Рубрика «ЛУЦЬКІ РУЇНИ» виникла через те, що наше місто втрачає свої історичні пам'ятки та унікальні місця. Наприклад, як це сталося з віллою на вулиці Сергія Тимошенка (колишня Ярощука), колишнім військовим госпіталем та дитячою залізницею. Багато об’єктів у Луцьку просто зараз стоять пусткою і помалу руйнуються… Наша мета – зберегти пам'ять про ці об'єкти та нагадувати владі про їх існування.
У 2020 році «Укрзалізниця» заявила про закриття дитячої залізниці у Луцьку. 15 грудня 2020 року був останнім днем роботи дитячої залізниці у місті, а вже через декілька місяців частину майна було вивезено до Рівненської залізниці.
Лучани одразу забили на сполох та вимагали зберегти об’єкт, який був не лише туристичною родзинкою міста, а й установою позашкільної освіти та профорієнтації дітей. Луцька дитяча залізниця набирала учнів у три зміни до 75 місць на такі спеціальності: вагонне господарство, організація перевезень та сигналізація і зв'язок, локомотивне господарство та колійне господарство.
Перед тим, як заявити про закриття, залізниця пішла на карантин. На той момент навчання тут проходили більше 500 учнів.
Луцьк – одне з небагатьох міст, яке володіє дитячою залізницею. В Україні подібні сполучення є лише в Дніпрі, Донецьку, Запоріжжі, Києві, Львові, Рівному, Харкові та в Ужгороді.
Будівництво дитячої залізниці в Луцьку розпочалося у 1952 році і тривало два роки.
Перша подорож на дитячій залізниці відбулася у двох чотиривісних дерев'яних вагонах, які вів локомотив 11-751. Тоді будо побудовано дві станції: «Луцьк-Піонерська» та «Молодогвардійська». У 1962 році відбулося оновлення залізниці: на місце дерев’яних вагонів прийшли суцільнометалеві. А у 1971 році дитяча залізниця Луцька отримала перший тепловоз – ТУ3-033.
Через двадцять років після цього дитячу залізницю в місті знову перейменували: «Піонерську» на «Росинку», «Молодогвардійську» на «Водограй». На цьому зміни не завершились: уже в 1997 році було введено в дію перший поїздний радіозв’язок.
Із плином часу Луцька дитяча залізниця змінилася. У двоповерховій споруді до закриття можна було ознайомитися з історією сполучення.
Свого часу станція «Росинка» була визнана найкращим об’єктом архітектури Луцька. Багато разів небайдужі активісти старалися зробити все для того, щоб її зарахували до переліку пам’яток із великим значенням. Свою активну діяльність дитяча залізниця проводила практично до сьогодення.
Все ж об’єкт законсервували і відтоді він стоїть пусткою. За більш як два роки без догляду будівля станції «Росинка» - у жахливому стані.
Чагарники, написи на вагонах та будівлях та занедбана будівля – так залізниця виглядає зараз.
Особливої уваги потребують сходи, які, схоже, уже в аварійному стані. З одного боку – вони тріснули посередині, тож підійматися ними небезпечно.
У відповіді на запит Insider Media Луцька міська рада повідомила, що балансоутримувачем комплексу і досі лишається «Укрзалізниця», відтак саме вона поки що відповідає за стан та утримання луцької дитячої залізниці.
Натомість Луцькрада пообіцяла у 2023 році розчистити від сміття, бур’янів та самосіву прибережну смугу р. Сапалаївка, яка безпосередньо прилягає до земель АТ «Укрзалізниця».
Коментарів немає
Залишити коментар