ЛУЦЬКІ РУЇНИ: будинок офіцерів

image
Оля Коновалова / 13.04.2023 / 2 Коментарів

Рубрика «ЛУЦЬКІ РУЇНИ» виникла через те, що наше місто втрачає свої історичні пам'ятки та унікальні місця. Наприклад, як це сталося з віллою на вулиці Сергія Тимошенка (колишня Ярощука), колишнім військовим госпіталем та дитячою залізницею. Багато об’єктів у Луцьку просто зараз стоять пусткою і помалу руйнуються… Наша мета – зберегти пам'ять про ці об'єкти та нагадувати владі про їх існування.

Історична пам’ятка, що на вулиці Винниченка, 8 у Луцьку вже давно стоїть пусткою. Лучанам вона більше відома як Будинок офіцерів, хоча зводили будівлю поляки як Земельний банк.

Відкрили установу в листопаді 1930 року. Автором проєкту був архітектор Мар’ян Лялевич.

Будівля банку об’єднувала дві споруди: власне банк та будинок, в якому проживали працівники установи. Корпус банку мав два флігелі по боках, які збереглись і донині.

У роки Другої світової будівлю використовували як адмінприміщення. В мережі можна знайти багато світлин, на яких видно, що будівля банку була буквально обвішана портретами радянських вождів. 

Будинком офіцерів будівлю почали називати після Другої світової війни.

У 90-ті роки багато приміщень Будинку офіцерів здавали під комерцію та організовували тут дискотеки.

Тривалий час будівля була на балансі Міноборони, на початку 2000-х її передали на баланс Міносвіти, яке у свою чергу передало на баланс ЛНТУ. 

Станом на квітень 2023 року будівля і досі стоїть пусткою. Брама закрита на замок, а на варті – лише голуби та місцевий кіт, якого тут хтось підгодовує. В деяких шибках немає скла, а зі стін обсипається штукатурка.

Як зазначила в коментарі Insider Media перший проректор ЛНТУ Надія Ковальчук невдовзі будівлю таки почнуть ремонтувати.

«Ще у 2021 році ми разом з Малою академією наук підготували заявку на Мінекономіки щодо Державного інвестиційного проєкту «Реставрація Будинку офіцерів з пристосуванням під інтерактивний простір освіти і науки «Музей науки» на вул. Винниченка, 8 у м. Луцьку». Однак війна призупинила не лише цей проєкт.

Минулого тижня ми поновили та знову подали заявку на Мінекономіки щодо цього інвестиційного проєкту. Наразі вже розробляємо проєктно-кошторисну документацію щодо реставрації Будинку офіцерів. Проєктно-кошторисна документація має бути розроблена впродовж 2023 року, а початок робіт, згідно з проєктом, запланований на 2024 рік. Тривалість проєкту – 3 роки.

Ідея проєкту — створення сучасного інтерактивного простору «Музей науки» для популяризації і реалізації наукових, науково-дослідних, пізнавальних і навчальних програм для дітей та молоді. Аналогічні Музеї науки є у Варшаві (усім відомий Музей Коперника), у 2020-му році був відкритий Музей науки у Києві і, відповідно, була стратегія Президента України В. Зеленського про те, щоб в регіональних центрах створювати аналогічні інтерактивні простори.

Це дозволить дітям отримати можливість доторкнутися до майбутнього, до інновацій. Крім того, у приміщеннях передбачається розміщення виставкового залу, навчально-дослідних центрів, робото-простору, конференц-залів, зони для відпочинку, серед яких кафетерій та буфет. Зважаючи на те, що ми — технічний заклад освіти, передбачаємо, що волонтерами і дотичними до роботи у музеї будуть наші студенти, які допомагатимуть дітям пізнавати науку», - пояснила Надія Ковальчук.

 

Коментарі (2):

  1. Поляки відкрили новеньке приміщення восени 1930, керували фашисти німці, комуністи совєти і нарешті прийшли до влади МИ УКРАЇНЦІ і залунало - Слава Україні!!!! Слава корупціонерам!!!! До речі поляки за 17 років збудували вам Міську раду, Банк, Музей, Ляльковий театр, кінотеатр Батьківщина, будинок культури, Почту....... а комуняки Обласну раду і усе інше що є у місті а що за 30 років вільні українці збудували крім "там тамів" ?

    1. Порт сіті, Егоїст, Ювант

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *