На скільки може сісти Коломойський

image
Назар Тарадюк / 19.09.2023 / 0 Коментарів

Ще у 2021 році здавалося, що арешт Ігоря Коломойського можливий лише за межами України за допомогою спецслужб партнерів, бо тут у нього "все куплено".

Сьогодні він перебуває у невеличкій, хоч і чистій камері Ізолятора тимчасового тримання (ІТТ) СБУ з "парашею" в кутку. Один, без телевізора, інтернету і телефону. Як і інші постояльці ізолятора, Коломойський пройшов через санітарну обробку. А вся особиста кореспонденція переглядається працівниками ІТТ. Так описують його умови утримання співрозмовники LIGA.net в правоохоронних органах.

Після широкомасштабного вторгнення з'явилось "вікно можливостей" для притягнення олігарха до відповідальності. Передусім через дії підконтрольних йому Укрнафти та Укртатнафти на початку війни. Ці компанії саботували передання палива Силам оборони. Тепер між правоохоронними органами розв'язалася міжвідомча конкуренція за те, хто посадить Коломойського. 

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) вже декілька років розслідує епізоди щодо крадіжок з націоналізованого 2016 року ПриватБанку та напівдержавних Укрнафти та Укртатнафти. Водночас Служба безпеки України (СБУ) та Бюро економічної безпеки (БЕБ) збирали інформацію про Коломойського з кінця 2022-го, коли Укрнафта та Укртатнафта перейшли під контроль держави. 

У День Незалежності, 24 серпня, кореспондент LIGA.net, проходячи біля офісу НАБУ, випадково побачив, як Коломойський виходить з Бюро та сідає в мінівен.

Як згодом розказали джерела в НАБУ, в цей день детективи планували вручити йому підозру. Але керівник НАБУ Семен Кривонос та голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Олександр Клименко були з робочим візитом у США. Тому за декілька днів до Дня Незалежності вирішили відтермінувати вручення підозри на початок вересня, а Коломойський "відбувся" допитом.

Але несподівано 2 вересня БЕБ та СБУ вручили свою підозру Коломойському, а Шевченківський суд Києва відправив його під арешт в ІТТ СБУ на два місяці з заставою 509 млн грн

З ухвали суду відомо, що кримінальне провадження відкрили менше ніж за місяць до підозри – 11 серпня. 

НАБУ підготувало свою підозру лише через п’ять днів після БЕБ – 7 вересня. Хоча активне розслідування справи, за словами джерел в Бюро, тривало останні п’ять місяців.

Щоб повідомити про неї, детективам довелось отримати дозвіл в СБУ на відвідування арештанта в ІТТ. Але коли вони приїхали туди, невідомі телефонні терористи "замінували" ізолятор. Втім, цей хід лише відтермінував вручення підозри менше ніж на годину. 

В пресслужбі СБУ підтвердили LIGA.net факт "мінування" і підкреслили, що всі заходи щодо перевірки пройшли швидко, через 40 хвилин детективи НАБУ мали доступ до Коломойського.

15 вересня Коломойський отримав ще одну підозру від БЕБ та СБУ. Тепер бізнесмена звинувачують у незаконному заволодінні 5,8 млрд грн. Як результат — суд збільшив розмір застави до 3,8 млрд грн.

Загалом щодо групи Приват правоохоронні органи розслідують понад 20 проваджень, повідомили LIGA.net джерела в СБУ та НАБУ. Тільки підтверджений аудитом борг пов'язаних із Коломойським осіб та компаній перед ПриватБанком становить 212 млрд грн. Натомість в епізодах, що містяться в трьох оприлюднених підозрах, збитки складають лише 7 млрд грн. 

Як каже співрозмовник в СБУ, серед багатьох епізодів саме за цим фактом (махінації із фіктивними внесками в касу ПриватБанку) була напрацьована достатня для оголошення підозри доказова база. 

"Згадайте, за що посадили Аль Капоне. Всі знали, чим він займається, але вирок отримав за ухилення від податків", – наводить він аналогію.

Якщо суд підтвердить підозри НАБУ та БЕБ, то Коломойський може отримати до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

"10 млрд грн збитків чи 5 млрд — немає різниці. Коломойський може сісти надовго", – запевняє співрозмовник в правоохоронних органах.

В НАБУ швидкоплинні підозри з боку БЕБ та СБУ сприймають виключно як недружні дії.

"Кримінальне провадження СБУ з'явилось, вже коли готувалася підозра від НАБУ, — каже заступниця виконавчого директора Центру протидії корупції (ЦПК) Олена Щербан. – І дуже швидко в ньому з'явилася підозра, що, в принципі, нереалістично".

В ЦПК нагадують, що в Офісі президента роботу правоохоронних органів, зокрема СБУ, курує заступник керівника ОП Олег Татаров. У 2020 році він був фігурантом розслідування НАБУ, але Офіс генпрокурора передав справу до СБУ, де вона "вмерла". Це один з небагатьох випадків, коли в справі НАБУ штучно та незаконно змінили підслідність.

"СБУ розпочала документувати протиправну діяльність фігуранта у листопаді 2022 року, – відповіли в пресслужбі СБУ. – Інформація про його можливі злочини була отримана у рамках кримінальних проваджень, якими на той час займалася Служба безпеки".

Там пояснюють, що лише в серпні 2023 року СБУ зібрала достатній масив інформації, який дозволив зареєструвати окреме провадження щодо Коломойського. Співрозмовник в СБУ запевняє: спецслужба не знала про підозру, яку готує НАБУ.

Щербан з ЦПК однією з причин вважає природну конкуренцію між правоохоронними органами.

"Всі розуміють, що Коломойський – серйозна фігура. І, звісно, хто перший дасть йому підозру, той і виграє інформаційно. Особливо на фоні цієї історії, коли президент говорив про необхідність передання корупційних економічних розслідувань до СБУ, — каже вона. – Друга причина: всі розуміють, що Коломойський – потужний носій інформації про корупцію в Україні".

Джерела в СБУ, навпаки, зазначають що в ІТТ Коломойський опинився за рішенням суду саме для забезпечення його надійної охорони, щоб не було можливості впливати на свідків. Двох з них вже допитали в суді через погрози життю з боку невстановлених осіб.

Якби НАБУ було першим, запобіжний захід розглядав би Вищий антикорсуд (ВАКС), який помістив би Коломойського в слідчий ізолятор Мінюсту, більш відомий як Лук’янівське СІЗО.

"На Лук’янівці за гроші офіційно можна купити собі окрему камеру з усіма вигодами, а за хабар — пронести телефон", – зазначає джерело в правоохоронних органах.

В Бюро економічної безпеки запевнили, що їхнє розслідування і запобіжний захід Коломойському жодним чином не перешкоджають детективам НАБУ розслідувати свою справу. Проте тепер для кожного доступу до Коломойського НАБУ потрібно отримувати дозвіл від БЕБ. 

Чому Коломойський не платить заставу

Ще одна інтрига цієї справи – чому Коломойський відмовився вносити заставу? За підрахунками Forbes, станом на вересень 2023 року статки Коломойського становили $835 млн. Тому 4 млрд грн – трохи більше ніж $100 млн – у бізнесмена та його оточення точно мають бути.

Можна уявити, що Коломойський не хоче виходити з ІТТ – ніби там СБУ не тільки охороняє олігарха від НАБУ, а й олігарха від можливості розповісти громадськості зайве про його "багате минуле". 

Журналісти хотіли запитати про це в адвоката Коломойського Олександра Лисака. Але той, почувши, що йому телефонує журналіст, заявив що не може говорити й кинув слухавку. Більше на дзвінки та повідомлення не відповідав.

Внесені як застава кошти мають мати легальне походження, підкреслює джерело в СБУ: "Офіційно він (Коломойський. – Ред.) не дуже заможний. Хто вам сказав, що в нього є такі легальні кошти?"

Теоретично такі суми могли бути у його партнерів – Геннадія Боголюбова, Михайла Кіпермана або Ігоря Палиці. Але той самий Кіперман в червні цього року також отримав підозру від БЕБ та СБУ і за даними джерел перебуває в Швейцарії.

"Хтось боїться, а хтось вже не бачить сенсу допомагати Коломойському", – розмірковує співрозмовник в СБУ.

Наразі у міжвідомчій грі "Хто закриє Коломойського?" СБУ бере гору.

Коментарів немає

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені *