 2022-му автопарк сім’ї Лабазюків поповнився новими автівками. Нардеп користується двома Porsche Cayenne 2019, одним Land Rover Range Rover 2017 та Mercedes-Benz S 400 2021 року випуску.

 

3. ЄВГЕН ДИКАНЬ. 29 жовтня 2024 року правоохоронці влаштували слідчі дії за участі керівника фракції «За Майбутнє» у Полтавській міській раді Євгена Диканя. Територіальне управління БЕБ у Полтавській області та поліція зупинили автомобіль Tesla, яким керував Євген Дикань, аби в рамках кримінального провадження вилучити смартфон депутата та певні документи. Його затримали у справі про розкрадання на закупівлі дронів полтавською владою. 

Скандальне придбання 170 дронів на 38,8 млн грн є однією з наймасштабніших мілітарних закупівель Полтавської міськради. Як виявилося, ТОВ «Зед-Мобайл» купували 170 дронів у київської фірми й перепродали Полтавській громаді з націнкою по 100 тис. грн за модель. Тоді Полтава переплатила щонайменше 9 млн грн, а тому правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом можливої розтрати бюджетних коштів.

Окрім цього депутата Полтавської міської ради Євгена Диканя та начальника міського управління з питань містобудування та архітектури Миколу Шевельова ще з 2021 року підозрюють в одержанні неправомірної вигоди. Її взяли за отримання дозвільних документів для полтавського підприємця Івана Сасіна. Правоохоронці розслідують справу за частиною третьою статті "Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою".

Ще 22 березня 2021-го року під час перевірки в одному із приміщень на вулиці Соборності міська інспекція з контролю за благоустроєм виявила порушення. Там відбулися архітектурні зміни без дозвільних на те документів. Від власника приміщення Дикань разом із Миколою Шевельовим вимагав хабар. 5 тисяч доларів підприємець мав заплатити за сприяння у наданні необхідних дозволів, повідомляв прокурор. Платити гроші Іван Сасін відмовлявся, тому двічі подавав заяву до міськради щодо отримання необхідних документів. На що отримував відмову від Шевельова.

22 квітня 2021-го Євген Дикань знову запропонував підприємцю, щоб той заплатив гроші. За майже тиждень той погодився, першу частину передав через посередника у серпні. 2 вересня 2021-го, за даними слідства, Іван Сасін відніс 3 тисячі доларів до ресторану, який пов’язаний із депутатом. Того ж дня Євгена Диканя затримали, а у Полтавській міській раді відбулися обшуки.

Євген Дикань назвав справу замовною. За його словами, дані сфальсифікували, бо він відмовився допомагати у знятті з посади тодішнього міського голову Олександра Мамая.

Розгляд справи триває з 2021 року, коли Диканя та Шевельова викрили на ймовірному хабарі у 5 тис. доларів за дозвіл на вивіску закладу I love kebab у центрі Полтави.

6 вересня у Полтаві перерахували 681 тисячу гривень застави за депутата Євгена Диканя, якого раніше взяли під варту. Про це Суспільному повідомив один з адвокатів підозрюваного Вячеслав Делія.

Хто саме вніс заставу, Делія каже, не знає. Після сплати та отримання квитанцій про оплату Євгена Диканя мають звільнити з-під варти.

 

4. ОЛЕКСАНДР ОМЕЛЬЧУК. 13 травня 2023 року тодішній депутат і голова Луцької районної ради від партії «За майбутнє» опублікував відео, де заявив про тиск і погрози, через які він нібито виїхав за кордон.

"Хочу зробити політичну заяву — я складаю з себе повноваження голови Луцької районної ради та повноваження депутатські. Це рішення було для мене не легким. По-перше, на мене здійснюється психологічний тиск впродовж 8 місяців, коли мені щотижня деякі люди повідомляють, що проти мене порушена кримінальна справа, що мені готуються вручити підозру, що мене будуть судити. Питання — коли почалась війна, де ті всі люди були? Батальйон Монако, Батальйон Закарпаття? Я не злякався, я не втік, я спільно з волонтерами робив свою роботу і ми по краплинці наближували нашу перемогу... Коли треба було боронити країну — я не злякався, не втік. Але місяць тому до мене поступила інформація "парень, ти не склав повноваження голови, а ми тебе просили. Тобі просто підкинуть гроші і зайдуть декілька людей, які дадуть свідчення, що ти дійсно взяв і тебе будуть судити... Тому я складаю повноваження — хай тішаться. Я сьогодні знаходжусь в іншій країні, я змушений був виїхати", - заявив Омельчук.

Проте згодом він видалив відео. Виявилося, що поліція веде розслідування щодо розкрадання майна, в якому фігурує Олександр Омельчук. У 2020 році він був обраний депутатом Луцької районної ради від партії "За Майбутнє", а 4 грудня 2020 року – обраний головою Луцької районної ради.

Олександр Омельчук під час втечі за кордон користувався запрошенням громадської організації «Help Ukraine», один з засновників якої є депутат райради Юрій Бондарук.

22 травня 2023 року чиновника поліція оголосила в розшук. За інформацією джерел, він міг опинитися в Канаді або у Словаччині.

Підозру вручили дружині Олександра Омельчука – Ользі, оскільки сам фігурант справи був уже за межами країни. До слова, його оголосили у розшук.

Цікаво, що одразу після втечі дружина експосадовця Ольга Омельчук виставила на продаж спільний маєток у Прилуцькому. Будинок з ремонтом у стилі бароко на 245 квадратів з шістьма кімнатами, 14 сотками землі, господарськими спорудами і лазнею були готові продати за 350 тисяч доларів.

Майно ексголови Луцької районної ради Олександра Омельчука арештував Волинський апеляційний суд.

Перша судова інстанція клопотання не задовольнила. Апеляційний суд зробив це частково. Зокрема, арештував майно самого Олександра Омельчука, а не всієї його сім’ї, як це просили правоохоронці. А це автомобіль «Kia Sportage» 2018 року випуску та причіп «ГКБ 8527» 1986 року випуску. Арештовувати інше майно, яке перебуває у спільній власності, суд не став.

Як з’ясувалося згодом, втеча Омельчука могла найімовірніше бути пов’язана із кримінальним провадження щодо службових осіб Луцької районної ради. Йшлося про привласнення, розтрату або заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем, а також службове підроблення документа про закордонне відрядження. Сума збитків сягає близько 350 тисяч гривень. Йдеться про нібито зникнення з балансу райради кількох тонн пального, яке залишилося після завершення процесу децентралізації, утворення громад у 2020 році.

У Головному управлінні Національної поліції у Волинській області заявили, що жодних повідомлень про тиск чи погрози від Олександра Омельчука не надходило.

Як стало відомо журналістам із власних джерел, Олександр Омельчук спочатку виїхав у Польщу, а звідти полетів до Канади. За трохи до нього приєдналася дружина та троє дітей.

Наші анонімні джерела стверджують, що нині Ольга Омельчук, яка до слова, багато років поспіль ніде не працювала, влаштувалася на роботу у клінінгову компанію, а сам Омельчук працює у нафтовій сфері.

Син Олександр у травні минулого року виклав фото із Ніагарського водоспаду, який, як відомо, відокремлює американський штат Нью-Йорк від канадської провінції Онтаріо.

 

5. ВІКТОР МЯЛИК. Депутат Верховної Ради з Рівненщини від фракції «За майбутнє» Віктор Мялик станом на 2020 рік володів 158 квартирами у Софіївській Борщагівці. У вересні 2021 року Офіс генпрокурора повідомив про завершення розслідування справи Мялика. За версією правоохоронців, він протягом семи років займався підприємництвом — продавав нерухомість у багатоквартирних будинках у Петропавлівській Борщагівці та Софіївській Борщагівці під Києвом без реєстрації як ФОП або юридична особа. Доходи від продажів він декларував як доходи фізособи від продажу власного майна і платив податок у 5% замість 18%. Таким чином нардеп ухилився від сплати 118 млн грн податку, вважають у прокуратурі.

25 березня 2021 року генпрокурорка Ірина Венедіктова підписала депутату Мялику підозру. У справі, де він фігурує, йдеться про ймовірне ухилення ним від сплати податків на понад 97 мільйонів гривень.

Згідно із даними слідства, Мялик у 2012 році розпочав господарську діяльність щодо будівництва у селах Петропавлівська та Софіївська Борщагівка Київської області багатоквартирних житлових будинків «задля отримання прибутку від подальшого продажу квартир та нежитлових приміщень в них», але «реєстрації в якості суб’єкта господарської діяльності у формі фізичної особи-підприємця чи юридичної особи не здійснив».

Після завершення зведення будинків, він зареєстрував на себе право власності на 1221 об’єкт нерухомого майна в них і протягом 2015-2020 років уповноважена ним через довіреність особа продавала нерухомість та передала йому понад 360 млн грн доходу від цих операцій.

Якщо його провину доведуть у суді, то депутату загроджує штраф від 255 000 до 425 000 грн із конфіскацією майна та позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Проте суд не знайшов підтвердження обвинувачення, тому ухвалив виправдувальний вирок.

