Допомога військовим – не просто ТОП тема у ЗМІ. Якщо ти не воюєш, то маєш докладати максимум зусиль для допомоги військовим заради перемоги – це вже стало аксіомою. Ресурси благодійних фондів та волонтерських організацій за 2 роки повномасштабної війни дедалі більше вичерпуються, обсяг донатів по зборах – падає, а потреби – зростають. Однак попри складну фінансово-економічну ситуацію в країні – у місцевих бюджетах кошти є. Про це свідчать кілометри нових міських доріжок, викладених бруківкою, сотні об’єктів благоустрою, облаштованих у містах, та нові автівки, на яких їздять чиновники.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки мер Луцька «закатав» у дороги під час війни
Це призвело до масштабної хвилі обурення серед громадськості. Люди все частіше почали звинувачувати владу у нераціональному використанні коштів на благоустрій, і мізерні витрати на допомогу військовим. Багато громад урізали такі видатки після того, як все частіше почали привозити додому Героїв «На щиті», які полягли від рук окупантів. Тож громадськість дотиснула і місцева влада вже у 2023 році почала більше використовувати коштів з бюджету на допомогу військовим: придбання транспорту, квадрокоптерів, FPV-дронів, засобів зв’язку і захисту.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки волинські громади витрачають з бюджету на допомогу військовим
Журналісти видання «Insider Media» вирішили проаналізувати скільки коштів на допомогу ЗСУ заклали місцеві ради усіх територіальних громад Волині у бюджеті на 2024 рік і з’ясувати, хто найбільше дбає про захисників.
З огляду на те, що бюджети на наступний рік місцеві ради приймають наприкінці поточного – журналісти вирішили надіслати відповідні запити у всі 54 громади Волині ще наприкінці грудня. Тож протягом місяця ми збирали, опрацьовували та активно нагадували головам ТГ про надання відповідей. Журналісти видання «Insider Media» поставили керівникам громад всього лишень 2 конкретних питання з проханням надати:
1. Інформацію про обсяг власних доходів загального фонду бюджету територіальної громади затверджений на 2024 рік;
2. Інформацію про обсяг коштів, закладених в бюджеті на 2024 рік на допомогу Збройним Силам України, підрозділам Територіальної оборони, інших військових формувань (придбання транспортних засобів, БПЛА, генераторів, амуніції чи інших матеріальних цінностей для забезпечення потреб військових) а також національний спротив та мобілізаційні заходи.
ЯКІ ГРОМАДИ ПРИХОВУЮТЬ ІНФОРМАЦІЮ ПРО БЮДЖЕТ
Першу розсилку запитів ми здійснили 29-30 грудня 2024 року. Запити подавались як через систему
Протягом місяця журналістам видання «Insider Media» довелось здійснити більше сотні дзвінків до голів тих громад, які затримались у наданні відповіді. Декому доводилось нагадувати по декілька разів і у 15 громад ми надсилали запити повторно. Попри настійливі прохання і аргументацію про те, що ця інформація важлива для суспільства – 5 громади навідріз відмовились надавати відповіді про те, який бюджет закладено на 2024 рік та скільки коштів передбачили на допомогу військовим.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки Волинь витратила коштів на допомогу військовим і оборону
Цуманська, Дубечненська та Рівненська територіальні громади – проігнорували повторну вимогу журналістів надати інформацію на запит. А от Любомльська та Сошичненська ТГ – відмовили у наданні таких данних пославшись на військовий стан в країні.
Зокрема, голова Любомльської міської громади Роман Ющук спочатку розповідав, що не бачив такого запиту, усе є у вільному доступі, а потім - ліниво відмахнувся, мовляв «надамо, коли закінчиться війна».
А от голова Сошичненської громади Ігор Волосюк, хоч і обіцяв у телефонній розмові надати усі цифри, та зрештою – відмовив. Більше того у відповіді запідозрив журналістів у… диверсійній діяльності.
Також на Волині голови кількох громад вирішили надати не повну відповідь на запит журналістів: повідомили про обсяг бюджету на 2024 рік, однак не надали інформації про те, скільки коштів передбачили на допомогу військовим.
До прикладу, голова Оваднівської сільської ради Сергій Панасевич повідомив, що на 2024 у громаді заплановано 28,3 млн грн власних доходів, однак щодо того скільки з бюджету коштів планують спрямувати на допомогу ЗСУ повідомив, що таку інформацію «розголошувати не рекомендується».
А от мер Торчина Юрій Кревський повідомив у відповіді, що громада має на 2024 рік понад 115 млн грн доходів. А от на питання чи закладені у казні громади кошти на допомогу військовим відповів, що фактично – місцева влада, начебто, не має такого права. А лише може здійснювати виділення коштів на допомогу ЗСУ та іншим військовим формуванням у вигляді субвенції місцевого бюджету державному. І то це допускається лише за рахунок направлення вільних залишків за попередній бюджетний рік, які можуть утворитися.
ЯКІ ГРОМАДИ ВОЛИНІ НЕ ЗАКЛАЛИ ГРОШЕЙ НА ДОПОМОГУ ЗСУ
Навідміну від тих голів, які категорично відмовились надавати інформацію не лише про бюджет громади, а й про обсяг коштів передбачених на допомогу військовим – 11 волинських ОТГ чесно визнали: коштів на це не передбачили взагалі.
До прикладу у Смідинській громаді стосовно того, чому в бюджеті на 2024 рік не передбачили ні копійки на допомогу військовим аргументували тим, що до них не надходило листів від військових частин з проханням про забезпечення. А от Колківська громада відразу вказала основну причину – у їхньому бюджеті 18 млн грн дефіциту на оплату по захищених статтях. Мовляв – самі не знають, як викрутитись з ситуації. Та й загалом – військові до них з такими проханнями виявляється – не звертались.
ЯКІ ГРОМАДИ НАЙБАГАТШІ НА ВОЛИНІ
Ми порахували і найбагатші громади. Так у ТОП-5 ТГ Волині, які мають найбільше власних доходів до місцевого бюджету увійшли:
- Луцька міська ТГ - 3 011 900 000 грн;
- Ковельська міська ТГ – 605 568 582 грн;
- Нововолинська міська ТГ – 359 000 000 грн;
- Підгайцівська сільська ТГ – 295 000 000 грн;
- Боратинська сільська ТГ – 273 076 054 грн.
ЯКІ ГРОМАДИ ЗАКЛАЛИ НАЙБІЛЬШЕ ГРИВЕНЬ НА ДОПОМОГУ ЗСУ
Окремо ми вирішили зробити рейтинг громад за обсягом коштів, передбачених у місцевих бюджетах на 2024 рік на допомогу військовим, мобілізаційні заходи та національний спротив. Отож, з усіх 54-х громад, які є на Волині, на допомогу ЗСУ передбачили в бюджеті кошти лише 34 територіальні громади (з числа тих, хто надав відповіді на запит).
Після хвилі протестів та масштабної громадської ініціативи – «Спочатку дрони – потім бруківка», лучанам вдалось домогтися, аби в бюджеті міста на 2024 рік було закладено більшу суму, аніж у 2023 році. Так, Луцька міська рада спромоглась передбачити на допомогу ЗСУ, мобілізаційні заходи і національний спротив 317 500 000 грн. Щоправда, мер Луцька Ігор Поліщук пообіцяв, що у 2024 році ця сума сягне 1,5 млрд грн, у тому ж числі і за рахунок коштів з вільних залишків за результатами виконання бюджету минулого року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ПІСЛЯ ПРОТЕСТІВ ЛУЧАН МІСЬКА РАДА ЗАКЛАЛА В БЮДЖЕТ 1,5 МЛРД НА ВІЙНУ
Їх передбачалось близько 600 мільйонів. Однак в результаті станом на початок січня – в міській казні налічувалось всього лишень 366 млн грн вільних залишків. Однак і їх досі не спрямували на потреби наших захисників.
Варто також відзначити, що серед тих громад, які найбільше заклали у бюджеті коштів на допомогу ЗСУ Боратинська – 50 млн грн. Третє місце за обсягом коштів на підтримку військових займає Підгайцівська ОТГ, яка передбачила 15,5 млн грн у тому ж числі – 3,5 млн грн на підтримку військовослужбовців, членів їх сімей, а також сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, які зареєстровані на території сільської ради.
А от влада Володимира, попри те, що місто має практично такий самий бюджет (264 млн грн) як і Підгайцівська та Боратинська сільські ради, заклала на 2024 рік трохи більше 8 мільйонів, Ковель з удвічі більшим бюджетом (605 млн грн) – всього лишень 3 100 000 грн.
ХТО ВИДІЛИВ НАЙБІЛЬШУ ЧАСТКУ З БЮДЖЕТУ ОТГ НА ДОПОМОГУ ЗСУ
Тож, якщо порівнювати обсяги бюджетів усіх громад окремо і те, скільки коштів у 2024 році передбачили на допомогу ЗСУ, то картина виглядає зовсім інакше. Багато громад з невеликим річним бюджетом у відсотковому співвідношенні змогли виділити у рази більше в порівнянні з громадами, які мають у місцевій казні по 100-200 і більше мільйонів гривень доходів.
Так, у ТОП-5 громад, які заклали у бюджеті найбільшу частку коштів на допомогу ЗСУ, мобілізаційні заходи та національний спротив, від загального обсягу бюджету громади увійшли:
- Боратинська сільська ТГ – 18,3%;
- Заболоттівська сільська ТГ– 11,8%
- Луцька міська ТГ – 10,5%;
- Сереховичівська сільська ТГ – 8,54%;
- Велимченська сільська ТГ – 5,55%.
Загалом, з 34-х громад, які надали нам вичерпні відповіді з цифрами, 15-ть – заклали на допомогу військовим менше 1% свого бюджету.
У тому ж числі і такі громади, як Ковельська: з бюджетом у 605 млн грн, на допомогу військовим місцева влада передбачила всього 3,1 млн грн, або 0,51%.
Володимир – всього 3.04%. Ще один з лідерів по обсягах коштів, передбачених на ЗСУ – Підгайцівська громада, якщо порівнювати суми закладені на допомогу військовим, то це лишень 5,25% від загального розміру бюджету громади у 2024 році. Однак, це значно більші суми, аніж у Ківерцівській міській громаді, яка спромоглась виділити на підтримку військовим аж 0,35% бюджету – всього 500 000 грн.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки насправді дронів закупили на Волині за бюджетні кошти
Тож загалом офіційно в місцевих бюджетах громади Волині заклали всього 414 661 200 грн на допомогу військовим.
******
Варто зауважити, окремі громади у відповіді на запит журналістів видання «Insider Media» повідомили, що планують частину або усі вільні залишки за результатами виконання бюджету громади у попередньому 2023 році – скерувати саме на допомогу військовим. Та до цього справа у місцевих радах дійде не раніше лютого-березня. Деякі сільські та міські ради також передбачили у резервному фонді певну суму, на випадок критичної ситуації, пов’язаної зі вторгненням росії в Україну. Однак є низка громад, які не заклали на потреби армії – ані копійки.
Коментарів немає
Залишити коментар