"Вироком Печерського районного суду м. Києва від 25 грудня 2023 року М’ялика Віктора Ничипоровича визнано невинуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах)", - йдеться у рішенні суду.

Попри це, торік в розслідуванні програми "Бігус.Інфо" було наведено факти про те, що народний депутат Віктор М'ялик заробляє на продажі дитячих садочків разом із дітьми

Так, у 2023 році Борщагівська сільська рада придбала дошкільний заклад – "Левенятко", що знаходиться на території житлового комплексу "Львівський затишок". Зроблено це було нібито з намірів розв'язання проблеми із чергами діток до садочків.

Водночас заклад до продажу вже працював як приватний, і тому його продали буквально разом із дітьми за понад 98 млн грн. Тож на проблему з чергами ця покупка аж ніяк не вплинула, наголошують журналісти.

Тож, сільрада заплатила депутату від партії «За майбутнє» М'ялику майже 100 мільйонів гривень, чим хіба що значно поправила його особисте матеріальне становище. Та жодним чином не покращила доступність дошкільної освіти для мешканців громади.

 

6. ВАЛЕНТИН КОШЕЛЬНИК. 13.06.2023 року під час одержання хабаря у сумі 35 тисяч доларів США правоохоронці затримали одного з депутатів Волинської обласної ради. Ним виявився член фракції «За майбутнє» Валентин Кошельник.

Як повідомили в Департаменті стратегічних розслідувань Нацполіції України, обранець отримав гроші за безперешкодне виділення земельної ділянки.

"Громадянин хотів придбати ділянку для ведення господарської діяльності, тим самим інвестуючи кошти в одну із громад області. Проте за таку можливість він мав надати депутату неправомірну вигоду", — йдеться у повідомленні.

Правоохоронці затримали обранця 12 вересня біля стадіону у місті Володимир, розповів Суспільному директор місцевої ДЮСШ Олег Мельник.

«Тут матч був жіночий чемпіонат, це їхня команда "Ладомир". Після того матчу стояли там три машини, щось там стояли, розмовляли і потім вони поїхали», — зазначив директор дитячо-юнацької спортивної школи.

Депутата Волинської обласної ради Валентина Кошельника відсторонили від посади директора Володимирського спортивного ліцею.

Обранцю оголосили підозру. Йдеться про зловживання впливом і отримання неправомірної вигоди. У разі доведення вини затриманому загрожує позбавлення волі на строк від трьох до восьми років.

Після затримання Кошельника правоохоронці також провели обшуки у приміщенні Володимирської міської ради, місцевому ЦНАПі та вдома у міського голови Ігоря Пальонки.

 

7.АНАТОЛІЙ ХМІЛЬКІВСЬКИЙ. 12 лютого Одеська обласна прокуратура повідомила про затримання на хабарі депутата Білгород-Дністровської районної ради. Він, вважають правоохоронці, пропонував підприємцю за хабар допомогти отримати в оренду землю біля села Молодіжне. Депутат, про якого йдеться – це Анатолій Хмільківський з політичної партії «За Майбутнє».

В Білгород-Дністровській районній раді він очолює постійну комісію з питань земельних відносин та адміністративно-територіального устрою. Крім того, працює директором комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство Білгород-Дністровської районної ради". Від цієї посади його нещодавно відсторонив слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси.

В матеріалах справи вказано, що 8 січня в приміщенні ресторану готелю "Атлантік" на вулиці Генуезька 24А депутат зустрівся з підприємцем та запропонував йому "допомогу" за 20 000 доларів хабаря. Обіцяв повпливати на депутатів Великодолинської селищної ради аби ті ухвалили рішення про передачу бізнесмену в оренду земельних ділянок площею 4 гектари поряд з селом Молодіжне. 

31 січня Хмільківський, за даними з судової ухвали, заявив про необхідність передати йому першу частину хабаря – 10 000 доларів.

Сказав, що це необхідно зробити до моменту офіційного звернення підприємця до селищної ради із заявою про дозвіл на розробку технічної документації та засідання селищної ради. А вже 9 лютого під час отримання грошей депутата затримали. 

За два дні після затримання депутату обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в Одеському слідчому ізоляторі з альтернативою виходу під заставу в розмірі понад 4 мільйони гривень. Станом на кінець лютого Анатолій Хмільківський ще перебував у СІЗО.

До речі, Анатолій Хмільківський у 2019 році "засвітився" на скандальних відеозаписах зустрічей брата голови Офісу президента Дениса Єрмака. Хмільківський зустрівся з ним, щоб обговорити можливість отримання роботи в Одеському регіоні. Цікавився посадою "зама по економіці" на Одещині. 

 

8. СЕРГІЙ БОЙКО. Депутата районної ради від партії «За Майбутнє» Сергія Бойко судитимуть за погрози у вбивстві журналістки «Полтавської хвилі» Анастасії Мацько.

29-го березня на сесії Полтавської міської ради заступник голови Подільської райради Сергій Бойко та начальник Інспекції з благоустрою Максим Малько сіли на вільні крісла з обох сторін журналістки інтернет-видання «Полтавська хвиля» Анастасії Мацько.

За її словами вони їй сказали «Чьто, дєвачка, да****єлась»? І далі почали погрожувати фізичною розправою. Обіцяли, що без свідків вони «абьяснят падробнєє». Причиною такого нападу було те, що Бойко і Малько подумали, що Анастасія Мацько робить для соцмереж неприємні карикатурні ролики про депутата і чиновника із партії «За Майбутнє».

Фрагмент спілкування Сергія Бойка, Максима Малька та Анастасії Мацько | Відео: Фонтанзамільйон

7 листопада 47-річному депутату та заступнику голови Подільської районної ради Сергію Бойку вручили підозру. Кримінальне провадження оголошено за ч. 1 ст. 345-1 (Погроза вбивством щодо журналіста у зв’язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності) КК України. Санкція статті передбачає позбавленням волі на строк до трьох років.

 

9. ВОЛОДИМИР ТИМЧІЙ. Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури за матеріалами досудового розслідування Національного антикорупційного бюро України скерував до суду обвинувальний акт щодо депутата Тернопільської районної ради від ПП «За майбутнє» Володимира Тимчія, адвоката Ростислава Лукашова та керівника аграрного підприємства Ореста Самотяги.

Підозрюваних у листопаді 2023 року викрили на вимаганні 300 тисяч доларів США неправомірної вигоди.

У досудовому розслідуванні встановили, що керівник аграрного підприємства Тернопільської області намагався продати підприємство та належні йому земельні ділянки. Але між ним та органом місцевого самоврядування виник судовий спір щодо права власності на землю.

"За вирішення питання на свою користь аграрій підбурив потенційного покупця до надання 20 тисяч доларів США неправомірної вигоди судді Господарського суду Тернопільської області за прийняття рішення на його користь. А ще 300 тисяч доларів США — депутату райради, який за сумісництвом є заступником керівника однієї з ОТГ Тернопільської області та адвокату за те, щоб не перешкоджав в оформленні права власності та відмовився від оскарження рішення суду. Саме ці кошти і почали згодом вимагати підозрювані".

Дії депутата райради кваліфікували за частиною 4 статті 368 КК України. Його спільнику інкримінували частину 5 статті 27частину 4 статті 368 КК України, а керівнику аграрного підприємства інкримінували частину 2 статті 15частину 4 статті 27частину 3 статті 369 КК України.

На сесії Тернопільської районної ради, яка відбулась 10 листопада 2023 року, одним із ключових моментів порядку денного стала несподівана заява депутата від партії “За майбутнє” Володимира Тимчія про намір достроково скласти свої повноваження.

 

10. ОЛЕГ ДЯДИК. 31 січня 2025 року СБУ затримала депутата Полтавської обласної ради від партії «За Майбутнє» Олега Дядика. Його підозрюють в організації замовного убивства підприємця. За даними слідства, «для злочинного наміру депутат залучив свого водія. Він пообіцяв підлеглому 20 тисяч доларів за ліквідацію власника місцевої агрокомпанії».

Встановлено, що убивство планувалося на території місцевої покинутої насосної станції. Депутат запросив туди підприємця нібито для обговорення робочих питань.

Під час зустрічі кілер мав накинути петлю з мотузки на шию потерпілого і задушити його, а потім інсценувати повішання своєї жертви. Після цього депутат планував підробити документи на корпоративні права агрокомпанії бізнесмена, щоб зазначити себе довіреною особою. Для підготовки злочину фігуранти зустрічалися у таємних місцях без камер відеоспостереження, а спілкувалися між собою винятково «вживу», без будь-якої комунікації телефоном. Утім, навіть такі заходи конспірації їм не допомогли.

Контррозвідка СБУ спрацювала на випередження і затримала обох зловмисників «на гарячому», коли вони везли бізнесмена на місце «ділової» зустрічі.

Слідчі служби безпеки повідомили депутату та його водію про підозру відповідно до вчинених злочинів за ч. 2 ст. 15, чч. 2, 3 ст. 27 та ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України (організація та співучасть у вчиненні закінченого замаху на умисне вбивство).

Його взяли під варту на 60 діб без права внесення застави. Слідство триває.

 

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *